Nafaka Gelir Beyan Edilerek Bankadan Kredi Çekilir mi?

0
6
Nafaka ile kredi

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinin kredi notuna ve gelir durumuna büyük önem vermektedir. Özellikle belgelenebilir bir gelirin olması kredi çekiminde büyük kolaylık sağlamaktadır. Bankalar, gelir durumu belgelendiğinde aylık gelirin üzerinden kredi kullanma şansı tanımaktadır. Gelir konusunda en büyük soru işaretlerinden birisi ise nafaka konusunda yaşanmaktadır. Nafaka gelir beyan edilerek bankadan kredi çekilir mi?

Bankalar nafaka gelirinin şart olarak kabul edilmesi konusunda, normal gelir durumu standartlarına göre hareket etmektedir. Özetle alınan nafaka gelirinin tutarı burada önem kazanmaktadır. Yüksek tutarda nafaka alan bir kişiye, bankalar kredi verme konusunda daha olumlu yaklaşmaktadır. Nafaka geliri yüksek olan kişiler nafaka gelirini beyan ettiklerinde, bankalar kredinin geri ödemesinde sorun olmayacağını düşünerek krediyi onaylamaktadır.

Nafaka geliri ile kredi kullanımına bankaların pek sıcak bakmamaktadır. Bunun nedeni ise, nafaka beyan edilerek alınan kredilerde bankalar geri ödemenin yapılmaması durumunda nafaka gelirine haciz koyamamaktadır. Bu nedenden dolayı bankalar nafaka geliriyle kredi kullanmak isteyen kişilere kredi kullandırma konusunda daha temkinli yaklaşılmaktadır. Bu nedenden dolayı nafaka dışında geliriniz yoksa bankaya göstereceğiniz bir kefil ile kredi alma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Nafaka geliri yüksek olan kişiler kredi çekme konusunda oldukça şanslılar ancak bankalar, kredinin ödenmemesi durumunda nafaka maaşına haciz koyamadıkları için kendilerini güvene almak nedeniyle kredi başvurusu esnasında kefil isteyebilirler. Bu nedenle nafaka geliri ile kredi başvurusu yapmadan önce bankalarla bu konu görüşülmeli ve uygun olan bankalara başvurular yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here