Makale yazma işi ile Ek gelir imkanı

9
76
makale yazarak para kazanmak

Makale yazma işi kimilerine göre basit kimilerine göre ise çok zor bir iş olarak görülür ancak bu da evde iş imkanı veren değerli işlerden birisi,  Gerçektende öyle. Makale yazma işi yetenek ister, emek ister, özveri ister en çokta kaliteli bir yazı ortaya çıkarmak için sabır ister. Tüm bunlara sahipseniz makale yazma işi tam size göre. Özgün içerik üretmekte zorlanmıyorsanız, cümleleriniz farklılıklar yaratıyorsa, klavyede yazılar yazmayı seviyorsanız. Durmayın, başlayın!

Makale yazma işinde size rakip olabilecek yüzlerce kişi var olmasına rağmen yazdığınız kaliteli yazılarla aralarından sıyrılabilirsiniz. Sonuç olarak makale yazma işinde kendinizi gösterme şansınız oldukça yüksek! Makale yazma işinde sektör oldukça gelişmeye açık ve pazar oldukça geniş. Reklam firmalarından internet sitelerine, ürün tanıtımlarından haber sitelerine birçok firma için makaleler yazabilirsiniz.

makale-nasil-yazilir
Makale yazma işi’nden para kazanılır mı?

Elbette ki makale yazarak para kazanmak mümkün. Makale yazma işi ‘ne ayırdığınız vakite göre kazandığınız ücret doğru orantılı olarak ilerler. Gününü tamamen makale yazma işi ‘ne adayan bir kişi ile öğrencilik yaparken ek gelir sağlamak amacıyla makale yazan kişinin gelirleri bir olmasa da iki bireyde kazanır.

Makale yazma işine ihtiyaç oldukça fazlayken önemli olan makale yazarları olarak bu fırsatı nasıl değerlendireceğinizdir. İşinizi layıkıyla ve özgün şekilde yapmaya devam ettikçe yazı yazmanızın sonu hiç gelmeyecektir. Para kazanmanız kesintiye uğramadan düzenli gelirler oluşturmuş olabileceksiniz.

Makale yazarak bir öğrenci kendine burs oluşturabilir, makale yazarak bir ev hanımı evine ek gelir sağlayabilir, makale yazarak bir birey evine bakabilir.

makale-yazma-isi-icerik
Makale Yazmanın Püf Noktaları

1) Makale yazma işinde başarılı olabilmeniz için temel kural özgün içerikler oluşturarak çalıntı içeriklerden uzak durmak. Böylece size iş imkanı sunan internet sitelerinin güvenini kazanmış olup onlarla devamlı çalışabilir, çevre edinebilir, daha büyük işlere imza atabilirsiniz.

2) Yazılarınız belirli kelime sayısına ulaşabilecek seviyede olmalıdır. Bir parağraf yazıp devamını getiremediğinizde makale yazmanızın bir amacı olmayacaktır. Makaleleriniz için ideal kelime sayısı 300-600 kelimedir. 100 kelimenin altına düşmemeniz sizin yararınıza olacaktır.

3) Türkçe’mize ve kurallarımıza hakim olmanız gerekmektedir. Yazım ve imla kurallarına uymayan kişilerin makale yazma işini yapmaları imkansızdır. Hatalarınız göze çarpacak derecedeyse veya sayısı çoksa öncelikli olarak yapmanız gereken makale yazmak değil dilimizi ve kurallarımızı en iyi şekilde öğrenmektir.

4) Sizlerden birçok konuda makale yazmanız istenecek. Her makalenin ise ayrı bir başlığı olacak. En iyi başlık sizcede çok şey kazandırmaz mı? En iyi başlığı bularak okuyucuların makale başlığınızdan etkilenmesini sağlayın.

5) Yapılan araştırmalara göre toplumumuz okuyacakları yazıların başında sıkılırlarsa devamını merak etmeyip geri kalan kısmı okumuyor. İlk paragrafta okuyucu kitlesini elimizde tutmak için en iyi girişi yapmalı ve onlara samimiyetle yaklaşmalıyız. Yazının devamını okumak için can atmalılar.

6) Yazılarınızın ana konusunu iyi belirleyip makale içinde ana konudan birçok kez bahsedebilirsiniz. Ana konuyu vurgulamak okuyucuyu metinde tutacağı gibi aklının karışmasını da engelleyecektir.

7) Yazınızın içinde bir sorundan bahsediyorsanız mutlaka o sorun için pratik fikirlere, çözümlere de yer vermelisiniz. Böylelikle okuyucunun güvenini kazanmış olursunuz.

8) Adwords kullanarak yazdığımız konular hakkında ülkemizde nasıl arama yapılıyor öğrenin ve ona göre anahtar kelimelerinizi seçin. Böylelikle aramalar sonucunda yazdığınız sayfalar ön plana çıkar.

9) Yazdığınız makalenin seo uyumlu olmasını sağlayın. Anahtar kelime makalenizin içinde uygun miktarda bulunmalı ve Adwords kelimeleri makalelerde yer almalı. Böylelikle Seo uyumunu yakalayabilirsiniz.

10) Şimdiki alt başlığımızda yaptığımız gibi bilgilendirmelerimizi maddeler halinde yaparak okuyucuyu sıkmadan bilgilendirmeliyiz. Maddeler kullanmak okuyucuları meraklandırır. Bu sayede tüm maddeleri okumak için çabalarlar.

makale yazarak para kazanmak
Makale yazma işi

SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

1) Makale başlığımız en az 3 en fazla 5 kelime olmalıdır. Anahtar kelime başlığın içinde kullanılmalı ve gerçekten ilgi çekici olmalı. Başlığınız ilgi çekici değilse kimse makalenizi okumak istemez. Google’nin başlığınızı algılaması kolay olmalı ve 60 karekteri geçmemeli.

2) Anahtar kelimenin metin içinde dağılımına dikkat edilmeli. Anahtar kelime az kullanılıp uyumsuz hale getirilmemeli, çok kullanılıp makaleyi anlamsızlaştırmamalı. Makalemizin ilk paragrafında anahtar kelime mutlaka geçmeli, mümkünse birden fazla olmalı.

3) Makale yazma işimizi yaparken makalemize eklediğimiz görseller mutlaka anahtar kelime ile alakalı olmalı ve alt açıklaması anahtar kelimemiz geçecek şekilde oluşturulmalı. Görsellerimiz istediğimiz şekilde olursa arama motorundan yapılan aramalarda görsellerden bile makalemize ulaşılabilir.

4) Makalenize H1, H2 gibi alt başlıklar ekleyerek canlılık katabilirsiniz. Alt başlıkları uygun olarak kullanmanız SEO uyumluluğu içinde önerilir.

5) Makale içerik sayfasında verilen URL belirli rakam ve harflerden oluşur. Bu URL olduğu gibi kabul edilmemeli. Anahtar kelimenizi URL’de göstermeniz gerekir. Böylelikle URL’niz hem ulaşılır şekilde olur hemde SEO uygunluğu gösterir.

Makale Yazma İşi Verenler

Kurumsallaşmalarını tamamlamış firmaların neredeyse %90’ının internet sitesi mevcut. A firmasından B firmasına, X ürününden Y ürününe kadar her konuda tanıtımlara yer veren firmalar makale yazarlarına, makale yazma işi yapanlara ihtiyaç duyarlar. Makale yazma işine şu firmalar ihtiyaç duyarlar gibi bir sınırlandırma yapamamamız iş imkanlarının ne kadar geniş ve çok olduğunun göstergesidir.

1) E- Ticaret siteleri makale yazarlarına ihtiyaç duyabilirler. Her ürünün tanıtımının yapılması, kampanyaların sunulması ve firma tanıtımı için makale yazma işine gereksinim duyulur.
2) Blog ve forumlarda ister kendi adınıza ister şirketiniz adına makaleler yazabilir, soruları cevaplayabilir, sorunlar için çözüm makaleleri yazabilirsiniz.
3) Haber sitelerine içerik hazırlayabilirsiniz. Günümüzde yüzlerce haber sitesi mevcut olmakla beraber spor, magazin, siyaset, gündem gibi birçok alanı var. Kolaylıkla yer alabilirsiniz.
4) Reklam firmaları için çalışabilir, yaratıcı içerikler sunabilirsiniz. Reklam firmaları, firmalarının en iyi şekilde ifade edilmesi için yaratıcı makale yazarlarına ihtiyaç duyarlar.
5) Hizmet sektörüne yazılar hazırlayabilirsiniz. Hizmet sektörü daha iyi hizmet sağlamak ve müşterilere daha iyi yardımcı olmak için tanıtımlara önem verirler. Sizde onlar için görev alabilirsiniz.
seo-kurallari

Makale Yazma Siteleri

Makale yazma işinde ve içerik hazırlama piyasasında bu tür makale yazan site topluluklarına ulaşmak kolaydır ve sayıları oldukça fazladır. Sitelere başvuru formu vererek veya maillerine CV göndererek geri dönmelerini bekleyebilirsiniz. Sizden örnek bir makale isteyebilirler. CV’nize ve makalenize göre yapılan değerlendirmenin sonucunda topluluğa kabul edilebilirsiniz. Topluluk başkanı size bir ad ve şifre vererek siteye girişiniz için koşulları sağlar. Sizde siteye giriş yaparak makale yazma işine hazır olmuş olursunuz. Sitede bazı makaleleri yazmak için kendiniz talip olabilirsiniz, size otomatik olarak belirli konularda yazmanız istenir veya belirli konularda makaleler yazarak satılmasını beklersiniz.

1) Bionluk : Bionluk sitesine üye olarak ilgi alanınıza göre bir profil oluşturarak makale yazarlığı işine başlayabilirsiniz. Burada kendinizi tanıtarak uygun bir çevre oluşturabilirsiniz. Bionluk’ta herkes girişimci.

2) Yazarmakale.com : İçerisinde farklı iş gruplarından bireylerin bulunduğu makale yazarlığı sitesi. Makale yazma işi için tercihiniz olabilir.

3) Makaleyazkazan.com : Örnek makalenizi sunduktan sonra kabul edildiğiniz takdirde ilgi alanlarınıza göre makaleler yazabilir ve yazma potansiyelinize göre site içerisinde kademe atlayabilirsiniz. Kazancınız kademelere göre belirlenir.

4) R10.net : R10.net makale yazarları forumudur. Bu forumda makale yazmak hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz gelişmeleri takip edeebilirsiniz, makale satın alıp makale satabilirsiniz. Sizin için yararlı bir forum olacaktır.

Öne çıkan bazı makale yazarlık sitelerini belirttik. Bunlar gibi onlarca site bulabilirsiniz ve içerisinde yer alabilirsiniz. Makale yazma işini layıkıyla yaptığınız takdirde bu sitelerin çoğu sizi bünyesinde tutmaya çalışacaktır.

 

makale-yazmak
Makale Yazma Ücreti Ne Kadar ?

Makale yazma ücretleri 100 kelime başına hesaplanmaktadır. Firmaların siteleri için için direk olarak çalıştığınızda 100 kelimesini 2 tl’den daha fazla gibi bir ücretle hazırlayabilirsiniz. Firmalar oldukça kaliteli yazılar beklerler. Bunları sunduğunuz takdirde daha büyük işlere imza atabilir makale yazma işinden aylık 1500 tl gibi bir gelir sağlayabilirsiniz.

Piyasada ise genellikle 100 kelimesi 1.50 – 2.00 tl gibi bir fiyata yazılar yazılmaktadır. Sizlerde büyük ihtimalle makale yazma işine bu fiyat aralığında veya bir tık altında başlayabilirsiniz. Kısa süreli veya uzun süreli işleri bulmak ise tamamen sizin becerinize kalmıştır. Sürekli bir sağladığınızda makale yazma işinden 800 tl civarı kazanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz makale yazarlığı siteleri ise sizlere iş sunarken bir miktar komisyon alır. Takip ettiğim kadarıyla 100 kelimesi 1 tl’ye geliyor. Bu sistemde yazılarınızın emek sömürüsünde olabileceğini düşünebilirsiniz. Aşırı bir gelirden çok harçlık olarak gelirler kazanabilirsiniz. 400-500 tl civarı aylık harçlığınızı çıkarmış olabileceksiniz.

Makale Yazma Başvurusu İçin

” Makale Yazma İşi İle Ek Gelir İmkanı ” adlı yazımızın altına ad, soyad ve gerekli açıklamınızı yazarak talepte bulunabilirsiniz. Sitemiz tarafından veya işverenler tarafından yorumlarınız değerlendirilebilir, sizler için kapılar açılabilir.
Paylaşılmasını istemediğiniz bilgileri lütfen yorumlarda belirtmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Reçel Yaparak Nasıl Para Kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

9 YORUMLAR

 1. Merhaba arkadaşlar,
  Sizlerde makale yazarak para kazanmak, ek gelir elde etmek istiyorsanız lütfen bilgilerinizi bize e-posta ile gönderin.

  -Adınız Soyadınız
  -İrtibat Telefonunuz
  -Çalışma durumunuz
  -Öğrenci iseniz bölümünüz
  -Tecrübeniz var mı?
  -Günlük online süreniz
  -Hangi alanlarda bilgi sahibisiniz?

  gibi soruların cevaplarını admin[at]kredisozluk.com adresine iletebilirsiniz. Size en kısa sürede cevap vereceğiz.

 2. Öğrenci olduğum için Evde Makale Yazarak Para Kazanma işi tam bana göre bir iş sanırım daha önce birkaç arkadaştan duymuştum. ücretler nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz

 3. 30 yıl esnaflık yaptım.okumayı severim.çözüm odaklı olmayı severim.çözümsüzluk hayatımda kullanmadığımı bir kelime. Emekliyim. Emlak ,inşaat sektöründe ve sigorta sektöründe çalıştım.15 yıl muhasebe alanında çalıştım.24 saatinin yaklaşık 6-7 saat online durumundayız.Tecrubelerimi yazıya dokmeyi severim. Daha önce hic makale yazmadım .ama bu konuda kendime guveniyorum .Denemek isterim

 4. Herturlu makalenizi , kitabınızı e-kitap’a çevirmek , herturlu yazılarınızı TEZ YAZILARINIZI
  İşyerinizde günlük ciro ,gider vb. Kazançlarınızi daha önceki senelerle kıyaslayip % olarak büyüme küçülmeyi kısaca net kaar/zarar gösteren isteğinize göre tablolar formüllü tablolar , makro tabloları hazırlanır

  Herturlu powerpoint slayt sunumlarınizin hazırlanması
  Sevdiğinize veya İşyerinizde hazırlanması gerek video slayt hazırlanmasını uzman kadromuzla yapmaktayız
  İletişim 0533 518 63 43

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here