Mersis E-İmza ile Giriş Nasıl Yapılır?

0
10

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın ticari işletmelerin ve tüzel kişiliklerin sicil kayıtlarına ilişkin bilgileri tek merkezde toplayarak, bu bilgileri sisteme dahil olan üyelerle paylaştığı sistemin adı MERSİS sistemidir. MERSİS sistemi sayesinde ticari işletmelerle ve tüzel kişiliklerle alakalı yapılan bürokratik işlemler de kolay ve hızlı bir şekilde halledilebilmektedir. MERSİS sistemi üzerinden sorgulama ya da işlem yapmak için sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Bu kayıt www.gumrukticaret.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Kayıt yapılırken belirlenen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılacaktır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan E imza teknolojisi de MERSİS sistemine entegre edilmiştir. Sisteme giriş ve işlemler elektronik imza ile de yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizler için MERSİS e imza ile giriş nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız.

MERSİS e imza ile giriş için öncelikle geçerli sertifikaya sahip elektronik imza sahibi olmamız gerekmektedir. Elektronik imza konusunda çeşitli tedarikçiler bulunmakla birlikte, bunlardan herhangi birisinden (onaylı ve yetkili belgeleri tercih edilmesi daha uygun olacaktır) temin edeceğimiz e imza ile MERSİS sistemi üzerinden işlem yapabiliriz. Ancak şunu unutmayalım ki e imza sahibi ile MERSİS sistemine kayıt olunan ismin aynı olması gerekmektedir. Aksi takdirle e imza ile giriş yapamayabilir, giriş yapılsa bile; ki muhtemelen yapılamayacaktır, yine çoğu işlem kesinlikle gerçekleştirilemeyecektir.

Mersis E İmza Aktivasyonu

Elektronik imzamızı aldık, MERSİS sistemine kaydımızı da yaptık ve artık sıra geldi elektronik imzanın kullanılmasına. MERSİS sistemine ilk girişimizi, kayıt işlemi sırasında belirlemiş olduğumuz kullanıcı adı ve şifremizle yapacağız. MERSİS sistemine giriş yaptıktan sonra ise, Kullanıcı E – İmza Aktivasyon bölümüne tıklayacağız. Buraya tıkladığımız bilgisayarımız elektronik imzamızı algılayacak ve kimlik doğrulaması yapacaktır. Daha sonra karşımıza elektronik imza sertifika bilgilerimiz çıkacaktır. Sertifikada belirtilen kimlik bilgilerinin bize ait olduğunu teyit ettikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayacağız. Bundan sonraki aşamada ise karşımıza şifremizi gireceğimiz ekran gelecektir. Şifremizi dikkatlice girdikten sonra ise (arka arkaya yanlış giriş yapmanız halinde elektronik imzanız belli süre için kilitlenecektir) “İMZALA” butonuna basacağız. Bu butona bastıktan sonra imzalama işleminizin tamamlandığına ilişkin -İmzalama işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı- uyarısı almanız gerekmektedir. Eğer hatalı bir imzalama yapıldıysa bu uyarı çıkmayacaktır, bu durumda tüm işlemleri tekrardan en baştan itibaren yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uyarıdan sonra da “TAMAM” butonuna tıklayarak tekrar MERSİS ana ekrana döneceğiz. Dikkat edersek e imza aktivasyon işlemini yapmadan önce aktif olmayan “Sicil İşlemleri” butonunun, e imza aktivasyonu sonrasında aktifleşeceğini göreceğiz. Böylece MERSİS hesabımız üzerinden artık sicil işlemlerini de yapabiliyor olacağız.

E imza ile MERSİS üzerinden işlem yapmayı düşünen kullanıcılarımıza küçük bir uyarıda bulunalım. 5070 Sayılı Yasa gereğince Elektronik imzanız ile yapacağınız tüm işlemler ıslak imzalı belgeler gibi sizin açınızdan yaptırımları bulunmaktadır. Bunun bilincinde işlemlerinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Mersis No Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde mersis, mersis kayıt ve mersis no nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here