Öğrenciyim Kredi Çekebilirmiyim?

Öğrenciyim Kredi Çekebilirmiyim?

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Öğrenciler kredi çekebilir mi sorusu en çok araştırılan konulardandır. Öğrencilere artık bankalar kredi vermektedir. Öğrencilerden kefil, gelir belgesi istemeden bankalar artık kredi vermektedirler. Diğer krediler gibi elbette öğrencilere verilen kredilerinde bazı şartları var.

Öğrencilerin Kredi Alma Şartları

  • Öğrencilere bankalar krediyi eğitim amaçlı vermektedirler
  • Bir özel okul, üniversite, MEB onaylı dershane gibi eğitim yerlerinde okuyor olmalı
  • Okulun hesap bilgileri bilinmeli
  • Fatura sistemi varsa faturaya sahip olunmalı

Bu durumlar göz önüne alınarak öğrencilere bankalar eğitim kredileri vermektedir. Bankalardan kredi alırken bu maddelere dikkat edilerek gereken evraklar hazırlanıp başvuru için bankalara gidilirse daha hızlı sonuçlar alınır. Bankalar öğrencilere eğitim dışı krediler vermek istememektedir. Zaten öğrencilere verdiği kredilerin limiti de çok yüksek olmamakla beraber ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır. Bazı bankalar okullarda evrak istemekte ve öğrenciye verilecek paranın direk okul hesabına yatırılması taraftarıdır. Bazıları da okul faturasını ister ve faturada ki miktara eş değer kredi verir. Banka tüm bu önlemleri hem kendi hem de öğrenci olan müşterisi için almaktadır. Çünkü öğrencilerin gelirleri olmadığından ödemede sıkıntı yaşayabilirler. Bazı insanlar da bankaları öğrenciyim diye kandırarak kredi almak isteyebilmektedirler.

Bankalar bu nedenle hem müşterileri hem de kendileri için birer önlem olarak yapılan prosedürlerdir. Öğrencilerin en çok ihtiyaç duydukları anlar okul taksitlerini ödeyemedikleri anlardır diye düşünen bankalar haklı olarak bir dizi belge sunulmasını istemektedirler. Tüm bu belgeler dolandırıcılara fırsat vermemek ve de gerçekten ihtiyacı olan öğrenciler yararlansın diye istenmektedir. Bankalar öğrencilere kredi verirken en çok dikkat ettikleri şey eğitime harcanıp harcanmayacak olmasıdır. Bu nedenle de öğrencilere kredi verirken belge isteme yoluna başvurmaktadırlar.

Öğrenciler krediye başvuru yaparken istenen evrakları okullarından temin edebilirler. Bazı bankalar öğrenci kredisi verirken okula kayıtlı olduğuna dair bir belge getirilmesini de yeterli bulabilmektedir. Öğrencilerin aldıkları kredilerin ödeme şekilleri öğrencilerin geliri olmadığı hesaba katılarak uygun taksitlendirilme ile yapılmaktadır. Bazı bankalar öğrencilere sundukları bu imkandan yararlanmaları için çeşitli kampanyalar yapmaktadırlar. Bu kampanyalar sayesinde birçok öğrenci bankadan öğrenci kredisi alarak ihtiyacını gidermektedir. Çoğu öğrenci okul giderlerini karşılamak adına okurken çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Ne kadar çalışsalar da özellikle üniversite okuyan öğrenciler ihtiyaçları gidermekte sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda bankalara başvuru yaparak alınan öğrenci kredileri ödemelerde kolaylık sağlamakla beraber kimseden kefil olmasını istemeden bankayla işini halledebilmektedir.

Genelde bankalar istenilen evraklar hazırlandığında hemen başvuruyu onaylayarak öğrenciye kredi vermektedir. Bu krediyi tercih eden öğrenci grubu genelde üniversite öğrenci grubudur. Onları kitapları pahalı, ev kirası, yol parası, fotokopi parası derken birçok ihtiyaçları olmakta ve çoğuna aldığı burs yetmemektedir. Bu nedenle birçok üniversite öğrencisi bankaların verdiği öğrenci kredilerinden yararlanmaktadır. Ödemede sağlanan kolaylıklarında bunda etkisi büyüktür.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın