Mersis Telefon Numarası 444 8 482

0
5

Ülkemizde maalesef bürokratik işlemler bazen çok can sıkıcı bir boyuta gelmektedir. Bazı durumlarda pes edip yapacağımız işlemden bile vazgeçtiğimiz olmuştur. Her geçen gün artan nüfus ile birlikte devletin bazı kurumlarında iş yükü gittikçe artmaktadır. Tabii ki bunun sonucunda da uzayan işlem süreleri, yavaş işleyen devlet işleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak devletimiz son yıllarda giriştiği e – devlet macerasında hızlı ve emin adımlarla ilerlemektedir. Kurmuş olduğu birçok e – devlet uygulaması biz vatandaşların beğenisini toplamaktadır. En basitinden bir örnek olarak Turkiye.gov.tr bile bize çağ atlatmıştır diyebiliriz. Yeterli midir tabii ki değildir. E – Devlet anlayışı kapsamında projeler arka arkaya ortaya konmaktadır ve birçok başarılı örnek bulunmaktadır. Bu projelerden en yeni olanlarından birisi de MERSİS sistemidir.

MERSİS sistemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve her geçen gün geliştirilmeye devam eden daha çok ticaretle uğraşan kesimi ilgilendiren bir e – devlet uygulamasıdır. Ticaretle uğraşanlar bilecektir ki; bir ticari işletmenin açılışı, kapanışı, adres değişikliği, unvan değişikliği, vb. gibi işlemler ciddi anlamda zaman kaybettiren ve içerisinde birçok prosedürü barındıran bürokratik işlemlerdir. Tam da burada MERSİS sistemi önemini ortaya koymaktadır. Yeni bir sistem olduğu için MERSİS ‘le ilgili gerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca ve gerekse Ticaret Sanayi Odaları ‘nca bilgilendirme adına birçok doküman bulunmaktadır. Ayrıca MERSİS iletişim telefon numarası olan 444 8 482 hattı arayarak MERSİS hakkında bilmediklerinizi, merak ettiklerinizi anında sorabilirsiniz. MERSİS ‘le ilgili her türlü konuda MERSİS iletişim telefon numarasını aramaktan çekinmeyiniz.

MERSİS üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında da birkaç örnek verelim. MERSİS sistemi üzerinden şirket kuruluşu, şirketle ilgili değişikliklerin bildirilmesi, MERSİS no sorgulama, MERSİS şirket arama, bir kısım harçların ödenmesi işlemleri yapılabilmektedir.

MERSİS ‘in sağladığı avantalara baktığımızda; herhangi bir şirketle ilgili bir bilgi almak istediğimizde ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne giderek resmi yazı ile bilgi talebinde bulunmak gerekirken MERSİS sayesinde bu bilgiye 1 – 2 dakika içerisinde ulaşabilir, birkaç güne hatta belki 1 hafta sürebilecek şirket kuruluş işlemlerini 10 dakika gibi kısa bir sürede halledebilir ya da şirket değişikliği işlemlerini 10 dakika kadar kısa sürede bitirebiliriz. Böylece gerek ticari işletme sahipleri vakit kaybından kurtulmuş, kamu kurumlarının da iş yükü ciddi anlamda hafiflemiştir. Ayrıca MERSİS üzerinden kısa sürede herhangi bir ticari işletme hakkında bilgi sahibi olunabilmesi; ticari hayatta güvenin de güçlenmesini sağlamıştır.

Her geçen gün geliştirilen MERSİS sistemi üzerinden yapılabilen işlemlerin sayısı artarken; bir ticaret erbâbı olarak bu konudaki önerilerinizi, MERSİS ‘in daha iyi ve kullanışlı hale getirilmesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘na bildirebilirsiniz. Bunun içinde MERSİS iletişim telefon numarası olan 444 8 482 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İTO Tescil Sorgulama başlıklı makalemizde ito tescil sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here