Mersis GUMRUKTİCARET GOV TR Nedir?

0
8

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca kurulan MERSİS sistemi sayesinde ticari hayatta birçok yenilikler yaşanmış, işlemlerin yapılması ve bilgiye ulaşılması anlamında tam anlamıyla çağ atlanmıştır diyebiliriz. MERSİS ‘in ilk çıktığı zamanlarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın internet sitesine girdiklerine MERSİS sistemini merak edip tıkladıklarında mersisgumrukticaret gov tr adresine yönlendirilmektedirler. Bu yazımızda sizler için; mersis gumrukticaret gov tr nedir ne işe yarar konularını mercek altına alarak bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

İlk olarak MERSİS; ticari işletmeler hakkında ilgili kayıtların işlenildiği ve bu kayıtlara ilişkin bilgi paylaşımını sağlayan, aynı zamanda online olarak bazı işlemlerin yapılmasına imkan sağlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uhdesinde bulunan ve bir e – devlet sistemidir. Getirilen MERSİS sistemi ile birlikte her işletmeye bir MERSİS numarası verilmiştir. Bu MERSİS numaralarının 01 Ocak 2014 tarihi itibariyle fiş, irsaliye, fatura, vb. gibi evraklarda yazılması kanunla zorunlu hale getirilmiştir.

MERSİS no öğrenmek için MERSİS sistemine giriş yapılması gerekmektedir. MERSİS sistemine giriş  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın web sitesi olan mersis gumrukticaret gov tr adresinden yapılmaktadır. Ancak daha önceden sisteme üye olunmamış ya da kayıt yaptırılmamışsa giriş için kayıt işlemi gerekmektedir. Bunun içinde mersis gumrukticaret gov tr adresine girildiğinde açılan ekranda hemen altta bulunan “ÜYE OL” linkine tıklayarak üyelik bölümüne geçilebilir. Burada ilgili bilgilerin girilmesi ile birlikte en son kaydet butonuna basarak kaydımızı tamamlamış oluruz. Sadece hesabımızı onaylamak kalacaktır. Bunun için de tarafımıza gelen aktivasyon mailindeki web sitesinin adresine tıklamamız yeterlidir. Üyeliğimizi tamamladıktan sonra yine mersis gumrukticaret gov tr adresine girip, burada kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra sisteme giriş yapabileceğiz.

MERSİS numarası; Limited şirketler ile Anonim şirketlerde 0 ‘la başlayıp, devamında ilgili şirketin vergi numarası ve en sonda da “15 – 16 – 17, vs.” gibi rakamlarla veyahut “000” gibi rakamlarla son bulmaktadır. Şahıs şirketlerinin MERSİS numaraları;  TC kimlik numarası ile başlayarak 00018, 00020 gibi rakam grubu ile bitmektedir. Sisteme ilk girişlerde verilen MERSİS numarası geçici MERSİS numarası olabilmektedir. Bunu ayırt etmenin yolu ise; şirket türünüzü göre yukarıda saydığımız özellikler dışında bir özelliğe ya da numara dizisine sahip numaralardır. Eğer numaranızın geçici MERSİS numarası olduğunu tespit edersiniz, bağlı bulunduğunuz Ticaret Sicil Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekecektir. Mersis No sayesinde ticari işletmelere kimlik kazandırılması işlemi kolaylaşmış, karışıklıkların önüne geçilmiştir. MERSİS numarasını daha iyi anlatabilmek adına; her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için TC kimlik no ne anlam ifade ediyor ise; her ticari işletme ya da tüzel kişilik için MERSİS numarası da onu ifade etmektedir diyebiliriz.

MERSİS ile ilgili her türlü problem, istek ve öneriniz için Gümrük Ticaret Bakanlığı ‘na ait MERSİS iletişim numarası 444 8 482 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İTO Tescil Sorgulama başlıklı makalemizde ito tescil sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here