Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsıyor?

0
4
Kredi sicili affı

Gerek vatandaş, gerek KOBİ ler ve esnafın son birkaç aydır nefesini tutarak beklediği bir konu var ki; o da kredi sicil affı meselesi … Hükümet yetkilileri tarafından ve özellikle konuyla alakalı olanlarından gelen açıklamalar sonrası kredi sicili bozuk olan vatandaşlarımız daha da umutlandı diyebiliriz. Henüz bu konuda alınmış bir karar olmasa da; resmi olarak bu konuda işlemlerin yürütüldüğünü belirtelim. Konu önemli bir konu ve muhatap kişi sayısı da çok olunca ister istemez bir anda gündem oluyor ve hakkında çok şey konuşuluyor. Bu da ister istemez her kafadan ses çıkmasına ve ortada bir bilgi kirliliği oluşmasına neden oluyor. Bundan dolayı; bizler de siz değerli okurlarımıza bu yazımız da kredi  sicil affı meselesini en ince ayrıntısına kadar adım adım izah ederek, en çok merak edilen konulardan olan kredi sicil affı hangi borçları kapsıyor, kredi sicil affı ne zaman çıkacak, kredi sicil affından kimler yararlanabilecek gibi hususları başlıklar halinde aktarmaya çalışacağız.

Kredi Sicili Ne Anlama Geliyor?

Bankalar, biz tüketicilerin her birinin mali alışkanlıkları açısından bir sicilini tutmaktadır. Son dönemde kredi notu uygulaması ile tüketiciler tarafından daha net bir şekilde bu konu idrak edilmiştir diyebiliriz. Bankaya borcunu ödemeyen ya da ödeyemeyen, borçlarını ciddiye almayarak sallayan kişiler ile borçlarını zamanında ödeyen, bu konuda titiz ve sorumluluk sahibi olarak davranış gösteren tüketicilerin ayrılması gerekiyor. Bankalar da işte bu ayrımı yapmak için; her yaptığımız olumlu ya da olumsuz davranışı sicilimize işliyor. Bunun sonucunda da ortaya tabiri caizse bir karne çıkıyor. Bu da bizim kredi sicilimiz oluyor.

Kredi Sicili Nasıl ve Neden Bozulur?

Bankaların bizlerin sicilini tutuğunu söylemiştik. İşte bu sicile sürekli olumsuz işlemler yansıyan tüketicilerin sonunda kredi notu düşürülüyor ve sonucunda da kredi sicili bozulma aşamasına kadar geliyor. Bir tüketicinin kredi sicilinin bozulması; kişinin yasal takibe düşmesi ( yani icra işlemlerine muhatap olması ) ve banka tarafından da bu durumun T.C. Merkez Bankası ‘na ve yine Türkiye Bankalar Birliği ‘ne bildirilmesi gerekiyor. Kişi yasal takibe; bankaya olan borçlarını 90 gün boyunca ödememesi, sonunda banka tarafından son kez borcunu ödemesi için ihtar edilmesi ancak halen borcun ödenmemesi durumunda düşüyor.

Kredi Sicili Bozulmasının Sonuçları Neler?

Kredi sicili bozuk olan ve kara listeye adı yazılan vatandaş  ya da esnaf; artık bankalardan ne kredi çekebiliyor ne de kredi kartı alabiliyor. Böylelikle nakit ihtiyaçları konusunda artık farklı kurumlarla muhatap olabiliyor. Hatta bazıları yasal olmasa da tefecilere bulaşabiliyor.

Kredi Sicil Affı Gelince Ne Olacak?

Kredi sicil affının çıkması ile birlikte, işte bu kötü sicilimiz temizleniş olacak, artık kredi ve kredi kartı başvurularında direkt olarak bankalar bize red cevabı vermeyecektir. Kredi sicil affının çıkarılmak istenişinin sebepleri arasında; son dönemde devlet tarafından özellikle KOBİ ve esnaflar için sağlanan kredilerden, kredi sicili bozuk olan KOBİ ve esnafların yararlanamıyor olmasıdır. Böyle bir afla kredi sicili bozuk olan kişilerin, kredi kullanmalarının önü açılmış olacaktır.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bu noktada devlet kredi sicili bozuk olanlara da bazı ödevler yükleyecek. Yasa tasarısını onaylandıktan sonra, yürürlüğe girmesi ile birlikte, 6 ay içinde, kredi sicilinin bozulmasına neden olan borcun kapatılması gerekiyor. Yine bir alternatif olarak borcun yapılandırılması da kabul ediliyor. Yapılandırma işlemi için de verilen süre ise yine 6 ay. Eğer borcunuzu ödemiyorsanız ya da borcunuzu yapılandırmıyorsanız kredi sicil affından yararlanmanız mümkün değil.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Kredi sicil affı ile ilgili net bir tarih şu ana kadar açıklanmadı. Ancak Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Başbakan Binali YILDIRIM ‘ın açıklamalarından bu işin çok da uzamayacağı net bir şekilde anlaşılıyor. Çalışmalara baktığımızda ise; konunun çoktan Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu ‘ndan geçtiğini görmekteyiz. Sonraki aşama ise TBMM Genel Kurulu olacak. Burada kabul edildikten sonra imzalar atıldıktan sonra yasa tasarısı yasalaşmış olacak. Resmi gazetede ilan edildikten sonra uygulama başlayacaktır. Tahminen tüm bu sürecin 2017 yılı Şubat ayı bitmeden tamamlanması bekleniyor. Tabii ki bu tarihin ilerisine de sarkması mümkün. İleri sarkmanın yanı sıra daha erken olursa da şaşırmamak gerekiyor.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Kredi sicili bozuk olan ve bir şekilde kredi sicil affından yararlanmak isteyen herkes bu aftan yararlanabilecektir. Esnaf, KOBİ, tüzel kişi, vatandaş, gerçek kişi, vs. gibi bir ayrım yapılmayacaktır. Bu konu da yine Gümrük Bakanımız tarafından dile getirilmiştir.

Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsıyor?

Bankalardan çekilmiş olan krediler ya da kredi kartları borçları, vs. gibi alacaklısı banka olan ve kredi sicilinin bozulmasına neden olan borçlar, kredi sicili affı kapsamında yer alıyor.

Bankalar Bu Af Kararına Uyacak mı?

Bankalar bazen devlet tarafından alınan kararlara bir şekilde bir kılıf uydurarak uymayabiliyor. Herkesin en büyük çekincelerinden birisi de bu konu. Yani bankaların, kredi sicil affı sonrasında, kredi sicili bozuk olan ancak af sonrası temizlenen kişilere yaklaşımının nasıl olacağı çok merak edilmekte. Bu noktada devletin bankalara bazı haklar tanıdığının altını çizelim.

Bankaların istemesi halinde devlet kayıtlarının yanı sıra Türkiye Bankalar Birliği ‘nin kayıtlarını da baz alabilecek. Yani işin özü, kim sicil affından yararlanmış görebilecek, isterse bu kişilere kredi vermeyecek. Ancak bu noktada kamu bankaları  da devreye gireceği için, bu konunun çok ciddi bir problem teşkil etmeyeceği değerlendiriliyor. X Bankası ‘nın kredi vermeyeceği bir kişiye kamu bankaları kredi vereceği için; konunun uzmanları tarafından  X  Bankası ‘nın da müşteriyi kaçırmamak adına biraz daha esnek davranacağı değerlendiriliyor.

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here