Kredi Sicil Affı Resmi Gazetede Yayımlandı (Ne Zaman Uygulanacak)

Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nden geçen Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte kredi sicil affının yürürlüğe girmesi için; imzaların tamamlanması ve Resmi Gazete ‘de yayınlanması aşaması kalmıştı. Son olarak bu aşamada tamamlanarak kredi sicil affı Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte herkes ne yapacağını, uygulamanın nasıl işleyeceğini merak ediyor. Bu yazımızda sizlere süreç hakkında genel olarak bilgi paylaşarak, siz değerli okurlarımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Af Kimleri Kapsıyor?

Bu konuda piyasadaki beklenti daha çok ticaretle uğraşan kişileri yani KOBİ ve esnafları kapsayacak bir sicil affı olacağı yönündeydi. Ancak hemen belirtelim sıradan vatandaşlar, esnaflar, KOBİ ‘ler, gerçek ve tüzel kişiler de af kapsamına alınmış durumda. Kısacası kredi sicili bozuk olan herkes bu affın muhatabı.

Kredi Sicili Nasıl Bozuluyor?

Kredi sicilinin bozulması için yasal takibe düşmüş olmanız gerekiyor. Bir tüketicinin yasal takibe düşmesi için ise; bankaya olan borcunu 90 gün boyunca ödememiş olması, bu süre sonunda kendisine son kez bir ihtarname çekilmiş ve buna rağmen ödeme yapmayarak icra işlemlerinin başlamış olması gerekmektedir.

Şimdi Ne Yapmak Gerekiyor?

Kredi sicil affı çıktı ve Resmi Gazete ‘de de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Şimdi ise herkes uygulamanın nasıl olacağı ve sistemin nasıl işleyeceği konusunu öğrenmek istiyor. Kredi sicil affı ile ilgili düzenlenen Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ‘da da belirtildiği üzere; kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımızın yapması gereken, bankaya olan bu borçlarını ya tamamen ödeyerek kapatmak ya da bu borçları yapılandırmak olacaktır. Bunun için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 6 aylık bir azami süre tanınmıştır. Bu süre zarfında ödeme ya da yapılandırma işleminin yapılması gerekmektedir. Bu süreyi kaçıranlar ya da üzerine düşeni yapamayanlar ise kredi sicil affından yararlanmamış sayılacaktır.

Bankaların Tutumu

Şu an için bankalar genel itibariyle kendilerine tebliğ edilen bir konunun bulunmadığını söyleyerek, vatandaşları Türkiye Bankalar Birliği ‘ne yönlendirdikleri belirtilmektedir. Bu nedenle siz değerli okurlarımıza bu konuda dilekçe hazırlayarak başvuruda bulunmalarını tavsiye edeceğiz. Dilekçenizi teslim ettikten sonra mümkünse bir suretine “Teslim aldım” yazıp imzalatabilir ya da evrakınızın işlem numarasını öğrenebilirsiniz. Dilekçe ile başvurduğunuzda konu daha da bir resmiyet kazanacağı için banka üzerine düşeni yapmak durumunda kalacaktır. Ayrıca yapılan kanuni düzenlemede; bankaların kredi sicil affından yararlanan kişilere kredi ya da kredi kartı vermeden önce kendi kayıtlarını da dikkate alabilmeleri konusunda hakları bulunuyor. Daha ayrıntılı izah edecek olursak; kredi sicil affı ile birlikte temizlenecek siciller TBB ( Türkiye Bankalar Birliği ) ‘deki kayıtlar. Bankaların kendi kayıtlarını silmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle aftan yararlanılmasına rağmen bazı tüketiciler bankalardan yine red yiyebilir.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Takasbank Nedir? başlıklı makalemizde Takasbank nedir ve takasbankta mevduatların değerlendirilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın