Noter Çalışma Saatleri

0
21

Bu yazımızda Noter çalışma saatlerini, Noter kaçta açılıyor, Noter kaçta kapanıyor, Noter kaça kadar açık gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Noterler için ne devlet kurumu ne de özel bir kuruluş diyebiliriz. Bu konuda biraz ortada kalan noterlerin vatandaşlar tarafından çok kullanılması hasebiyle; çalışma saatleri de vatandaşlar tarafından merak edilen bir husustur. Şimdi siz değerli okurlarımız için Noter çalışma saatleri 2019 yılında kaça kadar hemen yazımızın devamında paylaşacağız.

Noterler Kaça Kadar Açık?

Noterde mesai saat 08:30 itibariyle başlarken, mesai sonu ise saat 17:30 itibariyle yapılmaktadır. Saat 12:00 ile saat 13:00 arasında da öğle arası nedeniyle noterler kapalı bulunmaktadır. Ancak bazı bölgelerde güneşin doğuş saatinin farklı olması nedeniyle çalışma saatleri de farklılık arz edebilmektedir. Bu durumlarda da çalışma saatleri de; saat 08:00 ile saat 17:00 arasındadır. Öğle arası saati ise aynı olmaktadır.

Noterlerde Ne İş Yapılır?

Noterlerin görevi; devletin kendisine yüklemiş olduğu yükümlülükler kapsamında bazı işlemlerin tescil edilmesidir. Örneğin; mal satışı, imza sirküsü, evrakın suret onayı, vekaletname düzenlemesi, vs. Gibi bir çok işlem noterler huzurunda yapılmaktadır. Noter huzurunda yapılan evrak resmiyet kazanmaktadır. Noterler birinci sınıf, ikinci sınıf ve üçüncü sınıf noterler olarak anılmaktadır. Tecrübesine göre sınıfı da artmaktadır.

Noterdeki İşlemler Ücretli

Noterlerde yapılan her işlem için noterlik tarifesine göre her yıl belirlenen ücretler alınmaktadır. Alınan bu ücretlerin gelirlerinin bir kısmı noterin kendisine giderken, bu ücretlerin bir kısmı da Noterler Birliği ‘nin havuzuna gitmekte, buradan da yine noterler arasında paylaştırılmaktadır. Bunun sebebi ise; bazı noterler yer ve mıntıka nedeniyle çok daha fazla iş yapma potansiyelinin olması, bazı noterlerin ise aynı sebeplerden dolayı daha az iş yapma potansiyeline sahip olmasıdır. Bu adaletsizliğin giderilmesi için böyle bir çalışma ortaya koyulmuştur.

Noter Nasıl Olunur?

Noter olmak isteyenlerin; Hukuk Fakültesi mezunu olması gerekmektedir. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra da Noterlik Belgesi alınması gerekecek, daha sonra sıraya girilerek noterlik sırasının gelmesi beklenecektir. İlk etapta üçüncü sınıf noter bölgelerinden başlanmaktadır. Sıranın gelmesi ile birlikte noterliği kabul etmek zorunlu değildir.

Noter Ücretleri

Noter ücretlerinin her yıl bir tarife ile belirlendiğini söylemiştik. Bu tarife de Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen bir tarifedir. Şimdi size bu tarifede yer alan bilgilere göre birkaç işlemin ücretini sizlerle paylaşalım. Araç satışı için 145 TL, Vakıf senedi ve vasiyetname düzenlemesi için 161 TL, Vekaletname 75 TL, İmza sirküsü 60 TL kadar tutacaktır. Noterde yapılan işlemlerde belirleyici unsur ilgili evrağa yazılan kelime sayısıdır. Dolayısıyla bu işlem ücretlerinde de bazen küçük farklılıklar olabilecektir. Tarifenin tamamına göz atmak için http://higm.adalet.gov.tr/sayfalar/noterlikucrettarifesi.html linkini kullanabilirsiniz.

Noter Çalışma Saatleri

09.00-17.00 saatleri arasında Noterler hizmet vermektedir.

Türkiye Noterler Birliği için linke tıklayarak bilgi edine bilirsiniz

Adres:  Söğütözü Cad.No:4 Söğütözü / ANKARA, TÜRKİYE
Tel Santral: 0 312 218 80 00

Sık Sorulan Sorular:

Noterler Haftasonu Çalışırmı?
Noterler Cumartesi Pazar Çalışmaz.
Noterler Saat Kaçta Kapanır?
Noterler Saat 17:00`de Kapanır.
Noterler Saat Kaçta Açılır?
Noterler Sabah  Saat 09:00 da Açılır.

Bir önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri 2020 başlıklı makalemizde açılış saatleri, kaça kadar açık ve kaçta açılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here