Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsayacak

0
5
Kredi sicili affı

Son birkaç aydır hükümet tarafından esnaf ve KOBİ ‘lerin önünün açılması için birçok köklü değişikliğe gidildi. KOBİ ve esnafa çok cazip imkanlarla kredi verilmesi için ilgili yasal düzenlemeleri yapan ve bu konuda ağırlığını koyan devlet yetkilileri, kredi sicili bozuk olan esnafın bu imkanlardan yararlanamadığı konusu üzerinde de çok sıkı duruyor. Bildiğimiz üzere kredi sicili bozuk olan esnaf ya da KOBİ hatta vatandaş, bankalardan kredi ve kredi kartı alamıyor, başvursa bile kesin red cevabı alıyor. Dolayısıyla her ne kadar devlet KOBİ ve esnafa kredi konusunda tüm imkanlarını da seferber etse bile; kredi sicili bozukluğu nedeniyle bu kredi imkanlarından yararlanma noktasında istenilen randıman alınamıyor. Tüm bunları göz önüne alındığında; Başbakan Binali YILDIRIM tarafından da açıklandığı üzere bir kredi sicil affı kapıda gibi duruyor. Hatta kapıda değil de çıktı çıkacak desek daha doğru olacaktır. Bizler de konunun takipçisi olarak, bu yazımızda sizlere kredi sicil affı ile ilgili merak edilen konulardan olan kredi sicil affı kimleri kapsayaca   k, kredi sicil affından nasıl yararlanılacak gibi hususları detaylı bir şekilde izah etmeye çalışacağız.

Kredi Sicilinin Bozulması

İlk olarak bilmeyenler için kredi sicili nasıl bozulur kısaca değinelim. Kredi sicili bozulması; herhangi bir KOBİ, esnaf ya da vatandaşın, bankaya olan borcunu ödeyemez duruma gelmesi, bu borcunu 90 gün boyunca hiç ödeyememesi durumunda, banka tarafından hukuki sürecin yani icra işlemlerinin başlatılması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Banka tarafından sizin borcunuzu ödeyemediğiniz, devletin ilgili kurumlarına ( T.C. Merkez Bankası ) ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ‘ne bildiriliyor. Bunun sonucunda da kredi siciliniz bozuluyor ve kara listeye dahil edilmiş oluyorsunuz. Bu noktadan sonra da bankalardan kredi kartı ve kredi alamıyorsunuz. Dolayısıyla devlet her ne kadar KOBİ ve esnafa cazip kredi fırsatları sunsa da; bu kredileri bankalar aracılığıyla vereceği için kredi sicili bozuk olan esnaf ve KOBİ bundan yararlanamıyor. Başvuruda bulunsa da red cevabı alıyor.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsayacak

Kredi sicili bozuk olan KOBİ, esnaf ve vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konu ise  kredi sicil affı kapsamı … Çünkü her kredi sicili bozuk olan kişi affın kendisine de vurup vurmayacağını merak ediyor. Sonuç itibariyle herkes bir şekilde temiz bir sayfa açmak istiyor. Kredi sicil affının kapsamına baktığımızda; müjdeli bir sonuç ortaya çıkıyor. Kredi sicil affı kapsamı konusunda herhangi bir sınırlama yok. Kredi sicil affından yararlanmak isteyen herkes yararlanabilecek. Ancak bu aftan yararlanmanın da bazı şartları olacak…

Kredi Sicil Affı Sıradan Vatandaşı da Kapsayacak mı?

Genelde af ile ilgili açıklamalarda; konunun sürekli KOBİ ‘ler ve esnaflar ile ilgili kısmı konuşulduğu için; bu da kredi sicili bozuk olan ancak KOBİ ya da esnaf sınıfına girmeyen vatandaşlarda af kapsamında olmadıkları yönünde bir kaygı  oluşturdu. Ancak böyle bir endişeye gerek yok. Çünkü kredi sicil affı ticaret erbâbı olmayan vatandaşlarımızı da kapsıyor, yeter ki şartları yerine getirsinler …

Kredi Sicil Affı Şartları

Net bir şekilde açıklayacak olursak; kredi sicilinden yararlanmak isteyen vatandaşi, KOBİ ya da esnafın yapması gereken tek şey bankaya olan borcunu yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içerisinde kapatması. Yine bir alternatif yol daha bulunuyor. O da yine 6 ay içerisinde bankalara olan borçların yeniden yapılandırılması. Bu iki şarttan herhangi birisi vasıtasıyla ister esnaf olsun ister KOBİ olsun ister vatandaş olsun kredi sicil affından yararlanabilecek.

Kredi Sicil Affından Kaç Kişi Yararlanacak

Mevcut rakamlara göre ülkemizde kredi sicili bozuk olan kişi sayısının 12 milyon 500 bin kişi civarında olduğu değerlendiriliyor. Tabii ki böyle bir fırsatı muhtemelen kimse kaçırmak istemeyeceği için bu 12,5 milyon kişinin büyük bölümünün bu aftan yararlanması değerlendiriliyor.

Kredi Sicil Affı Ne Aşamada

Bu affın çıkabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bunun için de Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘nda görüşülmesi ve kabul edilmesi gerekiyor. Kredi sicil affı konusu tam olarak buraya kadar gelmiş durumda. Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti ve şu an Genel Kurul ‘da görüşülmesi aşamasında. Her ne kadar mevcut Anayasa görüşmeleri nedeniyle Meclis ‘teki işler yoğun olsa da bu işin tamamlanması ile birlikte ilk ele alınacak konulardan birisi olduğunu değerlendiriyoruz. Kaldı ki; gerek Başbakan Binali YILDIRIM ve gerekse Gümrük Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ bu konuda ne kadar ciddi olduklarını yapmış oldukları açıklamalarda defalarca dile getirdi. Sürecin çok fazla uzamayacağı değerlendiriliyor.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkar?

Net bir tarih vermek elbette mümkün değil ancak en geç Şubat ayı sonunda yasal düzenlemeler tamamlanmış olacaktır diye değerlendiriyoruz. Ancak söylediğimiz üzere bu en geç tarih olacaktır. Daha evvelinde de bu işin bitirilmesi kuvvetle muhtemeldir. Şunu da belirtmek gerekir ki; her gün farklı bir gündem olan ülkemizde geleceğe yönelik çok net tarihler vermek de çoğu zaman mümkün olmuyor.

Kredi Sicil Affı Çıkınca Ne Olacak?

En son olarak sicil affının çıkması ile birlikte neler olacağına da bir bakalım. Affın çıkması ile birlikte 6 içerisinde gerekli şartları yerine getiren kişilerin, kredi sicilleri silinecek. Böylelikle bankalardan kredi ve kredi kartı alma imkanı sunulmuş olacak. Kredi sicil affından yararlanacak kişilerin de bankalara olan borçlarına azami şekilde dikkat göstermesi ile birlikte kredi notları da yükselecek. Bu kişiler aynı zamanda kara listeden çıkmış olacaklar …

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here