Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Günümüzde finans piyasalarında en çok merak edilen soruların başında kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar var mı sorusu gelmektedir. Çünkü pek çok kimse ihtiyacı olduğu zaman ilk olarak kredi çekerek bu ihtiyacını karşılamak istemektedir. Bu nedenle kredi sicilinin temiz olması son derece önemlidir. Kredi kartı ve kredi kullanabilmenin en önemli koşullarından olan kredi sicili, eğer bozuk ise yapılan başvurular çoğu zaman olumsuz karşılanmaktadır. Fakat kredi sicilinin bozuk olması kesinlikle kredi kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Yazımızın devamında kredi sicili bozuk olanların nasıl kredi kullanabileceklerini bulabilirsiniz.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notunun düşük olması kredi çekebilmenin önündeki en büyük engellerden birisidir. Kişi kredi için gerekli olan diğer koşulları sağlasa bile kredi notu düşük ise kredi çekebilmesi çok zor olacaktır. Fakat bazı bankalar şube inisiyatifinde olmak üzere bazı müşterilerine düşük miktarlarda kredi vermektedir. Kredinin düşük olması bankanın bir yandan müşterisini denemesini bir yandan da müşterisine yardımcı olmasını göstermektedir. Böylece kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar var mı diye sorulduğunda bir nevi kendi reklamlarını müşterilerine yaptıracaklardır.

Bazı bankalar kredi sicili bozuk olan kişilere kredi kullandırırken faiz oranını yüksek tutmaktadır. Zaten kredi notu düşük olduğu için kredi çekebilmesi zor olan kişi ihtiyacı olan krediyi çekebilmek adına  unlara katlanmak zorunda kalmaktadır. Müşteri açısından konu böyle iken banka açısından bakıldığında ise bankanın kendisini güvenceye almaya çalışması şeklinde yorumlanmaktadır. Çünkü kredi sicili bozuk olan müşteriler banka gözünde güven vermezler. Bu nedenle de düşük kredi miktarı ve yüksek faiz ile karşılaşabilirler. Genel olarak bakıldığında bu durum gayet normal olmaktadır. Banka kendisini garantiye almaya çalışırken müşteri de kredi kullanarak ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. Kredi sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar için olay büyük ölçüde şube inisiyatifinde olmaktadır. Eğer kredi başvurusu esnasında müşteri temsilcisi ve şube müdürü ikna edilebilirse kredi çekilmesi mümkün olmaktadır.

Oylama

Bir önceki yazımız olan EFT Ücreti Almayan Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın