Kredi Sicil Affı Sadece Esnafları mı Kapsıyor?

0
6
Kredi sicili affı

Kredi sicil affı belki de birkaç yıldır gerek esnaf, gerek KOBİ ler ve gerekse de vatandaş tarafından beklenen bir çalışmadır. Ancak bu konuyla ilgili olarak daha çok esnaf ve KOBİ ‘ler ön plana çıkarıldı. Bunun sebeplerinden birisi ise; KOBİ ‘ler ile esnafın, devletin vermiş olduğu çoğu kredi ve kefalet imkanlarından yararlanamamalarının kredi sicillerinin bozuk olmasından kaynaklanması. Hal böyle olunca ister istemez konu esnaf ve KOBİ ‘ler üzerine yoğunlaşıyor. Bunun sonucunda da kredi sicil affı sadece esnafları mı kapsıyor gibi bir sonuca varılabiliyor. Kredi sicil affı ile ilgili artık son dönemece girilirken, bir sürü bilgi kirliliği de şu an için kafaları meşgul ediyor. Bu yazımızda; kredi sicil affı süreci ile ilgili olarak tüm bilinenleri ve beklenenleri sizlere tek bir yazı altında paylaşmaya çalışacağız.

Kredi Sicil Affı Nedir ve Ne İşe Yarayacak?

Bankalar; mevcut borçlarını 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödemeyen müşterileri ile ilgili olarak yasal takip sürecini başlatacaktır. Bunun sonucunda da yasal takip başlatılması, kişinin kredi sicil dosyasına işlenecektir. Böylelikle kredi sicili bozulan kişi, aynı zamanda kara listeye de dahil edilecektir. Kara listeye dahil olan ve kredi sicili bozuk olan bir tüketicinin bankalardan kredi alması ve kredi kartı çıkarttırması mümkün değildir. İşte tam bu noktada kredi sicil affı dediğimiz ve artık merakla ne zaman çıkacağı beklenen bu yasal düzenleme ile kişilerin kredi sicil kayıtları silinerek temizlenecektir. Tabii ki bunun şartları olacaktır. Kredi sicil affı sonucunda; kredi sicili temizlenen vatandaşlar artık bankalardan kredi alma konusunda ve yine kredi kartı çıkarttırma konusunda daha rahat hareket edebilecektir. Bankalar af çıktıktan sonra muhtemelen temkinli davranacaktır ancak bu tamamen kredi vermeyecekleri ya da kredi kartı çıkartmayacakları anlamına gelmeyecektir.

Kredi Sicil Affı Çıktı mı, Çıkmadıysa Ne Zaman Çıkacak?

Kredi sicil affı şu an için çıkmadı ancak yakın zamanda çıkması ön görülüyor. Bu konuda çalışmaların son sürat devam ettiği direkt olarak Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yakın zaman önce ifade edildi. Edinilen bilgilere göre; kredi sicil affı ile ilgili yasa tasarısının, TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu tarafından kabul edilerek, TBMM ‘de görüşülmek üzere TBMM Genel Kurulu ‘na geldiği biliniyor. Ancak yeni Anayasa çalışmaları nedeniyle bir hayli meşgul olan TBMM ‘nin, sonraki değerlendireceği ilk işlerden birisinin de kredi sicil affı konusu olduğu belirtiliyor. Yine de bir tarih verecek olursak; tahminen Şubat ayı bitmeden böyle bir affın çıkması ihtimaller arasında kuvvetle gözüküyor.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsayacak?

Kredi sicil affının muhataplarına baktığımızda; esnaf, KOBİ, vatandaş, gerçek kişi, tüzel kişi, vs. ayırt etmeksizin herkesi kapsadığını görmekteyiz. Yeter ki şartları yerine getirsin. Her ne kadar ilk etapta sürekli KOBİ ler ve esnaf ön plana çıkarılsa da; çıkacak olan kredi sicil affının tüm vatandaşları kapsayacağının direkt olarak Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından açıklanması sonrasında biraz daha kafalar rahatladı diyebiliriz. Zaten sadece KOBİ ve esnafı kapsayacak bir kredi sicil affı halk tarafından tepki çekmesi muhtemel olabilirdi. Ancak şunu da sizlere hatırlatalım; kredi sicil affından yararlanabilmek için aftan yararlanmak isteyenlerin de yapması gereken ve üzerine düşen bazı sorumluluklar var. Bunlara da şimdi bir göz atalım.

Kredi Sicil Affı Şartları Nedir Ne Yapmak Gerekiyor?

Kredi sicilinden yararlanmak için kredi sicili bozuk olanlarında bazı yapması gereken şeyler olduğunu söylemiştik. Yasanın çıkması, onaylanması ve ilanı ile yürürlüğe girmesinden sonra; kredi sicili bozuk olan kişiler; kredi sicilinin bozulmasına neden olan ödenmemiş banka borçlarını 6 ay içerisinde ya kapatmaları ya da yapılandırmaları gerekecektir. Yani sadece ben kredi sicil affından yararlanmak istiyorum demek yeterli olmayacaktır. Bu şartları yerine getirmeyenler kredi sicil affından yararlanamayacaktır.

Kredi Sicil Affından Kaç Kişi Yararlanacak?

Kredi sicil affı ile ilgili olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; bu aftan yararlanabilecek kişiler için herhangi bir sayı sınırlaması bulunmuyor. Şu an hali hazırda kredi sicili bozuk olan kişi sayısı toplam 12,5 milyon civarında olduğu değerlendiriliyor. Şartları yerine getiren herkes kredi sicil affından yararlanabilecek.

Kredi Sicil Affı Kredi Notunu Nasıl Etkileyecek?

Kredi sicil affı çıktıktan sonra ve gerekli borç ödeme ya da yapılandırma işlemini yaptıktan sonra kredi sicili bozuk olanların, kredi sicilleri temizlenecek. Ancak bu kredi notlarının hemen yükseltileceği anlamına gelmiyor. Nasıl bankalar bir işlem nedeniyle bir kerede herhangi bir kişinin kredi notunu düşürmediyse aynı şekilde kredi notunun yükselmesi de aşama aşama olacaktır. Örneğin; kredi sicil affından borcunu yapılandırmak suretiyle yararlanan bir kişinin sonraki ödemeleri takip altına alınacak, ödemeler düzenli oldukça kredi notunu da yükselişe geçecektir. Muhtemelen bankalar kredi sicil affından yararlanan kişilere karşı kredi verme ve kredi kartı verme konusunda yine temkinli davranacaktır. Bu nedenle aftan yararlandıktan sonra banka ile olan münasebetlerde daha dikkatli olmak ve yine borçları da zamanında ödemeye dikkat etmek gerekiyor.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak Zorunlu mu?

Böyle bir aftan yararlanmak istemeyen olur mu bilinmez ancak yine de muhtemelen bu aftan yararlanmayacaklar da olacaktır. Bu aftan yararlanmak zorunlu değil. İsteyen yararlanır ve istemeyen de yararlanmaz.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Gerekli Şartları Yerine Getiremezsem?

Eğer kredi sicil affından yararlanmak için verilen 6 aylık süre zarfında borcunuzu kapatamadıysanız ya da yapılandıramadıysanız bu durumda zaten aftan yararlanmamış olacaksınız. Eğer yapılandırdıktan sonra borçlarınızı ödemediyseniz yine bankalar nezdinde borcunu ödeyemeyen bir kişi durumuna düşeceğiniz için kredi ve kredi kartı almak istediğinizde yine red cevabı alacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here