Mersise Kayıt Olma

0
11

Ticari işletmeler ve tüzel kişiliklerle ilgili anında bilgi edinmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) sistemi; gerek işletme sahiplerine ve gereke bu konuda işlem yapmaya yetkili ve görevli kamu kuruluşlarına ciddi anlamda kolaylık sağlamıştır. MERSİS sistemi sayesinde günlerce sürebilecek işlemler, online sistem üzerinden internetle sadece 1 -2 dakika içerisinde halledilebilir hale gelmiştir. Bu yazımızı sizler için hazırlamadan önce MERSİS sistemini enine boyuna araştırıp, MERSİS sistemi üzerinden işlem yapabilmenin ilk basamağı olan MERSİSE kayıt işlemi nasıl yapılır konusunda bilgi sunmaya çalışacağız.

Öncelikle MERSİS ‘in tam olarak ne olduğunu izah edelim. MERSİS; tüzel kişiler ya da ticari işletmelerle ilgili bilgilerin tek merkez sistem altında toplanarak, bu bilgilerin online sistem olarak internet üzerinden kullanıcılarla paylaşıldığı sistemin adıdır. Hatta daha düzenli kayıt tutulması ve karışıklıklara mahal vermemek için her işletme ya da tüzel kişiliğe bir numara verilmiştir. Bu numaranın adı da MERSİS numarasıdır. Kaldı ki; 2014 yılı başından itibaren bu konuda kanun düzenlenerek 16 haneden oluşan MERSİS numarası kullanılması ticari işletmelerde zorunlu hale getirilmiştir.

MERSİS ile ilgili her türlü işlemi yapabilmek için öncelikle MERSİS sistemine kayıt olmak gereklidir. Ancak sanıldığı gibi kayıt işlemi için Ticaret Sicil Müdürlükleri ‘ne gitmeye gerek yoktur. MERSİS sistemine kayıt işlemi de online olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için ilk yapmamız gereken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın resmi internet sitesi olarak hizmet veren www.gumrukticaret.gov.tr adresine girmek ve buradan da MERSİS sistemine tıklamak olacaktır. Burada açılan ekran hâli hazırda üye olanlar için kullanıcı adı ve şifre ile güvenlik kodunun ilgili yerlere işlenmesi suretiyle giriş yapılmaktadır. Üye olmayanlar için ise hemen güvenlik kodu bölümünün altında “ÜYE OL” bölümü bulunmaktadır. İkinci olarak ÜYE OL bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza kullanıcı bilgileri formu gelecektir.

MERSİS sistemine kayıt için girdiğimizde karşımıza çıkan Kullanıcı Bilgi Formu ‘nda bizden;

  • Ad – Soyad
  • Güvenlik Kodu
  • TC kimlik no ya da pasaport no
  • E – Mail adresi
  • Şifre (doğrulama için 2 kez yazılacaktır)
  • Firma adı
  • Cep telefonu
  • Sabit telefon
  • Adres
  • İl – İlçe seçimi bilgileri istenecektir.

Bu bilgileri işledikten sonra “Kaydet” butonuna tıklamamız gerekmektedir. Ayrıca bu bilgilerin tam doğru ve eksiksiz olarak forma işlenmesi gerekmektedir. Kayıt işlemini tamamlamamıza müteakiben de hesap onayımızı yaptıktan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıcı bilgi formunda girmiş olduğumuz e – mail adresimize bir aktivasyon maili gelecektir. Bu e – postada gönderilen linke tıkladıktan sonra hesabımızın aktivasyonunu tamamlamış oluruz. Böylece artık MERSİS sistemine kaydımızı tamamlanmış olacaktır. Artık sistem üzerinden işlem yapabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Mersis No Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde mersis, mersis kayıt ve mersis no nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here