E İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik imza dediğimiz ve ıslak imza yerine geçen teknolojilerin hayatımıza girmesi ile artık günlük hayatımızda işlemlerimiz ve yine kamu dairelerindeki işlemler her geçen gün daha da kolaylaşmaya devam ediyor. Kullanımının tam olarak yaygınlaşmadığını söyleyebileceğimiz E imza ile ilgili olarak vatandaş yeteri kadar bilgilendirilmiş durumda da değil. Bizler de mersissorgulama.org olarak E İmza ile ilgili olarak … Devamını oku…E İmza Başvurusu Nasıl Yapılır?

E İmza Nedir Nasıl Kullanılır?

Hayatımızda her geçen gün sürekli bir şeyler dijitalleşmeye ve elektronik ortamlara kaymaya devam ediyor. Herhalde 50 yıl sonra gıda haricindeki çoğu ihtiyacımız elektronik ortamlar üzerinden görülecek. Şu andaki gelişmelere baktığımızda bile teknolojinin ne kadar ilerlediğini görüyoruz. Bu yazımızda; bu kapsamda geliştirilen ürünlerden bir tanesi olan Elektronik imza ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşımında bulunarak; E … Devamını oku…E İmza Nedir Nasıl Kullanılır?

Elektronik İmza Nasıl Atılır?

E Devlet, E fatura, E Reçete, vs. derken hayatımızdaki “E” ler her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu halkaya en son eklenenlerden birisi de E imza … E imza yani uzun adıyla elektronik imza; tıpkı ıslak imza gibi imzayı atana aynı şekilde sorumluluk yükleyen bir imzadır. E imzalara kişiye özel olup, içerisindeki nitelikli elektronik sertifika sayesinde … Devamını oku…Elektronik İmza Nasıl Atılır?

Gümrük Ticaret Bakanlığı Mersis Sistemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın ortaya koymuş olduğu en büyük projelerden birisi şüphesiz ki MERSİS sistemidir. MERSİS sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte gerek ticari işletmeler ve gerekse bu konuda görülen bürokratik işlemlere konu kamu kurumları çok ciddi anlamda rahatlama yaşamıştır. Hem vakit alan hem de can sıkıcı birçok işlem MERSİS ile birlikte hızlı ve kolayca … Devamını oku…Gümrük Ticaret Bakanlığı Mersis Sistemi

Mersis Nedir?

Bugünkü yazımızda sizlere; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın ticaretle meşgul vatandaşlar için oluşturmuş olduğu, tek merkezden bilgi paylaşımını sağlayan, vatandaşlar tarafından kısa sürede beğeni toplayan bir sistem olan MERSİS nedir, ne işe yarar, MERSİS no, MERSİS kayıt gibi işlemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. MERSİS; yani uzun adıyla Merkezi Sicil Kayıt Sistemi; tüzel kişilerle ilgili ihtiyaç duyulan … Devamını oku…Mersis Nedir?

Mersis Telefon Numarası 444 8 482

Ülkemizde maalesef bürokratik işlemler bazen çok can sıkıcı bir boyuta gelmektedir. Bazı durumlarda pes edip yapacağımız işlemden bile vazgeçtiğimiz olmuştur. Her geçen gün artan nüfus ile birlikte devletin bazı kurumlarında iş yükü gittikçe artmaktadır. Tabii ki bunun sonucunda da uzayan işlem süreleri, yavaş işleyen devlet işleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak devletimiz son yıllarda giriştiği … Devamını oku…Mersis Telefon Numarası 444 8 482

İTO Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?

E – Devlet uygulamalarının ve kamu işleyişine konu bir çok hizmetin elektronik platformlar vasıtasıyla görülmesi çok ciddi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir meseledir. Bu uygulamaların gerek vatandaşa ve gerekse devlete sağlamış olduğu avantajları saymakla bitiremeyiz. En basit olarak bir örnek verecek olursak; gereksiz bürokrasi vatandaşı yorduğundan dolayı, vatandaşı bazı yükümlülüklerini zamanında yerine getirmez ya da … Devamını oku…İTO Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?

İTO Tescil Sorgulama

Artık internet üzerinden yapamadığımız işlemlerin sayısı her geçen azalıyor. Bu konuda devletimizin dijital platformlara olan ilgisinin her geçen gün artıyor olması, bu konuda ciddi anlamda projeleri hayata geçirmesi sayesinde bürokratik işlemlerimiz de çok kolay hale gelmiştir. Bununla birlikte ticari işletmeleri ilgilendiren MERSİS sisteminin hayata geçmesi ile birlikte gerek Ticaret Sicil Müdürlüklerinin gerek Ticaret Odalarının iş … Devamını oku…İTO Tescil Sorgulama

Mersis No Nereden Alınır?

Devlet tarafından son yıllarda oldukça üzerine düşülen bir konu olan e – devlet uygulamalarının sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıca henüz kullanılmaya başlamayan ancak proje çalışmaları devam eden de birçok e – devlet uygulaması bulunmaktadır. E – devlet uygulamalarının günlük hayata girmesi ile birlikte; birçok bürokratik işlemi kısa sürede hallederek, gereksiz bürokrasi nedeniyle kaybedilen zaman … Devamını oku…Mersis No Nereden Alınır?

Mersis No Nasıl Alınır?

Ticari hayat kavgası, gürültüsü, dolandırıcısı, dürüstü, iyisi ve kötüsü ile aslında yaşamın ta kendisidir. Ünlü bir atasözünde “Bir kişiyi tanımak için onunla ticaret yap.” Der. Maalesef son yıllarda insanların dejenere olması, ahlaki değerlerde yaşanan çöküntü ile birlikte ticaret sahnesi, birilerini dolandırmak ve kolay yoldan para kazanmak isteyen insanlarla doludur. Bugünkü yazımızın konusu da ticari hayatta … Devamını oku…Mersis No Nasıl Alınır?