Kredi Sicilim Bozuldu diyenlerin En Sık Yaptığı 9 Hata

0
6
Ücretsiz Risk Raporu Akbank

Kredi sicilim bozuldu diyenlerin en sık yaptığı 9 hatayı ele alarak sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

1- Borçların Zamanında Ödenmemesi

Kredi sicili bozulmasına sebep olan en önemli etkenlerden birisi maalesef borçların zamanında ödenmemesidir. Zamanında ödenmeyen borçlar kredi notunuzu düşürecek, daha sonrasında da bu durum sürekli düşerek en sonunda da ödeyemediğiniz borcunuzdan dolayı kredi sicilinizin bozulmasına sebep olacaktır.

2- Gereksiz Borçlanma

Borç yiğidin kamçısıdır ancak gereksiz yere borçlanmak da akıllı kişi işi değildir. Önemli ihtiyaçlar dışında; borçla alışveriş yapmak yersizdir. Cebinizde olanı harcayın. Cebinizde olmayan parayı harcamayın. Kredi kartınızı dikkatli kullanın. Gereksizi yere kredi de kullanmayın.

3- Bütçe Yapılmaması

Her hanede muhakkak bütçe yapılması, bütçe konusunda kurallar koyulması ve bu kurallara riayet edilmesi gerekmektedir. Bütçe yapılmayan evlerde eninde sonunda bir yerde bir patlak verilecek, bu patlamanın şiddetine göre de ciddi anlamda hane bütçesine zarar verecektir. Dolayısıyla hesap kitap yapılmalı ve ev bütçesi tutulmalıdır.

4- Borç Planlaması Yapılmaması

Bütçe tutmanın yanı sıra kesinlikle tutulması gereken hesaplardan birisi de borç planlamasıdır. Borç planlaması yapmazsak, ne kadar borcumuz olduğunu, ne zaman biteceğini göremeyecek, bunun sonucunda da nerede ne kadar borçlanabileceğimiz konusunda bir fikir sahibi olamayacağız. Bunun bir sonucu olarak da yanlış zamanlarda borçlanabilecek, bu borçların da bir araya gelmesi sonucunda ödeyemeyecek hale düşebileceğiz.

5- Yanlış Kişiye Kefil Olma

Yine kredi sicilinin bozulmasına sebep işlerden birisi de; yanlış kişiye kefil olmaktır. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediği zaman, bu borcu siz ödemek durumunda kalırsınız. Bunu sakın unutmayın. Kefillik demek; aynen borçlu gibi söz konusu borçtan sorumlu olmak anlamına gelmektedir. Borçlunun ödemeyeceği borç nedeniyle banka size gelecek ve bunu sizden tahsil edecektir.

6- Kötü Durumlar İçin B Planı

Her zaman herkesin en kötü durumlar için bile bir B planının olması gerekmektedir. Bu B planları yeri geldiğinde hayat kurtaracaktır. En kötü senaryoyu düşünmeli ve bu senaryoya göre de bir kurtuluş reçeteniz olmalıdır. Bu planlar sizi borcunuzu ödeyemeyecek duruma düşmekten ve kredi sicilinizin bozulmasına neden olmaktan koruyacaktır.

7- Yanlış Para Yönetimi

Kazandığınız parayı da doğru bir şekilde yönetmelisiniz. Elinizdeki paranızı ne kadar güzel değerlendirir ve kârlılığınızı artırırsanız bu sizin bütçenizin o kadar artıya çıkmasını ve borçlarınızı daha kolay ödemenizi sağlayacaktır.

8- Lüks Düşkünlüğü

Maalesef günümüzün en ciddi problemlerinden birisi de lüks düşkünlüğüdür. Bu düşkünlük nedeniyle borçlar birikmekte, ödenemeyecek borçlara girilmektedir. Kendimizden yükseklerdekiler yerine kendimizden daha kötü durumda olanlara bakmak gerekir.

9- Biriken Borçlar ve Taksit Hastalığı

Nasıl olsa taksitle diyip yapılan alışverişler; kar topu misali büyüyerek en sonunda ödenemeyecek kadar büyük meblağlara ulaşmaktadır. Aylık 50 TL taksit belki bütçenizi yormayacaktır ancak bu taksitten 10 tane olursa ayda 500 TL yapacaktır. Bu nedenle bir taksiti bitmeden diğer taksite girmek akıllıca olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here