Mersis No Faturada Zorunlu mu?

0
18

Gerek faturaların, fişlerin ya da irsaliye gibi belgelerin üzerinde görmeye alıştığımız ya da cep telefonlarımıza gelen kampanya mesajlarının sonunda yazılı bulunan numarası nedir çoğumuz merak ediyoruz. Her ne kadar tüketiciler için çok önem arz etmeyen bir numara olmamasından dolayı araştırmaya gerek duymasak ta; ticaretle uğraşan ve ticari işletme sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Peki bu MERSİS no faturadazorunlu mu ?  Ticari işletme sahipleri irsaliyelerde, fişlerde ya da kampanya ile tarafımıza gönderilen kısa mesajlarda MERSİS no belirtmek zorunluluğu var mı sorularının cevabını verebilmek için bu konuda araştırmalar yaparak bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

İlk olarak MERSİS no nedir açıklayalım ve akabinde hemen asıl sorumuzun cevabını verelim. MERSİS no; ticari işletmelere, tüzel kişiliklere verilen ve sadece bu ticari işletmeye ya da tüzel kişiliğe ait ve özel olan, 16 haneden ibaret bir numaradır. Bu numarayı aynı TC kimlik numarası gibi düşündüğümüzde kavramamız daha kolay olacaktır. MERSİS no ticari işletmelerin ve tüzel kişiliklerin TC kimlik numarasıdır diyebiliriz. MERSİS no sayesinde herhangi bir ticari işletme ya da tüzel kişilik hakkında birçok bilgiye sadece 1 dakika içerisinde hızlı ve kolay bir şekilde MERSİS sistemi üzerinden ulaşabiliriz.

MERSİS no kullanma zorunluluğu; ilgili yasada yapılan düzenlemeler sonrasında 01 Ocak 2014 tarihi itibariyle başlamıştır. Yani 01 Ocak 2014 tarihinden sonra kesilen ya da keseceğiniz faturalarınızda, fişlerinizde, irsaliyelerinizde MERSİS numaranızı yazmak mecburiyetindesiniz. Aksi halde ise bu kanuna muhalefet nedeniyle ceza yemeniz muhtemeldir.

MERSİS numarası kullanımının hayata geçmesi ile birlikte ticari güvende artış yaşanmış, bürokratik işlemlerde vakit kaybının önüne geçilmiştir. Artık çoğu işlem kısa sürede herhangi bir Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne gitmeye gerek kalmadan kolayca online sistemler vasıtasıyla yani MERSİS ( Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ) vasıtasıyla yapılabilmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın bir e – devlet projesi olan MERSİS üzerinden yapılabilen işlemlerin sayısının ve çeşitliliğinin artırılması için bir yanda anadolu yakası bakanlık tarafından çalışmalara da son sürat devam edilmektedir.

MERSİS no öğrenme için; MERSİS sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın resmi internet sitesine www.gumrukticaret.gov.tr adresine girmeniz ve buradan da MERSİS bölümüne girmeniz gerekmektedir. Ya da direkt olarak siz okuyucularımız için linki paylaşalım.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ‘ne giriş; http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx adresinden yapılmaktadır. Ancak MERSİS ‘e üyeliğiniz yoksa giriş yapmazsınız ve dolayısıyla MERSİS no sorgulama işlemi ya da MERSİS no öğrenme işlemini yapamazsınız. Bu nedenle üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için de açılan internet sayfasının hemen “Giriş” butonununaltındaki “Üye Ol” butonuna tıklayıp, burada açılacak üyelik formunu doldurmanız yeterli olacaktır. MERSİS kayıt yaptırmak için http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%c4%b1c%c4%b1Kay%c4%b1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx adresinden kayıt yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mersis No Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde mersis, mersis kayıt ve mersis no nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here