Kurum İçi Ücret Dengesinin Motivasyona Etkisi Var mı

İş hayatı her geçen gün daha fazla profesyonelleşmeye devam ediyor. Bununla birlikte işini amatörce yapanlar maalesef daha gerilere düşüyor hatta piyasadan silinebiliyor. Bir işletmeyi profesyonelce yönetmek ise ayrıca bir maharet gerektiriyor. Bu konunun çok çatallı bir mesele olduğunun da yeri gelmişken altını çizelim. Şimdi biz bu kollardan birisi olan ve merak edilen hususlardan birisi olan kurum içi ücret dengesinin motivasyona etkisi var mı varsa nedir bunu tartışmaya çalışacağız.

İşçi Hakkını Almak İstiyor

Hangi iş kolu hangi sektör olursa olsun; çalışan kesim yani işçiler her zaman aldığının daha fazlasını hak ettiğini düşünmektedir. Bu nedenle de iş yerinde ücret üzerine bir denge kurulmalı, bu dengeye göre ücret politikaları izlenmelidir. Sonuç itibariyle herkes her zaman daha fazlasını isteyecektir. Bir kaç münferit örnek dışında bunun böyle olduğunu kabul edebiliriz.

Ücret Politikası Denge Kuruyor

Bir iş yerinde ücretler üzerine bir politika yürütülmesi en azından daha fazla almak isteyen işçinin de önüne engel olabiliyor diyebiliriz. Yani daha fazla kazanmak isteyen işçiye; bak bu bizim ücret politikamız, buna göre senin daha fazla ücret alabilmen için şöyle şöyle yapman gerekiyor, üzerine bunları eklemen gerekiyor denilebilir. Böylelikle çok fazla çalışanın kalbi kırılmadan bir cevap verilmiş olacak, aynı zamanda da çalışanın daha fazla maaş alabilmek için performansını artırması veya yanına bir şeyler koyması gerektiği empoze edilmiş olmaktadır. Bu yönetim şekli çoğu çalışan üzerinde olumlu etki etmektedir.

Motivasyona Olumlu Etki Ediyor

Bir iş yerinde tüm çalışanların; o iş yerinde bir ücret politikası olduğunu ve bu politikanın da neye göre işlediğini bilmesi iş yerindeki motivasyonu ve performansı muhakkak artıracaktır. Tabii ki bu noktada adil ve prensiplere dayalı bir ücret politikası izlenmelidir. Performans ve adalet üzerine kurulu olan bir ücret politikası her zaman faydalı olacaktır. Performans ve adaletin yanına bir de eğitim durumu eklenebilir. Böylelikle çalışanların eğitimlerine devam etmeleri de teşvik edilecektir. Örneğin lise mezunu bir çalışan, iş yerinde uygulanan ücret politikası gereğince eğer üniversite mezunu olduğunda maaşının 100 TL artacağını bilirse, bununla ilgili olarak elinden geleni yapacaktır. Böylelikle hem iş yeri daha bilgili ve eğitimli bir personel sahibi olacak, hem de çalışan kişi kendisini geliştirmiş ve eğitim seviyesini bir tık daha yukarı almış olacaktır.

Yanlış Politikanın Sonuçları Ağır Olur

Eğer ücret politikası konusunda yanlış bir yöntem ve yol izlenirse bu; iş yerinde ciddi huzursuzluklara neden olacak, bunun sonucunda çalışanların işten ayrılması, işlerin sekteye uğraması, vs. Gibi daha bir çok üzücü sonuçla karşılaşılabilecektir. Hatta hatta toplu bir hareket halinde iş yerinde telafisi mümkün olmayan yaralar gibi aynı zamanda kapanmasına bile neden olabilecektir.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın