Makale yazarak para kazanmak 2018

3
19
2017 Makale yazarak para kazanmak
Makale yazarak para kazanmak 2017

Makale yazarak para kazanmak 2017 yılında da, önemli bir ek gelir imkanı sunuyor. Hatta son birkaç yılın en gözde ek iş fırsatları arasında, önemli bir yer tutuyor. Hatta bu işi ek iş olarak değil de, ana mesleği olanların sayısı da son zamanlarda bir hayli artmış durumda. Hızlı ve bu işi iyi bir şekilde yapabilen kişiler, makale yazarak aylık hatırı sayılır bir gelir elde edebilmektedir. Yazımızın tamamını dikkatli bir şekilde okuduğunuzda, sizde makale yazarak para kazanmak 2017 hakkında önemli bilgiler edinebilir ve hatta makale yazmaya başlayabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak 2017

Makale yazarak para kazanmak 2017 iş fikri

Makale yazarak para kazanmak 2017 işini, detayları ile aşama aşama anlatarak başlamak istiyorum.

Makale yazmak için gerekli olan kriterler nelerdir?

Makale yazmak diye kastettiğimiz işten kasıt, web siteleri için yeni yazılar hazırlamaktır. Bu nedenle öncelikli olarak, bir bilgisayar ve internet bağlantısı gerekir. Akıllı telefon ve tablet ile de yazabilirsiniz. Ancak bilgisayarda daha hızlı ve daha çok yazarak, kazancınızın daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar ve internet işini hallettikten sonra, iyi bir Türkçe’ye sahip olmalısınız. Devrik cümleler kurmamalı, imla kurallarına mümkün olduğu kadar riayet etmelisiniz. Bunun dışında ihtiyacınız olan bir diğer bilgi de, SEO uyumlu ve özgün makale nasıl yazılır? sorusunun cevabını biliyor olmanızdır. SEO konusuna yazımızın devamında yer vereceğim için, şimdilik işin özgünlük kısmından bahsedeceğim.

İLGİLİ: Makale yazma işi 2017

Özgünlük, yazacağınız yazının başka bir web sitesinde bulunmayan yeni bir yazı olması gerekliliğidir diyebiliriz. Burada akıllara; İyi de zaten her bilgi internette var. Bunu nasıl yapacağım? diye bir soru gelmiş olabilir. Burada bahsedilen özgünlük, bugüne kadar internette olmayan bir konuyu yazmak olabileceği gibi, var olan konuyu kendi cümlelerinizle değiştirmektir.  -Kolon kanserinin belirtileri- diye bir yazı yazmanız istenmişse, bilim insanı olmadığınızdan bu yazıyı yeni bilimsel çalışmalar yaparak yeniden yazamazsınız. Böyle bir yazı yazacaksanız, size verilen konuyu internet üzerinden bularak, kendi cümlelerinizle yeniden yazmalısınız. Yani aslında size verilen konudaki aynı bilgileri, kendi cümlelerinizle özene bezene anlatmalısınız. Böylelikle yan yana koyduğunuz kelimeler ve özellikle cümleler, daha önce başka bir internet sitesinde yan yana konulmamış olmalıdır. Aşağıda kısa bir örnekle daha fazla açacak olursak;

(A ) Bilgiye ulaştığımız sitedeki -Şiddetli bir şekilde hissedilen karın ağrıları, kolon kanserinin belirtileri arasında yer alır- cümlesini, ben şimdi kendi cümlelerim ile aşağıda yeniden yazacağım.

(B ) O yazıyı bu şekilde yazdığımızda, özgünlük elde ederiz. – Kolon kanserinin en önemli belirtilerinden birisi de, karın bölgesinde sık sık tekrar eden ağrılardır.-

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi kolon kanserinin belirtileri diye aratarak A paragrafındaki bilgiye ulaştım. Bu bilgiyi B paragrafında olduğu gibi özgünleştirmiş oldum. A paragrafında karın ağrısının kolon kanserinin belirtilerinden birisi olduğu yazıyor. Bu yazı internette zaten var. Ben B paragrafında aynı şeyi farklı cümleler kullanarak anlattım. İki paragraftaki belirtiyi okuyan kişi, -Karın ağrısının kolon kanserinin bir belirtisi- olduğunu anlayacaktır. Özgünlük diye bahsedilen terim, budur. Zaten yazmaya başladıkça, müşterileriniz gerekli uyarıları yapacak ve sizde daha iyi anlayacaksınız.

İLGİLİ: Makale yazarak para kazanmak işi ile ilgili konumuzdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale de en fazla dikkat etmeniz gereken konu, size verilen anahtar kelimeleri yazacağınız konu içerisinde, %2 ile %4 arasında geçirmektir. Ancak son yıllarda bu konu, tartışılır konumdadır. Bu nedenle daha anlaşılır bir şekilde anlatacak olursak, her 100 kelime de en fazla 2 defa, size verilen anahtar kelimeyi makale bütünlüğünü bozmadan ve saçmalamadan konu içerisinde geçirmektir.

Kolon kanserinin belirtileri diye bir yazı yazacaksanız, muhtemelen anahtar kelimelerden birisi, kolon kanserinin belirtileri olacaktır. Zaten sizden makale talep eden kişi, genelde anahtar kelimelerini de size söyleyecektir. Anahtar kelimeyi makalenizin başlığında ve ilk paragrafında geçirmekte, önemli bir SEO kuralıdır. Bunun dışında diğer bir SEO kuralı da, çok uzun cümle kurmamaktır. Yani cümlelerinizi mutlaka, nokta ile sonlandırarak çok uzun cümleler kurmayın. Virgüller burada geçerli olmayıp, cümleyi sonlandıran tek imla  noktadır. Makale yazdığınız dilin imla ve grammer kurallarına tam olarak uymakta, yine oldukça önemli içerik SEO kuralları arasındadır. Özgün ve SEO uyumlu makalenin nasıl yazıldığı hakkında az çok bilgi edindiğimize göre, diğer başlıklara geçebiliriz.

Makale yazarak gerçekten kazanabilir miyim? Ne kadar kazanabilirim?

Evet. Abartısız, gerçekten para kazanabilirsiniz. Ancak ne kadar kazanabileceğiniz, sizin ne kadar iyi iş çıkaracağınıza ve hızınıza bağlıdır. Makale yazarak para kazanmak 2017 yılının, en gözde işlerinden olacağını söylemiştik. Kurallara oldukça uygun makale yazabiliyor ve hızlıysanız, zamanla çok aranan yazarlar arasına girerek, aylık ortalama 1800-2000 TL kazanabilirsiniz. Ancak bu tutarı kazanmak için, günlük ortalama 10 saatinizi ayırmanız gerekir. Günde 3-4 saatinizi bu işe ayırırsanız ve hızlı yazma kabiliyetiniz varsa da, aylık 500 600 TL kazanmanız mümkündür.  Kısacası her şey sizin elinizde. Ayrıca size verilen sürede işi teslim etmek şartıyla, günün dilediğiniz saatinde bu işi yapabilirsiniz.  2017 yılı için ortalama makale fiyatları, 100 kelime için 1 TL’dir. Bu fiyattan biraz daha yükseğe veya aşağıya makale yazanlar olduğunu da söylemek gerekir. Ancak çok kaliteli bir yazarsanız, 100 kelimeyi 1.5 hatta 2 TL’den bile satabilirsiniz. Genellikle sizden makalenin, 300 kelime olması istenir. 100 kelimesi 1 TL’den, 300 kelimelik bir makale yazdığınızı kabul edersek, bir makale için 3 TL almanız gerekir.

Müşteriyi nasıl bulacağım? Parayı kimden nasıl alacağım?

En fazla merak edilen konulardan birisi de, müşterinin nasıl bulunacağı ve paranın kimden nasıl alınacağıdır.

Yazdığınız makaleleri, site sahiplerinin yani webmasterların bulunduğu webmaster sitelerinde rahatlıkla satabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları; R10, Wmaraci, Webmasterforumu gibi yerlerdir. Arama motoruna; webmaster forumları diye yazarak, bu sitelere ulaşabilirsiniz. E-posta adresinizle gerekli alanları doldurarak, bu platformlara üye olun. Üye olduktan sonra makale satış bölümüne, Özgün ve Seo Uyumlu Makaleler gibi, benzer başlıklarla bir konu açın. Açtığınız konuda makaleyi ne kadara yazdığınızı, ne tür makaleler yazdığınızı ve kısaca kriterlerinizi belirterek kendinizi tanıtın. Ancak sizi kimse tanımayacağı için, doğal olarak makalelerin kalitesini de bilmeyeceklerdir. Bu nedenle ilk 10 kişiye birer adet ücretsiz makale yazarak, size referans olmalarını sağlayın. Makale birazda ücretsiz olacağından, genelde överek bahsederler. Referans kazandıktan sonra, ücretli yazmaya başlayabilirsiniz.

İLGİLİ: Makale yazma işi ile Ek gelir imkanı

Makale yazarak para kazanmak 2017 yılında da, artarak devam edeceğini söylemiştik. Her şey tamam ama, ortada bir güven sorunu var. Makaleleri gönderdiğimde ya parayı alamazsam? Bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik ticaret puanı geliştiren bu siteler, ticaret yapanların birbirine puan vermelerine olanak tanıyor. Sizin hiç ticaret puanınız olmayacağı için, öncelikle makaleleri yazıp göndermeniz sonrasında ödemenin yapılması talep edilir. Bu nedenle ilk 5-6 ticaretinizi, öncelikle en az 10 ticaret puanına sahip olan kişilerle yapın. Yazılarınız beğenildikten sonra, satış yaptığınız kişilerden ticaret puanı vermelerini isteyin. İlerleyen zamanlarda ticaret puanınız artacağı için, daha işe başlamadan sizden düşük ticaret puanına sahip olan kişilerden işin ücretini aldıktan sonra işe başlayabilirsiniz. Her iki şekilde de ücretinizi, makaleleri yazdığınız gün hatta öncesin alabilirsiniz.

Makale sattığım kişiler, bu makaleleri neden alıyor? Ne yapıyorlar?

Makale yazma işi size biraz mantıksız gelebilir. Bu insanlar, neden benim yazacağım yazılara para versinler ki?. Sizin yazacağınız bu makaleler, farklı internet sitelerinde yayınlanıyor. Ancak sizin adınız dahi geçmiyor. Zaten geçse bile yazacağınız konular, sağlık, eğitim, teknoloji gibi tamamen seviyeli ve yasal konular olacağından hiçbir sorun oluşturmuyor.  Bazı site sahiplerinin birden fazla sitesi olduğu için, tek başına her sitesine yazı yetiştiremiyor. Bu nedenle sitesini güncel tutabilmek ve sitesine girenlere yeni bilgiler sunabilmek için, makale satın alıyor. Bahsedilen site sahipleri, kar etmeden mi makale satın alıyor?. Tabii ki hayır! Kimse para kazanmayacağı bir işe, herhangi bir hobisine çok zengin değilse para harcamaz. Site sahibi sitesinde ne kadar çok makale yayınlarsa, sitesine girecek kişi sayısı daha fazla oluyor. Giren kişilerden her 100 kişiden 3’ü, sitedeki reklamlara tıklıyor ve site sahibi, bu tıklamalardan küçükte olsa gelir elde ediyor. Yani, elbette ki kazancı oluyor. Peki neden başka siteden kopyalayıp, sitesinde yayınlamıyor diye bir soru sorabilirsiniz. Google gibi arama motorları, başka siteden bire bir alınmış yazıların yeniden yayınlanmasına pek sıcak bakmıyor.  Hatta, bu sitelere reklam dahi vermiyor. Bu yüzden özgünlük kısmında bahsettiğimiz gibi, aynı şeyi anlatsa da farklı şekillerde anlatılmasını, insanlara yeni bilgiler sunulmasını istiyor..

Makale yazarak para kazanmak 2017 hakkında merak ettiğiniz ve anlamadığınız her şeyi, aşağıdaki yorum panelinden detaylı bir şekilde sorduğunuzda, konunuz uzmanı arkadaşlarımız cevaplayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarım Para Kazandırır mı? başlıklı makalemizde ek iş fikirleri, evden bilgisayarda para kazanma ve site yap para kazan hakkında bilgiler verilmektedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here