Meslek Odaları Ne İşe Yararlar

0
5

Eski dünya düzeninde insanların bir araya gelmesi ve birlikte hareket etmeleri noktasında daha kısıtlı imkanlar bulunmakta idi. Günümüzde gelişen iletişim kanalları sayesinde her geçen gün bunun daha da azaldığını görmekteyiz. İnsanların bu şekilde bir araya gelme konusu bazen eğlence amaçlı, bazen etkinlik amaçlı ve bazende iş amacıyla olabilmektedir. İş amacıyla bir araya gelinmesi konusunda en büyük örneklerden birisi de meslek odalarıdır. Şimdi sizlere meslek odaları ile ilgili bazı hususlarda bilgi paylaşımında bulunarak, meslek odaları ne işe yararlar aktarmaya çalışacağız.

Tek Elin Nesi Var Çift Elin Sesi Var Misali

Topluluk olarak hareket etmek her zaman güçlü olunmasını sağlamıştır. Dolayısıyla herhangi bir mesleğe mensup olan kişilerin de bir araya gelmesi, iyi günde kötü günde birlikte hareket etmesi kendi yararlarına olacaktır. Meslek odalarına örnek olarak; Manavcılar Odası, Balıkçılar Odası, Minibüsçüler Odası, Eczacılar Odası, Barolar, vs. Gibi sınırsız sayıda meslek grubunu sayabiliriz.

Ne İşe Yarıyorlar

Meslek odalarının kuruluşundaki amacın birlikte hareket etmek olduğunu söylemiştik. Bu noktada birlikte hareket etmek derken bir kaç örnek verelim. Piyasa fiyatlarının belirlenmesi, birlikte hukuki mücadele, tatil günlerinin belirlenmesi, nöbetlerin belirlenmesi, tek bir çatı altında toplanıralarak daha yüksek sesle konuşulması, vs. Gibi hususları sayabiliriz. Şimdi önemli olanların biraz daha ayrıntılarına girelim.

Piyasa Fiyatlarının Belirlenmesi

Herhangi bir meslek düşünelim ve bu mesleğe mensup kişilerin uyguladıkları fiyatlarda ciddi farklar olduğunu düşünelim. Hatta bunlardan bir tanesinin tamamen zararına bile olsa ciddi anlamda fiyatı düşürdüğünü düşünelim. Böyle bir esnaf diğer esnafların kazancını da baltalayacaktır. Tam tersini de düşünebiliriz. Sonuç itibariyle; meslek odaları bu konuya el atarak, meslek ile ilgili verilen hizmet ve iş konusunda belli bir fiyat belirlemesi yapabilmektedir.

Hukuki Mücadele

Aslında meslek odalarının en çok aktif olduğu alanlardan birisi de budur. Kanuni zeminde hakların savunulması adına meslek odaları, oda mensuplarına hukuki destek sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra meslek ile ilgili yeni düzenlemeler olması halinde bu anlamda da ortada bir haksızlık var ise; tüm meslek mensupları adına bunun ile ilgili de mücadele edilmektedir.

Toplu ve Yüksek Ses

Belkide herhangi bir meslek erbabının tek başına herhangi bir konuda sesini duyurması oldukça zor olacaktır. Ancak bu ses, aynı mesleğe mensup tüm kişilerden çıktığında daha gür çıkacaktır. Her mesele için bu şekilde bir araya gelmek ya da muhatap kişilere (örneğin, belediye, kaymakamlık, valilik, vs.) bu kadar kalabalık şekilde müracaat etmenin de zorlukları bulunmaktadır. İşte tam bu noktada meslek odalarının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Meslek odaları; odaya kayıtlı bulunun tüm meslek erbabının sıkıntıları, memnuniyetleri ya da talepleri ile ilgili hususlarda bu tarzda görüşmeleri gerçekleştirebilecek, topluluğu temsil ettiği için sesi çok daha fazla çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here