Öğrencilik Döneminde Kredi Kartı Kullananların En Sık Yaptığı 8 Hata

0
5

Üniversite hayatı yaşayan hemen hemen herkesin yaşadığı ilk ve en büyük ekonomik krizlere sebep olan kredi kartı; öğrencilik dönemimizde bizlerin imdadına can simidi gibi yetişirken bir yandan da borçların ödenemeyecek vaziyete gelmesi nedeniyle aynı zamanda kâbus olmaya da devam etmektedir. Bu konuyu çoğu öğrenci acı bir tecrübe ederken kimisi de kredi kartını akıllı bir şekilde kullanabilmektedir. Ancak maalesef bu sayı % 1 – 2 civarında desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Bizlerde öğrenci olan okurlarımıza faydası olması amacıyla; öğrencilik döneminde kredi kartı kullananların en sık yaptığı 8 hatayı bu yazımızda özetlemeye çalıştık.

            1 Gerek Duyulmadığı Halde Kredi Kartı Alınması

İlk olarak buradan başlamak gerektiğini düşünüyoruz. Kredi kartı ihtiyacı olmayan bir kişinin kredi kartı alması başlı başına bir hatadır. Eğer kredi kartına ihtiyacınız yoksa ve cüzdanınızda duruyorsa ilk işiniz kapattırmak olmalıdır.

            2 Gereksiz Harcamalar

Cepte duran kredi kartı rahat durmadığı için gerekli gereksiz her türlü harcamaya neden olacaktır. Bu da maddi anlamda belinizi bükecek ve zaten aylık belirli bir geliriniz olmadığı için ödemelerde zorluklar yaşancaktır.

            3 Taksit Hastalığı

Nasıl olursa öderim deyip taksitle alışveriş yapmak kredi kartı kullanımında en çok yapılan hatalardan birisidir. Unutmayın ki taksitli alışverişlerinizin artması ile birlikte her ay ciddi meblağlarda kredi kartı borcunuz olacak ve sonunda ödenemez hale gelecektir.

            4 Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödeme

Kredi kartı borcu ödeme konusunda millet olarak son dönemde alışkanlık haline getirdiğimiz kredi kartının borcunun asgari tutarını ödeme alışkanlığı maalesef gereksiz faiz ödemesi yapmamıza ve cebimizdeki deliğin her geçen gün büyümesine neden olmaktadır.

            5 Kredi Kartı Borcunu Hiç Ödememek

Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyenlerin yanı sıra hiç ödemeyen öğrenciler; kısa vadede bunun sıkıntısını yaşamazlar ancak uzun vadede kredi notları daha genç yaşta kötüye gidecek, hayatlarının kalan döneminde bunun sıkıntısını yaşayacaklardır. Onun için en azından kredi kartının asgari ödemesinin yapılması gerekmektedir. Hiç ödenmeyen kredi kartı borçları için daha çok faiz ödemesi yapmak zorunda kalınacak ve bu durum da  cebimize olumsuz olarak yansıyacaktır.

            6 Kredi Kartı Kampanyaları

Bankalar için en kârlı müşteri; borçlarını zamanında ödemeyen ve bu nedenle en çok faiz ödeyen müşteridir. Bunun için de sizi kredi kartı kullanımı konusunda daha çok teşvik etmek için elinden geleni yapacaktır. Kampanyalar, puan hediyeleri, vs. gibi konularda dikkatli olmak gerekir.

            7 Limit Artırımı Yapmak

Kredi kartınızın limitini cebinize göre ayarlamanız gerekmektedir. Bir öğrencinin aylık aldığı harçlık ve kredi kartı limiti arasında bir denge olmalıdır. Ancak bu denge azami yarı yarıya olmalıdır. Örneğin; aylık harçlığı toplamda 1 000 TL olan bir öğrencinin kredi kartı limiti 500 TL ‘yi geçmemelidir. Aksi durumda kar topu misali büyüyen borçlar kapıya dayanacaktır.

            8 Kredi Kartı Sayısı

Öğrencilere yönelik kredi kartı kampanyası hemen hemen her banka tarafından yürütülmektedir. Ancak öğrenci için bir kredi kartı yeterli olmalıdır. Birden fazla kredi kartı alımından kaçınmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here