Mersis No Sorgulama

Yaşanılan dijital teknoloji çağı ile birlikte ülkemizde bu yeniliklere ayak uydurmuş ve birçok başarılı e-devlet uygulamasına imza atmıştır. E-Devlet, MERNİS nüfus kayıt sistem, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), POLNET, vs. gibi kurumların kullanmakta olduğu ve birçok ödül sahibi dijital platform bulunmaktadır. Bu platformların arasına 2014 yılı itibariyle T.C. Maliye Bakanlığı ‘na ait bir proje olan MERSİS ‘de ilâve olmuştur.

 MERSİS Nedir ?

MERSİS; açılım olarak Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ‘nin kısaltılmış hali olup, tüzel kişilikler hakkında kamu kurum ve kuruluşlarınca ihtiyaç duyulan bilgilerin tek bir birimden tedarik edilmesi, sistemde bulunan tüzel kişiliklere ilişkin bilgilerin vergi no ile birleştirilmesi suretiyle sağlanan sistemin adıdır. Bu sistemin kurulması ile birlikte dijital platforma geçiş, elektronik ortamdan kolayca bilgi edinme, elektronik denetleme sistemlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

MERSİS No Nedir ?

Mersis numarası ya da Mersis no; Anonim şirketler ve Limited şirketler için 0 ‘la başlayan, sonrasında ilgili şirketin vergi numarası ile devam eden ve sonunda “15 – 16 – 17, vs.” gibi rakamlarla ya da “000” gibi rakamlarla biten, şahıs şirketlerinde ise; TC kimlik no ile başlayıp 00019, 00015 gibi rakamlarla biten, 01.01.2014 tarihi itibariyle ilgili kanun gerğeince fatura, irsaliye, fiş vb. gibi evraklarda kullanılması zorunlu hale getirilmiş 16 haneli bir numaradır. Bir nev’i ticari hayatı olan anonim, limited ya da şahıs şirketinin TC kimlik numarasıdır desek daha kolay anlaşılacaktır. Sistemde gözükmekte olan MERSİS numaranız, saydığımız şartları taşımayan bir MERSİS numarası ise; bu durumda bağlı olunan Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne müracaat edilerek MERSİS numarası talebinde bulunlması gerekir.

MERSİS No Ne İşe Yarar ?

Bildiğimiz üzere TC kimlik no uygulamasının hayata geçmesi ile birlikte nüfus kayıt sisteminde çok büyük rahatlama yaşanmış, nüfusla ilgili kayıtlar düzene girmiş ve yanlış kişi üzerine yapılan işlemler sıfıra indirilmiştir. Mersis No için de bir nev’i ticari işletmelerin TC kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Bu numara ile birlikte tek bir tıkla ilgili şirketin Mersis numarasını girerek şirketle alakalı tüm bilgilere kolayca ulaşılabilmektedir.

 MERSİS No Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Mersis sisteminin ticari hayata girmesi ile birlikte getirdiği kolaylıklar sayesinde ticaret erbâbı da sistemi hemen benimsemiş ve kısa sürede kabullenmiştir. Bürokratik işlemlerdeki sürenin azaltılması ve online işlem yapılabiliyor olması MERSİS ‘in kısa sürede kabul edilmesinin sebeplerinden birisidir. Mersis no sorgulama yapmak için yapmanız gereken de sadece Gümrük Bakanlığı ‘nın kurumsal web sitesine girmek ve Mersis No sorgulama bölümüne giriş yapmaktadır. Siz okuyucularımız için daha kolay olması için direkt olarak link verelim; http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fMersis%2f%C5%9EirketSorgulama.aspx Bu linke tıklayarak Mersis no sorgulama işlemini hemen yapabilirsiniz. Ancak sorgulama yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir. Daha önceden şifre almayan ticaret erbâblarının yapması gereken ise “ÜYE OL” bölümüne tıklayarak, gelecek ekranda gerekli bilgileri doldurmak ve şifre belirlemek olacaktır. Üye Ol bölümü için de daha kolay ulaşabilmeniz için direkt link verelim. http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx

Mersis No Nerelerde Kullanılır ?

Az öncede bahsettiğimiz MERSİS no artık devletle ilgili ticari işlemlerinizin çoğunda kullanılmaktadır. Yasada yapılan düzenleme ile birlikte 01.01.2014 tarihi itibariyle de kullanılması artık zorunludur. Şirketlerin kuruluş ile ilgili işlemleri, ana sözleşmelerin hazırlanması da dahil internet ortamında gerçekleştirilecektir. Ayrıca unvan sorgulama işlemlerinde kullanılabilecektir. Yine noter onaylı işlemlerine tamamlanmasına müteakiben bir kısım ödemeler ile harçların internet ortamında ödenmesi mümkündür.

MERSİS Hangi Avantajları Sağlamaktadır ?

Geçilen dijital ortam ile birlikte birçok konuda gerek devlet ve gerekse ticari işletmelere; haberleşme, insan kaynağı ve kırtasiye gibi kalemlerde tasarruf etmek imkanı sağlanmıştır. Kısa sürede bilgiye ulaşım, bürokratik işlemlerinde kaybedilen zamanın azaltılması sağlanmıştır. Dijital ortamda tutulan arşiv sayesinde eski bilgilere de çok daha kısa sürede ulaşılmaktadır. Çok basit vereceğimiz bir örnekle MERSİS sisteminin sağladığı avantajlar konusunu bitirelim. Örneğin; MERSİS sisteminin çalışmadığını düşünelim ve herhangi bir kişi hakkında herhangi bir veya daha fazla şirketin ortağı olup olmadığına ilişkin bilgi edinmek istediğimizde; bunu öğrenebilmenin tek yolu Türkiye genelindeki 238 adet Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘nün hepsinin gezilmesi ve yazılı olarak resmi bir şekilde sorulması gerekir. Bunun da ne kadar zaman alacağını anlatmamıza gerek yoktur diye düşünüyoruz. MERSİS sorgulama sayesinde bu işlem en fazla 1 – 2 dakikanızı alacaktır. Hızlı ve kolay bilgi ulaşımı sayesinde ticari işletmeler arasında ve dolayısıyla ticarette güven artacaktır. Örneğin; çalıntı ya da kayıp kimlik belgeleri ile şirket kurulması MERSİS sistemi ile imkansız hale gelmiştir. Bilgileri güncellenmeyen sicil tasdiknameleri üzerinden çek karnesi alınması engellenmiştir. Şirketler üzerinde yapılan elektronik ortamdaki takiplerle birlikte şüpheli hareketlerde bulunan şirketlerin faaliyetleri daha kolay izlenmekte ve bu konuda kısıtlamalar getirilmek

AŞAĞIDAKİ KUTUCUĞA TIKLAYIP HEMEN SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ

MERSİS Sisteminin Ticari Hayata Etkileri

Az önce de belirttiğimiz üzere ticari hayatta güven artışı sağlanmıştır. 238 adet Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tutulan kayıtlara anında ulaşım imkanı doğmuştur. Bununla birlikte ülke genelindeki Ticaret Sicil Müdürlükleri ‘nin iş yükleri ciddi anlamda azalmıştır. Daha kolay analiz imkanı, rapor alma imkanı sayesinde sistemin iyileştirilmesi, buradan hareketle ticari hayatın daha da kolaylaştırılabilmesi adına yeni projelerin önü açılmıştır. TOBB ve Gümrük Ticaret Bakanlığı arasındaki iş birliği artmış, MERSİS üzerinden bilgi paylaşımı ve işlem yapılma imkanı ile birlikte oda ve borsaların daha aktif şekilde ticari hayata destek vermesine, bilgi almasına ve denetim yapmasına imkan sağlanmıştır.

MERSİS Sisteminin Geleceği

Dijital dünyanın vermiş olduğu avantajların kullanımın devlet tarafından desteklenmesi ve benimsenmesi sayesinde gerek vatandaşlar ve gerekse ticari işletmeler vakitten tasarruf etmektedirler. Bunun daha da ileri götürülmesi adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca her daim çalışmalara devam edilmekte ve bu konuda projeler desteklenmektedir. Ticari hayata iştirak eden çoğu sivil toplum kuruluşunun da bu konuda görüşlerini alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı; MERSİS sistemi üzerinden yapılabilecek işlem sayısını artırmak, bürokratik işlemleri daha da kolay hale getirmeyi hedeflemektedir.

[kkstarratings]