Merkezi Sicil Kayıt Sistemi Nedir?

0
8

Ticari işletmelerin en çok karşılaştığı ve sıkıntıya girdiği konulardan birisi de Ticari Sicili kayıtlarına ilişkin işlemlerdir. Ticaret sicili işlemlerindeki yoğunluk nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Ticaret Sicil Müdürlükleri / Memurlukları en yoğun memuriyetlerden birisidir. Tabii ki bu MERSİS sisteminin hayata geçirilmesine kadardı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nca kurulan MERSİS sistemi sayesinde bu işlemler çok kısa bir süre içerisinde kolayca yapılır hale gelmiştir. Üstelik işlemler için herhangi bir Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘ne de gitmeye gerek kalmamıştır. Bu yazımızda sizlere MERSİS yani Merkezi Sicil Kayıt Sistemi nedir kısaca anlatmaya çalışacağız.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS); ticari hayata olan güvenin artırılması ve bilgi edinilmesinin kolaylaştırılması, ticaret sicili ile ilgili bürokratik işlemlerin online platformlara taşınması, Ticaret Sicili Müdürlükleri / Memurlukları ‘ndaki iş yükünün azaltılması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen, tek bir merkezi birimde tüm tüzel kişiliklerin ve ticari işletmelerin ilgili bilgilerinin toplanması ve bu bilgilerin tüm kullanıcılarla paylaşılmasını sağlayan online bir sistemdir. MERSİS sistemi sayesinde çok uzun süren bürokratik işlemler çok kısa sürelerde ve kolayca oturduğumuz yerden halledilebilmektedir.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi üzerinden işlem yapmak için öncelikle MERSİS ‘e giriş yapılması gerekmektedir. Giriş işlemi yapmadan herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Bunun için https://mersis.gtb.gov.tr/ adresine girilmesi gerekecektir. Daha önceden Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ‘ne kayıt yaptırmadıysanız, öncelikle üye olmanız gerekecektir. Üyelik işlemi içinde açılacak ekrandan hemen altta bulunan ÜYE OL bölümüne tıklayıp, karşınıza çıkacak üyelik formundaki sekmeleri doldurmanız gerekmektedir. Vermiş olduğunuz bilgilerin doğru olmasına dikkat ediniz. En ufak bir hata sizi sıkıntıya sokacaktır. Doldurduktan ve kaydet dedikten sonra size bir aktivasyon e – postası gelecektir. Hesabınızı aktive ettikten sonra da kayıt sırasında belirlemiş olduğunu kullanıcı adı ve şifresini yazarak giriş yapabilirsiniz.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemine girdikten sonra yapılabilecek işlemlere göz attığımızda; şirket sorgulama arama, tescil işlemleri, değişiklik işlemleri, mevcut başvurunun sorgulanması işlemleri, tüzel kişilikler ya da ticari işletmelerle ilgili bilgi edinme, bir kısım harçların ödemesi, vs. gibi birçok işlem yapıldığını görmekteyiz.

Merkezi Sicil Kayıt Sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte MERSİS numarası da kullanılmaya başlanmıştır. 16 haneli bir numara olan MERSİS numarasını, tıpkı ticari işletmeler için tesis edilmiş TC kimlik numaraları gibi düşünebiliriz. Her tüzel kişiliğin ve ticari işletmenin MERSİS numarası farklıdır. Dikkat ettiyseniz son dönemde fişlerde, irsaliyelerde, faturalarda, cep telefonumuza şirketler tarafından gönderilen kampanya ve bilgilendirme mesajlarında MERSİS numarası da yazmaktadır. Bahsettiğimiz MERSİS numarası da budur. Şirketler tarafından bu tarz evraklarda MERSİS numarası yazılmasının sebebi 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle kanunda yapılan değişiklik sonrası zorunlu hale getirilmiş olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Mersis Nedir? başlıklı makalemizde 4448482 mersis, mersis ve mersis amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here