Mersis No Nereden Alınır?

Devlet tarafından son yıllarda oldukça üzerine düşülen bir konu olan e – devlet uygulamalarının sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıca henüz kullanılmaya başlamayan ancak proje çalışmaları devam eden de birçok e – devlet uygulaması bulunmaktadır. E – devlet uygulamalarının günlük hayata girmesi ile birlikte; birçok bürokratik işlemi kısa sürede hallederek, gereksiz bürokrasi nedeniyle kaybedilen zaman artık minimize edilmiştir. Ülkemizde kullanılan bu uygulamalardan birçoğu uluslar arası alanda da ödül sahibidir, bunlara birkaç örnek olarak; Nüfus Kayıt Sistemi olan MERNİS, E – Devlet Portalı, TAKBİS, vs gibi uygulamaları sayabilir. Ancak son dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı  ile Maliyet Bakanlığı ile yapılan ortak  çalışmanın ürünü olan MERSİS sistemi de oldukça kullanışlı ve biz vatandaşların işini kolaylaştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere MERSİS sistemi üzerine bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacak ve MERSİS no nereden alınır, ne işe yarar gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

MERSİS yani uzun adıyla Merkezi Sicil Kayıt Sistemi; ticari hayata konu olan tüzel kişilerle ilgili olarak her türlü bilgiye kısa ve tek bir nokta üzerinden dijital ortamda ulaşılmasını sağlayan sistemin adıdır. Ayrıca MERSİS sisteminin daha da geliştirilebilmesi için; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çalışmalara aralıksız devam edilmektedir.

MERSİS no öğrenmek için yapılması gereken bir kısım işlemler vardır. Bunun için öncelikle; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın resmi web sitesi olan www.gumrukticaret.gov.tr adresine girmek gerekir. Buradan “MERSİS” linkine tıkladığımızda açılan ekrandan da “MERSİS NO SORGULAMA” bölümüne girmemiz gerekecektir. Ancak burada bize giriş yapmamış istenecektir. Daha önceden üyeliği olanlar direkt olarak kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapabilir. Üyeliği olmayanlar ise üye olmak mecburiyetindedir. Üye olmadan MERSİS no sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Üyelik işleminden de kısaca bahsedelim.

MERSİS NO SORGULAMA ekranına girdikten sonra açılan ekranda “ÜYE OL” bölümüne girdikten sonra açılan formda ilgili yerleri doğru bir şekilde doldurup kayıt işlemimizi tamamlayabiliriz. Kayıt işlemi bittikten sonra kullanıcı adımız ve şifremizle sisteme giriş yaparak sorgulama işlemini hızlı ve kolayca yapabiliriz.

Biraz daha ayrıntıya girecek olursak; giriş işlemini tamamladıktan sonra; “Faydalı Linkler” bölümünün hemen altında bulunan “Şirket Sorgulama” bölümüne giriyoruz. Açılacak ekrandan da “Firma Arama” bölümüne giriyoruz. Burada açılacak formda “Firma Ünvanı” bölümüne aradığımız şirketin ismini yazıyoruz. Şirketin tam adını yazmanız gerekmez. Tek bir kelimesini de yazsanız yeterli olacaktır. O isimli tüm firmalar karşınıza çıkacaktır. Aradığımız firmanın adını da yazıp “Ara” butonuna bastıktan sonra bu isimle alakalı tüm firmalar karşımıza çıkacaktır. Açılacak ekranda; MERSİS NO, sicil no, firma adı, durumu (aktif / pasif), vergi no, şirket türü ve bağlı olduğu Ticaret Sicil Müdürlüğü bilgileri olacaktır. Böylece aradığınız şirketin MERSİS numarasını bulmuş olacaksınız.

Mersis No Nereden Alınır?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Mersis No Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde mersis, mersis kayıt ve mersis no nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın