Kredi Skorumu Nasıl Öğrenebilirim

0
9

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından kredi notu konusunun hayata geçirilmesi sonrasında artık herkes borcuna daha çok dikkat ediyor. Çünkü ödenmeyen ya da geciktirilen borçlar nedeniyle kredi notu dediğimiz puanımız anında düşüyor. Halk arasında kredi skoru olarak da kullanılan kredi notu; bankalara olan borçlarımız anormal düzeyde artınca, borçlarımızı ödeyemediğimizde, geç ödediğimiz düşüyor. Herkesin merak ettiği bir konu da kredi notunun kaç olduğu. Bu yazımızda kredi skorumu nasıl öğrenebilirim diyenler için kredi notu öğrenme yollarını kısaca bahsedeceğiz.

Aslına bakıldığında kişi kredi notunu en iyi bilendir. Bir yerden öğrenmesine pek gerek yoktur. Çünkü herkes bilecektir ki; bankalara olan gecikmiş borcu var mı yok mu, borçlanma düzeyi ne alemdedir, vs… Yine de kredi notunu öğrenmek isteyenler için izlenmesi gereken bir kaç adım vardır. Şimdi bunlara bakalım.

Cep Telefonu İle Kredi Skoru Öğrenme

İster Vodafone ister Avea İsterseniz de Turkcell abonesi olun hiç fark etmiyor, yapmanız gereken sadece telefonunuzun mesaj bölümüne girerek TC kimlik boşluk bırakıp doğum tarihinizi yazdıktan sonra direkt olarak 1112 ‘ye kısa mesaj olarak göndermek olacaktır. Yapılacak kontroller sonrasında çok kısa süre sonra kredi notunuz sizlere yine kısa mesaj olarak gönderilecektir. Karışıklık olmaması adına bir mesaj örneği gösterelim. Örn; “98765432101 1970” şeklinde mesaj atmanız yeterlidir. Bu işlem karşılığında tabii ki de bir ücret alınmaktadır. Tüm operatörler için aynı olan ücret 9 TL ‘dir. Bu ücret fatura kesim tarihi ile birlikte ilk faturanıza yansıtılacaktır.

Bankadan Kredi Skoru Öğrenme

Kredi skoru öğrenmenin bir diğer yolu bankalardır. Ancak bunun bankada bir tanıdığımız bankacı olması gerekmektedir. Bankacı olan tanıdığınız önünde ekranlardan sizin kredi notunuzu görebilecektir. Tanıdığınız olmadan bankadan bu bilgiyi boşuna sormayın çünkü ücretli bir işlem olduğu söylememektedirler.

Öğreneceğiniz kredi notu 0 ile 1900 arasında bir rakam olacaktır. 1900 en iyi kredi skoru, 0 ise en düşük kredi skorudur. Yine de 1200 ve üzeri kredi skoru iyi bir nottur. Bu rakam ve üzerinde kredi skoru olan bankalardaki işlemlerinde muhtemelen herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Ancak bunun altındaki kredi skorlarında ise problem yaşanmaya başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here