Mersis Nedir?

0
11

Bugünkü yazımızda sizlere; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın ticaretle meşgul vatandaşlar için oluşturmuş olduğu, tek merkezden bilgi paylaşımını sağlayan, vatandaşlar tarafından kısa sürede beğeni toplayan bir sistem olan MERSİS nedir, ne işe yarar, MERSİS no, MERSİS kayıt gibi işlemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

MERSİS; yani uzun adıyla Merkezi Sicil Kayıt Sistemi; tüzel kişilerle ilgili ihtiyaç duyulan bilginin tek bir kanaldan tedarik edilmesi, bu bilgilerin de sisteme kayıtlı diğer kullanıcılarla paylaşılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. MERSİS ‘in kurulması sayesinde ticari işletmelerle ilgili bir çok işlem online olarak elektronik ortamdan yapılmaya başlanmıştır. Bu işlemlerin artırılması, MERSİS sisteminin daha da geliştirilmesi adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca çalışmalara devam edilmektedir.

MERSİS sisteminin kurulması ile birlikte her firmaya 16 haneden oluşan ve bu firmalara özel olan bir Mersis no verilmiştir. MERSİS no sorgulama yapmak için MERSİS sitemine giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın internet sitesine girmeniz gerekmektedir.

Direkt link için;   http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fMersis%2f%C5%9EirketSorgulama.aspx adresinden ulaşabilirsiniz. Burada kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapmaktayız. Eğer daha önce kayıt yaptırmadıysanız, bunun için “ÜYE OL” bölümünden gerekli bilgileri doldurup üye olmanız gerekmektedir. Üyelik bölümü için de internet adresimiz; http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx  bu adresten üyeliğinizi yapabilirsiniz. Üyeliğinizi tamamlayarak sisteme artık giriş yapabileceksiniz. Giriş yaptıktan sonra hemen Faydalı Linkler bölümünde Firma Arama bölümünden ilgili firmayı arattırıp MERSİS numarasına ulaşabilirsiniz. İlgili arama sonuçlarında; MERSİS numarasının yanı sıra bizlere; şirketin aktif olup olmadığı, bağlı bulunulan Ticaret Sicil Müdürlüğü, Ticaret Sicil no, şirket unvanı gibi bilgiler de verilmektedir. Bu sorgulamaların normal şartlarda MERSİS olmaksızın yapmak istediğinizde; Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yer alan tüm Ticaret Sicil Müdürlüklerine giderek ya da posta yoluyla tek tek hepsinden yazı ile bilgi talebinde bulunmanız ve cevabını beklemeniz gerekmektedir. Sanırım bu cümleden sonra MERSİS ‘in ne kadar önemli bir sistem olduğu daha net anlaşılacaktır.

MERSİS ‘in hayata geçirilmesi ile birlikte; ticari işletmeler açısından bir çok konuda maliyetlerde düşüş (kırtasiye, insan kaynağı, haberleşme, vs. kalemlerinde), kamu kurumları açısından de iş yükünde azalma ve ciddi anlamda tasarruf sağlanmasına vesile olmuştur. Yapılan işlemlerde sürenin kısaltılması sayesinde vatandaşların usul ve yasalara daha çok uymaları sağlanmıştır. Ticari hayatta güven yükselmiştir. Elektronik ortamda kayıtların daha tertipli ve düzenli tutulması, aynı zamanda bir kısım denetimlerin direkt olarak elektronik ortamdan yapılabiliyor olmasını sağlamıştır.

MERSİS sisteminin yakın gelecekte daha da geliştirilmesi, sistem üzerinden elektronik ortam vasıtasıyla yapılabilen işlem sayısının ve çeşitliliğinin artırılması yönünde çalışmalar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı  tarafından titizlikle yürütülmeye devam edilmektedir. MERSİS sistemi ile ilgili her türlü sorun, öneri ve şikayetiniz için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çağrı merkezi numarası 444 8 482 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mersis Telefon Numarası 444 8 482 başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis iletişim numarası ve mersis müşteri hizmetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here