Muhtarlık Çalışma Saatleri 2019

0
4
Muhtarlık Çalışma Saatleri 2017

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan referanduma her gün biraz daha yaklaşırken, seçim belgelerinin muhtarlıklara gönderilme aşaması da çoktan tamamlanmış durumda. Her seçmen gidip muhtarlıklardan seçmen belgesini alması gerekiyor. Muhtarlıklarla çok işimiz olmadığı için hangi saatlerde açık olduğu konusunda pek fazla fikrimiz olmuyor. Bizler de bu dönemde daha fazla ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz için bu yazımızda Muhtarlık Çalışma Saatleri 2019 yılı en son bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Muhtarlıklar Kaça Kadar Açık

Muhtarlık Çalışma saatlerine baktığımızda; saat 08:30 itibariyle mesainin başladığını, saat 17:30 itibariyle de son bulduğunu görmekteyiz. Ancak seçim gibi yoğun dönemlerin yaşandığı zaman aralıklarında muhtarlıklar biraz daha geç saatlere kadar açık olabilmektedir. Hatta hatta bazı muhtarlar; muhtarlıklarda daha fazla vakit geçirerek öğle arası bile vermeyip çalışmaya devam edebilmektedir. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri muhtarlıklar aslında kapalı bulunmakta olup, ancak yine de bazı muhtarlar tarafından muhtarlıklar hafta sonu belli günlerde açılabilmektedir. Ama kağıt üzerinde hafta sonu ve resmi tatil günlerinde muhtarlıkların çalışması bulunmamaktadır.

Muhtarlıklardan Hangi Belgeler Alınabilir

Muhtarlıklar aslına bakıldığında önemli belgeleri tesis etme yetkisine sahip olup, bu belgeler; İkametgah belgesi, Nüfus cüzdan örneği, Fakirlik belgesi, Nüfus Cüzdanına fotoğraf yapıştırma belgesi, Nüfus Cüzdanı kayıp değiştirme belgesi, Saklı Nüfus belgesi, Menşe şahadetnamesi belgesi, Yer değiştirmek için daimi ikametgah belgesi, Tapu temlik ve intikal belgesi, Tapu işlemlerinde veraset belgesi, Tapu işlemlerinde hüviyet onama belgesi, Hayvan satış belgesi ve Adli müzaharat şahadetnamesi belgesidir.

İşlemler Ücretli

Muhtarlıklardan alınacak bu belgelere karşılık olarak muhtarlar belli bir ücret alınmaktadır. Bu ücretler tarife olarak belirlenmekte olup, genelde ücret tarifesindeki rakamlar yerine 5 – 6 TL gibi miktarlar alınmaktadır. Bilindiği kadarıyla bu ücretlerin muhtar tarafından alınmasında herhangi bir yasal anlamda kısıtlama bulunmamaktadır.

Muhtarlık Artık Maaş da Alıyor

Muhtarlar yakın zaman öncesinde de maaş alıyorlardı. Ancak aldıkları bu maaşların rakamlarına bakıldığında bunlara ne kadar maaş denirdi o ayrı bir konu. Son yapılan düzenleme ile birlikte muhtarların maaşlarına ciddi anlamda zam gelmiş oldu. Yapılan bu zamlar sonrası muhtarlar artık asgari ücret yani 1400 TL maaş almaya başlamışlardır. Ayrıca yapılan son çalışmalar kapsamında; muhtarlarında SGK primlerinin de devlet tarafından ödenmesi yönünde bir çalışma yürütüldüğü bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından duyurulmuştur. Muhtarlık önceden popüler bir iş olmamasına rağmen; yaşanan son gelişmelerle birlikte gittikçe popüler hale geldi diyebiliriz. Sonraki muhtar seçimleri daha kıran kırana geçecek gibi görülüyor….

Bir önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri 2019 başlıklı makalemizde açılış saatleri, kaça kadar açık ve kaçta açılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.