Mersis No Nasıl Alınır?

Ticari hayat kavgası, gürültüsü, dolandırıcısı, dürüstü, iyisi ve kötüsü ile aslında yaşamın ta kendisidir. Ünlü bir atasözünde “Bir kişiyi tanımak için onunla ticaret yap.” Der. Maalesef son yıllarda insanların dejenere olması, ahlaki değerlerde yaşanan çöküntü ile birlikte ticaret sahnesi, birilerini dolandırmak ve kolay yoldan para kazanmak isteyen insanlarla doludur. Bugünkü yazımızın konusu da ticari hayatta kaybolan güvenin bir kez daha kazanılmasını sağlayan , Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından ortaya koyulan bir proje olan MERSİS sistemi ile ilgili olacaktır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda; MERSİS NO nedir, MERSİS no nasıl alınır gibi soruların cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

MERSİS no; en basit izahıyla günlük hayatımızda hepimizin kullanmakta olduğu TC kimlik numarasının, ticari işletmeler için kullanılan versiyonudur diyebiliriz. Yani bir nev’i ticari hayata konu tüm tüzel kişiler tarafından kullanılan ve bu tüzel kişiye özel olan bir numaradır. Ayrıca yasada yapılan bir kısım düzenlemeler ile artık kullanılması da mecburi hale getirilmiştir.

MERSİS no nedir kısaca izah ettikten sonra MERSİS no nasıl alınır bir onu mercek altına alalım Öncelikle MERSİS sistemine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın resmi web sitesinden giriş yapacağız; bunun için daha kolay ulaşabilmeniz adına direkt olarak link verelim.

http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2f adresine giriş yaptıktan sonra buradan kullanıcı adı, şifre ve güvenlik kodunu işleyip giriş yapacağız. Henüz kullanıcı adı ve şifre almadıysanız “Üye Ol” bölümünden üyelik alıp öyle devam etmeniz gerekmektedir. Onun içinde yine direkt olarak ulaşabileceğiniz linki verelim; http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%c4%b1c%c4%b1Kay%c4%b1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx adresinden ilgili parametreleri doldurup üyeliğinizi tamamlamanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra; firma bilgilerinizi kontrol edip MERSİS numaranızı öğrenebilirsiniz. Ancak şunu bilmek gerekir ki; sistem bazı durumlarda şirketlere geçici MERSİS numarası vermektedir. Bu yüzden dikkat etmek gerekir. Asıl MERSİS numarasını

almak ve bu numara ile işlem yapmak gerekmektedir. Eğer MERSİS numaranızın geçici olduğunu fark ederseniz böyle durumlarda kesin MERSİS numarasını almak için bağlı bulunulan Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne müracaat edilmesi gerekecektir.

MERSİS  numarasını biraz analiz ettiğimizde; Anonim ve Limited şirketlere ait MERSİS numaraları 0’la başlamakta olup, vergi numarasının yazılması ile devam ettiği görülecektir. Sonunda ise 15 16 17 gibi rakamlar ya da 000 gibi rakamlar olacaktır. Şahıs şirketlerinde durum farklı olup, TC no ile başlayıp 00017 00018 şeklinde bitecektir. MERSİS numaranızın geçici MERSİS numarası olup olmadığını da buradan anlayabiliriz. Bu saydığımız özelliklerden başka bir sayı yapısına ya da sıralamaya sahip MERSİS numaraları geçici MERSİS numaralarıdır. Az önce de belirttiğimiz üzere ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘nden asıl MERSİS numarası alınacaktır.

Daha iyi anlaşılması ve göz aşinalığı olması adına birkaç MERSİS numarası örneği de paylaşalım. Bir limited şirketi MERSİS numarası 0612 – 0259 – 1000 – 0022 şeklinde olacaktır. Bir şahıs şirketi MERSİS numarası için de örnek verelim; 2191 – 4628 – 9614 – 1559 şeklindedir.

Mersis No Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Mersis No Alma başlıklı makalemizde mersis nasıl kullanılır, mersis nedir ve mersis no alma hakkında bilgiler verilmektedir.

“Mersis No Nasıl Alınır?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba
    sahıs firmasıyım.Mersis numarası almak için tiaret odasına kayıt olmam gerekir mi?
    Farklı bir şekilde alabiliyor muyum?

Yorum yapın