Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Diyenler İçin 7 Acı Gerçek

0
6

Para biriktirmek hele hele son dönemlerde oldukça zor bir hale gelmiştir. Biriktirmeyi bırakın artık parasını yettiren insanlara bile hayranlıkla bakar olduk. Maaşlı çalışanlar ayın sonunu zor getiriyorlar. Bu yazımızda biraz çuvaldızı kendimize batırarak; maaşımdan hiç para kalmıyor diyenler için 7 acı gerçek paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Bütçe Hazırlamamak

Her ay gelirimizi ve giderimizi hesaplamadan yani bir bütçe oluşturmadan atacağımız adımlar hep riskli olacaktır. Bütçe hazırlamak bize önümüzü görmemiz konusunda ışık tutacaktır. Gelir gider dengesini korumak birikim için önemli bir kuraldır. Bütçe hazırlanması kadar; hazırlanan bütçeye sadık kalınması da önem arz etmektedir. Bunun için cep telefonu uygulamalarını ya da küçük bir not defterini kullanabilirsiniz. kaydetmekle fazladan harcadığınız paraları görmenize neden olur.

Gereksiz Harcamalar Yapmak

İhtiyaç dışı ürünler; bütçeye en büyük deliği açan en azılı düşmanlardan birisidir. Olsun deyip almak yerine gerçekten ihtiyacımız olan ürünlere yönelmek, alışverişe çıkılmadan önce kesinlikle liste yapmak ve sadece bunları almak, market alışverişi yaparken fiyat karşılaştırması yapmak, vs. gibi konuları alışkanlık haline getirmeliyiz.

Faturalar

Aylık sabit gider olarak faturalarımızı düşürmenin yolunu aramalıyız. Ne olacak diye gereksiz yanacak lamba sizin cebinize zarar vermektedir bunu unutmayın. Elektrik faturası için; tasarruflu led lambalar ve A sınıf ev aletleri alabiliir, yine akıllı saat uygulaması gereğince yüksek enerji tüketen aletleri saat 22.00 dan sonra kullanabiliriz. Doğalgaz kullanımda ise açıp kapamak yerine sürekli orta derecede kullanmak aynı zamanda da izolasyonu doğru yapmak cebimizi hafifletecektir.

Markalı Ürün Hastalığı

Her Markalı ürün aslına bakıldığında; fahiş fiyatlara satılığı kadar kaliteli de değildir. Bu markaların yerine aynı kalitede ancak daha ucuz ürünler tercih edilebilir. Markalı ürünlerin reklam giderlerinin fiyatlara eklendiğini unutmayın. Kalite sadece isimde değil üründedir.

Lüks Düşkünlüğü

Öncelikle bu konuda kendimizi psikolojik olarak hazırlamalı, hangi ekonomik grup içerisinde yer aldığımızı kabullenmeli, kendimizden yüksekte bulunan kişiler yerine kendimizden alçakta bulunanlara bakmalıyız. Sonrasında da lüks alışverişlerimizden, sosyal hayat içerisinde kullandığı lüks alışkanlıklardan bir bir kopmalıyız. Dışarıda yenilen yemek sayısını azaltabilir, dışarıya çıkılan akşam sayısını da sınırlayabiliriz. Ayrıca mekan tercihlerimizde de cebimize göre hareket etmeliyiz.

Kötü Günler İçin Para Ayırmak

Aslında bu çok güzel ve önemli bir alışkanlıktır. Her gün kenara koyacağınız 5 TL para ayda 150 TL yılda ise; 1800 TL para yapacaktır. Küçük birikimlerinizi hafife almayın ve kötü günleriniz için muhakkak kenara 3 -5 ne koyabilirseniz koyun. Önemli şeyler olmadığı müddetçe de bu paralara ellemeyin.

Borçların Birikmesi

Özellikle kredi kartı borçlarında yapılan bir  hata olan; sürekli asgari borç miktarını ödeyip, borçlarınızın dağ gibi birikmesine izin vermeyin. Siz siz olun borcunuza göre, gelirinize göre harcamalar yapın. Bir taksitiniz bitmeden bir diğerine başlamayın.

 

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here