Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Ekonomi haberleri arasında şu anda hit yapmış bir mesele var ki; o da kredi sicil affı konusu … Yapılan açıklamalar sonrası gerek esnaf, gerek KOBİ ve gerekse de sıradan vatandaşlardan kredi sicili bozuk olanların göz kulağı Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nden gelecek bu konu ile ilgili bir haberde. Ancak Meclis ‘in şu anki gündemi yeni Anayasa meselesi olduğu için kredi sicil affı konusunun biraz gecikme ihtimali var. Yine de bu gecikmenin çok uzun olma ihtimali olmadığını da hatırlatalım. Bu yazımızda kredi sicili bozuk olanlar nasıl kredi kullanabilir konusunu işlemeye çalışarak, bu konuda sizlere bazı yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Aşamalı olarak ilerleyip, önce kredi sicilinin nasıl bozulduğunu, buna nelerin neden olduğuna bir göz atalım.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Herhangi bir vatandaş, KOBİ, esnaf ya da şirketin kredi çekmesi sonrasında; kredi geri ödemelerini yaparken, bu borcunu ödeyemez hale gelip, 90 gün boyunda hiçbir ödeme yapmaması sonrasında, bankanın da bu konuda hukuki süreci başlatması ve bu hukuki süreci başlattığına dair ilgili kurumlara ( Türkiye Bankalar Birliği, T.C. Merkez Bankası, vs. ) bildirimde bulunması sonrasında, bu kişinin kredi sicili bozulmuş olacak ve kara listeye dahil edilecektir.  Bunun bir sonucu olarak; kara listeye eklenen ve kredi sicili bozulan kişi 10 yıl boyunca bankalardan kredi ya da kredi alamayacaktır. Borcunu ödemesi halinde ise 5 yıl boyunca bankalardan kredi ya da kredi alması söz konusu olamayacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Kişilere Kredi Çıkar mı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; bu teknik olarak mümkün değil. Yani bankaya ödenmemiş borcu nedeniyle kredi sicili bozulmuş olan bir vatandaş, bankaya ne şartta başvuruda bulunursa bulunsun, borcunu ödemeden kredi çekmesi ya da kredi kartı alması mümkün değil. Ancak borcunu ödemiş ve kapatmışsa; bazı alternatif yöntemler uygulanabilir hale geliyor. Kredi sicili bozuk olan kişi bankaya borcunu kapattıktan sonra da; banka tarafından takibe alınıyor. Eğer kişi olumlu bir grafik çizer ise; bu durumda 5 yıl sonrasında çekebilecek kadar kredi notunu yükseltebiliyor.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi kullanması öncelikle kredi notlarına bağlıdır. Yani kredi sicili bozulmasına neden olan borcu kapattıktan sonra ya da yapılandırdıktan sonra ödemeler konusunda hassas mı gününde ödüyor mu yine banka tarafından takip ediliyor. Eğer gelişmeleri olumlu ise bu kredi notuna da yansıyor. Daha sonra bu kişinin kredi kullanmasının önü açılıyor.

Kredi sicili bozuk olanların kredi çekmesi için yapabileceği bazı alternatif yöntemler de yok değil. Kısaca bunlara da bir göz atalım.

Kefil Bulmak

Bankalar bize kredi verirken en çok göz önünde bulundurduğu konu geri ödemenin garanti altına alınması ve risk düzeyinin minimuma indirilmesidir. Bu nedenle kredi notu uygulaması hayatımıza girmiş, bankalar bu uygulama sayesinde riskli kişilere kredi vermeme imkanı bulmuştur. Aslına bakıldığında Kefil olayında da mantık aynıdır. Yani banka kefile de borca imza attırarak, kendisini garanti altına almıştır. Kefil de tıpkı borçlu gibi kredi borcunun tamamından sorumludur. Borcun ödenmemesi durumunda banka isterse kefilden de tahsil edebilecektir.

Kredi sicili bozuk olanların, kendilerine sağlam bir kefil bulmaları halinde kredi alma ihtimalleri daha da yükselecektir. Ancak burada özellikle üzerinde durulması gereken konu; kefilin kredi notunun yüksek olması gerektiğidir.

İpotek Ettirmek Suretiyle Kredi

Bankaların kendisini garanti altına alarak kredi vermeyi tercih ettiği bir diğer yöntem de; herhangi bir mal varlığının ipotek ettirilmesi suretiyle kredi vermektir. Örneğin; konut kredilerinde bu zorunludur. Banka kendisini garanti altına almak adına; konut kredisi verirken, satın alınmak istenen konutun üzerine satılamaz şerhi koydurmakta ve ipotek altına almaktadır. Borcun ödenmemesi halinde ise, direkt olarak evin satışı yaptırarak, alacağını tahsil etmektedir.

Kredi sicili bozuk olanların kredi çekebilmek için kullanabilecekleri bir diğer yöntem de adlarına kayıtlı bir gayrimenkul, araba, vs. gibi bir mal varlığı olması halinde; bunların üzerine ipotek koymak olacaktır. Bu şekilde yapılacak kredi başvurularında bankalar daha yumuşayacak ve muhtemelen istenen krediyi de verecektir. Ancak burada küçük bir hatırlatmada bulunalım; ipotek tesis edilecek mal varlığı ile çekilmek istenen kredi miktarı arasında muhakkak bir oran gözetilmesi gerekmektedir. Yani; 100 bin TL kredi çekmek isteyen bir kişinin 20 bin TL değerindeki bir arsasını ipotek ettirmesi pek bir işe yaramayacaktır.

Kredi Sicil Affı Çıkınca Ne Olacak?

Kredi sicil affı çıkınca da yine bu şekilde ipotek, kefil gibi durumlara gerek kalacak mı sorusu vatandaşlar tarafından çok sık soruluyor. Hükümet bu affı getirirken; bankaları, kredi sicili bozuk kişilere kredi verme konusunda kanuni anlamda herhangi bir zorlamada bulunmuyor. Yani bankalar yine kredi verme konusunda tercih sahibi olacak. Ancak şunu da hatırlatalım; kredi sicil affından yararlanabilecek kişilerin zaten yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içerisinde, kredi sicilinin bozulmasına neden olan borcu kapatmış ya da yapılandırmış olması gerekiyor. Aksi takdirde kredi sicil affından yararlanamıyor. Dolayısıyla borcunu kapatan veya yapılandıran bir kişinin kredi sicili de temizlendikten sonra bankaların kredi verme ihtimali de yüksektir diyebiliriz.

Kredi Sicili Bozuklara Kredi Veren Bankalar

Kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımızın; kredi başvurusu yaparken daha esnek kuralları olan bankalara başvuruda bulunmaları  daha akıllıca olacaktır. Çünkü bazı bankalar diğerlerine nazaran, kredi verme konusunda daha esnek davranabilmektedir. Ancak bu bankalarda da genelde faiz oranları biraz daha yüksek olmaktadır. Denize düşen yılana sarılır misali vatandaşın fazla tercih hakkı da olmadığı için mecburiyetten bu bankaları tercih edecektir. Kredi kuralları konusunda daha esnek bankalara örnek olarak; QNB Finansbank, Denizbank, ING Bank, Odeabank gibi bankaları sayabiliriz.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın