Mersis Şirket Kuruluşu

0
8

Ticari işletme sahipleri işletmelerinin ilk kuruluş aşamasında bir takım prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunların ilki şirket kuruluşunu yaparak Ticaret Sicili ‘ne kaydını yaptırmaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın E – Devlet uygulaması olan MERSİS sistemi sayesinde çok kısa bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Aynı işi Ticaret Sicil Müdürlükleri ‘ne giderek yaptığınızda işlemleriniz çok uzun sürecektir. Belki birkaç gün belki de 1 haftayı bile bulabilecektir. Her ne kadar MERSİS sisteminin kullanımı bazı alanlarda mecburiyet haline getirilmiş olsa da çoğu ticaret erbâbı henüz MERSİS sistemini tam olarak kavrayabilmiş değildir. Biz de bu yazımızda MERSİS sistemi ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi olan MERSİS şirket kuruluşu üzerine sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. İlk olarak MERSİS sistemi nedir bundan başlayalım.

MERSİS; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca ticari işletmelerin hizmetine sunulan, Ticaret Sicili ‘ne kayıtlı tüm tüzel kişiliklerle ilgili bilgi paylaşımının sağlandığı, aynı zamanda çoğu işlemlerin online olarak herhangi bir Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne gitmeye gerek kalmadan yapılabildiği dijital bir platformdur. MERSİS sistemi; yapılan çalışmalarla birlikte her geçen gün geliştirilmekte ve yapılabilen online işlem çeşitliliği her geçen artırılmaktadır. Yakın partner bayan zamanda tüm işlemlerin MERSİS sistemine kaydırılarak bu sistem vasıtasıyla yapılacağını düşünmekteyiz. Asıl konumuz olan MERSİS şirket kuruluşu nasıl yapılır basitçe giriş yapalım.

MERSİS şirket kuruluşu yapabilmek için öncelikle MERSİS sistemine kayıt olmak gerekmektedir. Eğer kaydınız varsa öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Biz üyeliği de kısaca izah edip devam edelim. Kolay olması açısında vereceğimiz linkten http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fYard%C4%B1mMasas%C4%B1%2fYard%C4%B1mDok%C3%BCmanlar%C4%B1.aspx gerekli bilgileri doldurduktan sonra ve kayıt aşamasında verdiğiniz e –mail adresinize gelecek aktivasyon mailini tıkladıktan sonra üyelik işleminiz tamamlanacaktır.

MERSİS üye işlemi bitti ve giriş yaptınız. Şimdi MERSİS şirket kuruluşu için; Ana Sayfa butonunun yanında bulunan “MERSİS” butonuna tıklayıp, buradan “TESCİL BAŞVURU” alt menüsüne tıklayın. Daha sonra açılan ekranda “YENİ ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ” bölümüne tıklayın. Buradan karşınıza çıkan ekrandaki formu doldurmanız gerekmektedir. Ünlem işareti bulunan sekmelerin doldurulması zorunludur. Burada “Şirket ortağı, şirket ünvanı, adres, amaç ve konu, Nace kodları, sermaye ve paylar, süre ve yetkililer” gibi sekmelerin doldurulması istenmektedir. Şirket ortağı sekmesine tıkladığınızda TC kimlik no yazıldıktan sonra “KPS ‘den Al” butonuna tıkladığınız diğer bilgiler otomatik olarak gelecektir. Daha sonra “Şirket unvanı” bölümüne geçiş yapın ve şirketinizin unvanını yazarak uygunluğunu kontrol edin. Uygun ise “REZERVE ET” butonuna tıklamalısınız. Bu unvan 15 gün süre ile sizin için rezerve edilecektir. Daha sonra adres bölümüne geçip, bağlı olunan Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘nü seçip iş yerinizin adres bilgilerini girmeniz gerekecektir. Her bölümde ilgili bilgileri girdikten sonra “KAYDET” butonuna tıklamayı unutmayın. Amaç ve konu, Nace kodları, Sermaye ve Paylar, Süre ve Yetkililer kısımlarını aynı şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu kaydedin. Böylece MERSİS şirket kuruluşu işleminizi tamamlamış olacaksınız. Başvurunuzun durumunu sorgulamak için de “DEVAM EDEN BAŞVURULARIM” bölümünü kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here