Mersis ve Mernis Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Önemli Detay

0
23

Her geçen gün E-Devlet anlayışının daha da geliştiği şu son günlerde; Bakanlıkların çoğu kendi e-portallarını oluşturarak, vatandaşa daha aktif bir şekilde kamu hizmeti vermeye başlamıştır. Hem kırtasiye masraflarının düşürüldüğü, hem kağıt israfının azaltıldığı, hem de bürokratik işlemlerin daha çabuk sonuçlandırıldığı bu sistemlere örnek olarak; MERNİS, MERSİS, UYAP, POLNET gibi sistemler örnek gösterebiliriz. Bu sistemlerin hepsi kendi başına ayrı bir derya olup, bu yazımızda MERSİS ve MERNİS hakkında bilinmesi gereken 12 önemli detayı sizlere aktarmaya çalışacağız.

MERNİS Nedir?

MERNİS; Merkezi Nüfus İdare Sistemi olup, İçişleri Bakanlığı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmaktadır. MERNİS sistemi; ülkemizdeki tüm vatandaşlar için bir TC kimlik numarası verilmesi ve nüfus ile ilgili kayıtlarının dijital platformlarda saklanarak, işlemlerin bu platformlar üzerinden yürütülmesini sağlamaktadır.

MERNİS Nerelerde Kullanılır?

MERNİS sisteminin kullanım alanı her geçen gün genişlemektedir. Diğer portallardan da MERNİS sisteminden yararlanılması için giriş izni verilmiş; bugün ÖSYM ‘nin aday işlemleri modülünde bile adresini MERNİS üzerinden güncellenebilmektedir. Kısacası nüfus kaydı, adres kaydı gibi işlemlerin yürütüldüğü tüm platformlarda MERNİS ‘ten yararlanılmaktadır.

MERNİS Sisteminin Faydaları

Tabii ki en önemli faydası; nüfus ile ilgili bilgilerin temini  ve bu bilgilerin paylaşılması konusunda daha aktif bir şekilde randıman alınmasıdır diyebiliriz. Diğer kurumların MERNİS sisteminden faydalanmak suretiyle ilgili kişilerin nüfus bilgilerine de kısa sürede ulaşması sağlanmıştır. Özellikle adli birimler MERNİS ‘ten en çok istifade eden kurumlar arasındadır.

MERNİS Sisteminin Günlük Hayata Etkileri

Vatandaş daha önceden nüfus ile ilgili işlemlerinde, nüfusa kayıtlı olduğu illerden cevabi yazıyı faks beklemekte; işlemlerini bir güne bitirememekte, bunun sonucunda da bürokratik işlemler adeta zulüm haline gelmekteydi. Elektronik platformların hayata geçirilmesi ile birlikte bunlarında önüne geçilmiş oldu ve vatandaşın işlemi kısa sürelerde halledilmeye başlandı. Hatta artık vatandaş ikametgah belgesi için E-Devlet portalından MERNİS sistemi sayesinde belgesini alabilmekte, bunun için herhangi bir birime müracaat etmesine de gerek kalmamaktadır.

MERSİS Nedir?

MERSİS; Merkezi Sicil Kayıt Sisteminin kısaca adlandırılmış hali olup, tüzel kişiler yani işletmeler hakkındaki bilgilerin dijital platform üzerinden toplanarak arşivlenmesi, gerekli hallerde de bu bilgilerin kanunun izin verdiği ölçülerde ilgili kişilerle paylaşılmasını sağlayan bir sistemdir.

MERSİS No Ne Demek?

Mersis No; tıpkı vatandaşlar için verilen TC kimlik numarası mantığında olup, işletmelere MERSİS sistemi üzerinden verilen bir numaradır. Bu numara işletmelere özeldir. Aynı numara başka bir işletmeye verilemez. MERSİS No 16 haneli bir numara olup, son düzenlemelerle işletmeler tarafından fatura, fiş, vs. gibi belgelerde artık kullanımı zorunlu hale de getirilmiştir.

MERSİS No Ne İşe Yarıyor?

MERSİS numarasının mantığının tıpkı TC kimlik numarası gibi olduğunu yazmıştık. Yani TC kimlik numarası nasıl vatandaşa özel ve onun bilgilerini temin etmeye yarayan bir nevi kod ise; MERSİS numarası da aynı şekilde işletmelere özel ve onlarla ilgili bilgilerin toplanmasını sağlayan bir koddur. MERSİS sisteminden MERSİS numarası ile yapılacak sorgulamalarda; ilgili numaranın ait olduğu şirket hakkındaki bilgiler görülebilecektir.

MERSİS No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer MERSİS numaranızı bilmiyorsanız; bu durumda MERSİS no sorgulaması yapmak için; MERSİS sistemine girişi yapmanız gerekmektedir. Tabii ki giriş yapmak için ise kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olmayanlar buraya tıklayarak kayıt yaptırabilir. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra sisteme giriş yaparak şirket sorgulama bölümlerinden sorgulama yapıp, ilgili şirketin veya kendi şirketinizin MERSİS numarasını görebilirsiniz.

Mersis No Nerede Kullanılıyor?

MERSİS sistemi tüm ticari işletmeler ve yine Ticaret Sicil Müdürlükleri tarafından kullanılmaktadır. MERSİS sisteminin daha etkin kullanılması adına her geçen gün sisteme daha fazla özellikler eklenmekte, bazı alanlarda kullanımının daha da yaygınlaşması için  kanuni düzenlemeler yapılarak kullanımı zorunlu hale getirilmektedir.

MERSİS Sisteminin Avantajları

Bir örnek vermek gerekirse; bir ticari işletme sahibinin, MERSİS sisteminden herhangi bir şirket ile ilgili yapacağı sorgulama sonucunda elde edeceği bilgileri, MERSİS sistemi olmadığı zamanlarda toplamaya kalkması konusunda şu kadar sürer diye tahminde bile bulunmak çok zor olacaktır. Biraz daha örneğimizi somutlaştıracak olursak; Edirne ‘deki X firması sahibinin, Kars ‘taki Y firması ile arasında olacak bir ticarette, her iki şirketin de birbirini bilmemesi ve ilk defa ticaret yapıyor olması, bu nedenle de birbirleri hakkında bilgi toplaması çok zor olacaktır. Ancak MERSİS sistemi sayesinde her iki şirkette karşısındaki şirketin bilgilerinin büyük bir bölümüne kolayca ulaşacak, en azından adresi, telefon bilgileri, vs. gibi konuları teyit etmiş olacak, böylelikle daha güvenli bir şekilde ticaret yapacaklardır. MERSİS sisteminin en büyük avantajı bu anlamdadır diyebiliriz.

MERSİS Sistemi Ticarete Ne Katıyor?

MERSİS sistemi sayesinde Ticaret Sicil Müdürlükleri ile ilgili işlemler kolaylaşmış, şirket kurma, vs. gibi konularda bürokratik işlemler mümkün mertebe en düşük düzeye indirilmiştir. Bunun yanı sıra kamu kurumlarındaki iş yükü de azalmıştır. Ticari açıdan da ticari hayattaki güven biraz daha tazelenmiştir diyebiliriz.

Ülkemizde MERNİS ve MERSİS Sistemlerinin Geleceği

Son birkaç yıldır ülkemizde E-Devlet anlayışının çok önem kazandığı bir gerçek. Her Bakanlık kendi bünyesindeki işlemleri sanal ortamlardan yapmak ve yaptırmak için kolları epeyce sıvadı. Ve gerçekten de bu işi iyi yaptığımızı söylesek çok yanlış bir beyan olmayacaktır. Gelecekte bu sistemlerin daha iyiye götürülmesi, vatandaşın kullanım alanının daha da genişletilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sistemlerin gelişen teknoloji ile doğru orantılı bir şekilde daha da ileriye gitmesi, sürekli yeni özelliklerin eklenmesi, otomasyonların artırılması, kamu hizmetlerinde insana olan bağımlılığın azaltılması konuları daha da ön plana çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here