Mersis Giriş Ekranı ve Kullanımı

0
13

Her geçen gün daha da derinlemesine yaşadığımız dijital dünya gittikçe daha da büyümeye devam ediyor. Teknolojik alanda yaşanan bu gelişmeler sayesinde iletişim, ulaşım, vs. gibi zor olan işler artık saliselere inmiş durumda. Bu konuda devletler de kayıtsız kalmayarak; devlet tarafından yürütülen işleri dijital platformlara aktarmaya ve e – devlet anlayışını devlet yönetiminin ve kamu hizmetlerinin her tarafına ulaştırmaya çalışmaktadır. Türkiye ‘de bu konuda birçok başarılı ve ödül sahibi projeler ortaya çıkarmıştır. Bu projelerin en çok bilinenlerinden birisi de MERSİS sistemidir. Bu yazımızda MERSİS  sistemini mercek altına alarak, MERSİS giriş ekranı ve kullanımı, MERSİS no, MERSİS no sorgulama gibi kavramlar hakkında sizleri anlaşılabilir kelimeler kullanarak bilgilendirmeye çalışacağız.

MERSİS sistemi; yani uzun adıyla Merkezi Sicil Kayıt Sistemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘na ait bir proje olup, ilk olarak tüzel kişilikler ve ticari işletmeler hakkında tek bir birim tarafından bilgi paylaşılması amacıyla kurulmuştur. Bu konuda her tüzel kişi ve ticari işletmeye bir MERSİS numarası verilmiştir. Bu numara üzerinden şirketler ile ilgili kayıtlar tutulur ve yine MERSİS sistemi vasıtasıyla bu bilgiler genel anlamda paylaşılmaktadır. Bu hizmetle yola çıkan MERSİS sistemi, her geçen günde işlemleri kolaylaştırmak adına yeni işlemler yapılmasına olanak sağlamaktadır.

MERSİS giriş ekranı ve kullanımı hakkında biraz bilgi verecek olursak; MERSİS sistemine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ait internet sitesinden giriş yapılmaktadır. Ya da sizlere kolaylık olması için direkt olarak bu linke http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx tıklayarak da giriş yapabilirsiniz. Şunu hatırlatmak gerekir ki; giriş yapabilmek üye olmanız gerekir. Eğer üyeliğiniz yoksa MERSİS sistemine giriş yapamazsınız. Bunun için siz değerli okuyucularımıza MERSİS sistemi üye olma konusunda da bilgi verelim.

MERSİS sistemine giriş yapmak için üyelik işlemlerinizi; yine direkt olarak link verelim http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx adresinden yapmanız gerekmektedir. Açılacak kullanıcı bilgileri formunu doldurup “Kaydet” butonuna tıklayarak üyeliğimizi yapmış olacağız. Üyeliğimizin onayı için de  e-posta adresimize gelen aktivasyon linki ile üyeliğimizi aktifleştireceğiz. Daha sonra da kayıt esnasında belirlemiş olduğumuz kullanıcı adı ve şifremizle MERSİS sistemine giriş yapacağız.

MERSİS sistemine girdikten sonra giriş ekranında yapılabilecek işlemlere bir göz atalım. Değişiklik işlemleri (unvan değişikliği, adres değişikliği, vb.), tescil işlemleri, vb gibi işlemler yapılabilmektedir. Ancak bu işlemlerden çoğunu yapabilmek için Elektronik imza kullanmanız gerekmektedir ve bu elektronik imza sahibi ile MERSİS ‘e kayıt olan kişinin aynı kişi olması gerekmektedir. Yine MERSİS ekranı giriş ekranından firma arama bölümüne tıklayarak şirketlerle ilgili bilgi araması yapabilmektesiniz. Bu ne işinize yarayarak derseniz; en basit bir örnekle sizden alışveriş yapan bir firmanın çek ile ya da bono ile ödemek yapmak istemesi halinde böyle firmanın vâr olup olmadığını kısa süre içerisinde kontrol edebilirsiniz. Bu da firmaların dolandırılma riskini azaltmaktadır. Ayrıca MERSİS sistemi üzerinden yapılan işlemler sayesinde Ticaret Sicil Müdürlüklerinin iş yükü ciddi anlamda azaltılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here