Moneygram Hangi Bankalarda Bulunuyor

0
6

Dünya genelinde ülkeler arasındaki ticaret hacminin büyümesi ve özellikle e ticaretin gelişmesi ile birlikte ödeme yöntemleri ve uluslar arası anlamda para transferleri daha fazla önem arz etmeye başlamış ve bu konudaki ihtiyaçlar daha da çoğalmıştır. Bu konuda birçok şirket kurulmuş, bazıları da ister istemez işini daha profeyonelce yaptığı için diğerlerine nazaran ön plana çıkmıştır. Bu firmalardan birisi de Moneygram adlı para transferi firmasıdır. Moneygram hakkında çoğu vatandaşımızın yeterlil düzeyde bilgi sahibi olmadığı da bir gerçek olduğu için; bu yazımızda Moneygram ‘ı sizlere tanıtarak; Moneygram hangi bankalarla anlaşmalı ve işlemleri nasıl yapılıyor kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

Kısaca Moneygram

Moneygram; 1940 yılından beridir faaliyet gösteren ve ABD ( Amerika Birleşik Devletleri ) menşeili bir firmadır. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde ofisi ya da acentesi bulunan Moneygram dünyal genelinde toplamda 347 bin civarında acentesi  bulunmaktadır. Bazen acentelerle bazen de anlaşmalı finans kurumları ile çalışan Moneygram ‘ın anlaşmalı bankaları ise; Bank Asya ( tasfiye sürecindedir ), Denizbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası ‘dır. Bu bankaların yanı sıra BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ) tarafından gerekli belgelere sahip olan Gönder Al isimli para transferi firması ile Moneygram ‘ın anlaşması bulunmaktadır. Moneygram firması ticari bir işletme olduğu için tabii ki  kâr amacı gütmekte, yapılan para transferlerine göre belirli miktarlarda komisyon almaktadır.

Moneygram ile Nasıl Para Transferi Yapılır

Bu işlem için; para gönderecek kişinin herhangi bir Moneygram acentesine veyahut anlaşmalı finans kuruluşuna giderek, Moneygram ile para göndermek istediğini söyleyip, ilgili görevli tarafından verilecek para gönderim formunu doldurması gerekmektedir. Bu formu doldururken paranın transfer edileceği kişinin kimlik bilgilerinin doğru bir şekilde verilmesi ve paranın hangi ülkeye gönderileceğinin bildirilmesi gerekmektedir. Transfer edilecek para ile birlikte komisyonu da ilgili görevliye teslim ettikten sonra; kendisine görevli tarafından verilecek olan referans numarasını karşı tarafa bildirmelidir.  Böylelikle para transferi işlemi tamamlanmış olacaktır.

Moneygram ile Gelen Para Nasıl Çekilir

Eğer Moneygram ‘dan para gönderen değil de para alacak olan kişiyseniz; bu durumda da yine Moneygram acenetleri veya anlaşmalı finans kuruluşlarına kimliğiniz ile birlikte giderek, yine kim tarafından ve nereden para gönderildiği ile göndericinin size verdiği referans numarasını da ilgili görevliye bildirmek suretiyle gelen parayı çekebileceksiniz. Paranın teslimi sonrasında; doğal olarak sizden parayı teslim aldığınıza dair de bir imza alınacaktır.

Moneygram Ne Kadar Komisyon Alıyor

Bu konu gönderilen para miktarı, para gönderilen ülke, vs. Gibi konulara göre çok fazla değişkenlik gösterebilmektedir. Özelilkle yüklü miktardaki para transferlerinde özel kampanya ve indirimlerden yararlanılabilmesi de söz konusu olabilecektir. Bir örnek olarak, Rusya ‘ya yapılacak para transferlerinde; 50 dolara kadar olan transferler için 3 dolar civarı, 50 – 335 dolar için 5 dolar civarı kesinti yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here