Mersis No Alma

0
19

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın; ticari hayata olan güveninin artırılması, ticari işletmelerin kaydı, nakli, harç – vergi ödemeleri, vs gibi bir çok konuda yenilik getirmesi ve kolaylık sağlaması adına ortaya koymuş  bir proje olan MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) ; ticaretle meşgul vatandaşlarımız tarafından beğenilen bir proje olmuştur. Bizler de bu yazımızda sizlere MERSİS sistemi üzerine genel bilgi paylaşımında bulunacak ve MERSİS no alma, MERSİS no ne işe yarar gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

MERSİS; ticari işletmeler ya da tüzel kişiliklerle ilgili bilgilere kısa sürede online sistem üzerinden ulaşmayı sağlayan, ayrıca bir kısım harç ödemelerinin yine online olarak yapılabildiği platformun adıdır. Sistemin asıl amacı; kısa sürede bilgi edinilmesinin sağlanması ve ticaret sicili ile ilgili işlemlerin online olarak yürütülmesinin sağlanmasıdır. Objektif olarak bakacak olursak; MERSİS sistemi başarılı ve emin adımlarla yolunda ilerlemektedir.

MERSİS ‘in kullanımının başlaması ile birlikte; hemen hemen herkesin kafasında MERSİS nasıl kullanılır, MERSİS no nasıl alınır, MERSİS no kullanımı zorunlu mu gibi sorular vuku bulmaya başlamıştır. Kısa ve anlaşılır cevaplarla bu konularda sizleri bilgilendireceğiz.

MERSİS no alma için; öncelikle MERSİS sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için direkt olarak link verecek olursak; http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2f adresinden giriş yapabilirsiniz. Daha önceden MERSİS sistemine giriş yapmadıysanız, bunun için de önce üye olmanız gerekmektedir. MERSİS üyelik işlemleri için de http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%c4%b1c%c4%b1Kay%c4%b1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx adresini kullanabilirsiniz. MERSİS sistemine giriş yaptıktan sonra firma ara bölümünden isimle sorgulama yapacak ve açılan ekranda MERSİS numarasını bulmak istediğiniz firmaya ait bilgiler çıkacaktır. Firma bilgilerinizi buradan

kontrol ettiğinizde göreceğiniz MERSİS numarası sistem tarafından size verilen geçici MERSİS numarası olabilir. Böyle durumlarda yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne gitmek olacaktır. Müdürlük tarafından talebiniz sonrası asıl MERSİS numaranız tarafınıza verilecektir.

MERSİS no kullanma 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren, kanunda yapılan düzenlemeler sonrasında mecburi hale getirilmiştir. Yani ticari işletmeler ve tüzel kişilikler; düzenleyecekleri faturalarda, fişlerde ve irsaliyelerde, vb. belgelerde MERSİS numarasını bildirmek yani yazmak zorundadır.

Birkaç MERSİS numarası örneği verelim; 0711 – 0239 – 1000 – 0017 şeklinde ya da 2191 – 4738 – 9114 – 1531 şeklinde olacaktır. Anonim şirketler ile limited şirketlerin MERSİS numaraları yazılırken ilk rakam 0 olacak, sonrasında vergi numarası, sonrasında da 11, 12, 13, vb. gibi rakamlarla bitecektir. Şahıs şirketi MERSİS numaraları yazılırken ilk olarak TC kimlik no gelecek ve sonrasında 00011, 00012, 00013, vb. gibi numaralar gelmektedir. MERSİS numarası toplam 16 haneli bir numaradır. Bunun dışında bir MERSİS numarası yoktur. 16 haneli olmayan MERSİS numarasında bir eksiklik ya da yanlışlık vardır.

MERSİS ‘in hayata geçmesi ile birlikte Ticaret Sicil Müdürlüklerinin iş yükü azalmış, ticaretle iştigâl eden kişilerin bürokratik işlemler arasında kaybolmasının önüne geçilmiştir. Sistemin daha  da geliştirilmesi ve vatandaşların işlemlerini daha kısa ve kolay bir şekilde yapabilmesi dileğiyle..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here