Mersis Numarası Kullanma Zorunluluğu

1
17

Son günlerde herhangi bir ticari işletmeden yaptığımız alışveriş sonrası aldığımız fiş, fatura, vb. belgelerde hepimizin dikkatini çeken ancak ne olduğunu bilmediğimiz için pek önemsemediğimiz bir numara bulunmaktadır. Hatta her ne kadar yasaklansa da cep telefonlarımıza gelen kampanya mesajlarının sonunda da bu numara yazmaktadır. Bu numara MERSİS numarasıdır. Ticari işletme sahibi olanlar ya da bir şekilde ticaretle uğraşanların pek yabancı olmadığı MERSİS numarasının faturalarda, fişlerde, irsaliyelerde, vb. diğer belgelerde yazılıyor olmasının bir sebebi vardır. Kanunda yapılan düzenleme sonrası MERSİS numarası kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Bu nedenle ticari işletmeler ilgili belgelerinde MERSİS numarasını yazmak zorundadır. Bu yazımızı; sizleri MERSİS sistemi ve MERSİS numarası hakkında biraz daha bilgilendirmek için hazırlamaya çalıştık.

MERSİS sistemi; tüm kullanıcılara açık bir sistem olup, ticari işletmelerin bilgilerinin tek merkezde toplandığı ve tüm kullanıcılarla bu bilgilerin paylaşıldığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca hazırlanmış ve vatandaşın hizmetine sunulmuş bir sistemdir. Tabii ki MERSİS sisteminin muhatapları daha çok ticaretle meşgul olan kesimdir. Ancak vatandaş olarak herhangi bir ticari işletme hakkında bilgi edinmek istiyorsanız MERSİS sistemini kullanabilirsiniz.

MERSİS numarası kullanma zorunluluğu demiştik. Bu zorunluluk; az önce de belirttiğimiz üzere ilgili kanunda yapılan düzenlemeler sonrasında 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu tarih sonrasında ticari işletmeler MERSİS numarası almak ve ilgili belgelere MERSİS numarası yazma zorunluluğu altına girmiştir.

MERSİS numarası almak için de; öncelikle MERSİS sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. MERSİS sistemi kayıt için yapılması gerekenler ise; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın resmi web sitesi www.gumrukticaret.gov.tr adresinden MERSİS bölümüne girerek ÜYE OL butonuna tıklamak olacaktır. Burada karşınıza çıkacak sekmeleri doğru olarak doldurduktan sonra; kayıt aşamasında E – Mail sekmesine yazmış olduğunuz e – posta adresinize Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gönderilecek elektronik postadaki aktivasyon adresine tıklayıp, MERSİS üyelik işleminizi tamamlamış olacaksınız. MERSİS üyeliğini tamamladıktan sonra sisteme giriş yapıp MERSİS numaranızı görebileceksiniz. MERSİS numarası 16 haneli bir numaradır. Ancak sistem bazı durumlarda size geçici MERSİS numarası vermektedir. Böyle durumlarda bağlı bulunulan Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne gidilerek MERSİS numarası temini yapılabilir.

MERSİS sistemi ile ilgili olarak kafanıza takılan herhangi bir sorununuz olduğunda; MERSİS iletişim numarası olan 444 8 482 nolu telefonu arayıp bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Bakanlık tarafından MERSİS sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kurulan bu çağrı merkezini çekinmeden arayınız. Çağrı merkezi görevlileri sizlere severek yardımcı olacaktır.

Küçük bir hatırlatmada bulunarak yazımızı sonlandıralım. MERSİS numarası kullanma zorunluluğu konusunu hafife almamak gerekmektedir. Bu zorunluluğa uymamanın cezai yaptırımı bulunmaktadır. Üstelik kanunen 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren zorunlu olduğu için bu tarih sonrasında zorunluluğa uyulmaması bizlere daha da çok sıkıntı çıkaracaktır. Bu konudaki denetimler de gittikçe daha da sıkılaştırılmaktadır, bizden söylemesi…

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here