Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

Bir kredi sicil affı meselesidir ki gidiyor sormayın. Herkesin merakla beklediği bir konu olunca ister istemez yayılırken bire bin ekleniyor ya da çıkarılıyor. Kimileri kredi sicil affı çıktı mı diye sorarken, kimisi kredi sicil affı iptal oldu diye duyduklarını etrafa yayıyor. Tüm bunların soncunda da tam bir bilgi kirliliği ortaya çıkıyor.  Bizler de bu yazımızda; kredi sicil affı üzerine tüm bilinmesi gerekenleri ve yine bizzat resmi ağızlardan ( Başbakan Binali YILDIRIM ve Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ) açıklananları bu yazımızda bir araya getirerek sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicil affının aslında çok uzun zamandır tartışılan ve beklenen bir gündem olduğunu hatırlatarak başlayalım. Kredi sicil affının tanımını yapacak olursak; bankalardan çekilen krediler ya da mevcut kredi kartı borçlarının 90 gün boyunca hiç ödenmemesi sonrasında yasal takip sürecinin başlaması nedeniyle kişilerin kredi sicillerinin bozulduğu, bozulan bu siciller nedeniyle bir daha bankalardan kredi ve kredi kartı alamamaları konusuna bir düzenleme getirecek olan ve bu kayıtların temizlenmesini sağlayacak olan bir aftır. Bu afla ilgili olarak artık söylemlerden ziyade çalışmalar olduğu bizatihi Başbakanımız Binali YILDIRIM ile konunun muhataplarından olan Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından net bir şekilde dile getirilmiştir. Devletin en üst düzey iki yetkilisinin bu şekildeki beyanlarından sonra kredi sicil affı çıktı mı sorusunun cevabı büyük ihtimalle evet olacaktır.

Peki Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsayacak, Kimler Bu Aftan Yararlanabilecek

Kredi sicil affının muhatapları konusunda herhangi bir sınırlama olmadığının müjdesini vererek başlayalım. İlk etapta konu ile ilgili daha çok esnaflar ve KOBİ ‘leri kapsayan bir af olacağı yönünde haberler bulunsa da; Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yapmış olduğu açıklama ile konuyu net bir şekilde kamu oyu ile paylaştı. Yapılan açıklamalar sonucunda; kredi sicili bozuk olan her kesimden tüketicinin ( KOBİ, esnaf, ticaret erbâbı olmayan sıradan vatandaş, vs. ) bu aftan yararlanma hakkı olacağını görmekteyiz. Tabii ki  takdir ederseniz; kredi sicil affından aftan yararlanmak, iki dilekçe yazıp, aftan yararlanmak istiyorum demekle olmayacaktır. Bu af kapsamına girebilmek de belli başlı bazı şartlara bağlanmıştır.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kredi sicil affından yararlanmak isteyen kredi sicili bozuk vatandaşlarımıza en başında hemen hatırlatalım. Bankalara olan borcunuzu tamamen kapatmadan ya da bu borçları yapılandırmadan kredi sicil affından yararlanmanız mümkün değil. Bazı vatandaşlarımız bu konuda hükümetin elindeki sihirli değnekle her şeyi bir kerede silip atacağını düşünüyor. Böyle bir şeyi yapabilme imkanı bulunsa bile zaten adil olmayacaktır. Bankalar zarar edecektir, kimse borcuna sadık olmayacaktır. Dolayısıyla burada belirlenmiş iki kriter var. Bunlara da bir göz atalım.

İlk olarak; kredi sicil affından yararlanmak isteyen borçlu kişilerin; kredi sicil affı ile ilgili kanuni düzenlemelerin tamamlanması ve Resmi Gazete ‘de yayımlanıp yürürlüğe girmesi sonrasında 6 aylık süre içerisinde borcu tamamen kapatırsa kredi sicili tamamen temizlenecek.

İkinci bir yöntem ise; yine kredi sicil affı ile ilgili kanun yürürlüğe girdikten yine 6 ay içinde bankaya olan ve kredi sicilinin bozulmasına neden olan gecikmiş borçların yapılandırılması yoluyla olacaktır. Bu yapılandırmayı yapan kişilerin de kredi sicili temizlenecektir.

Kredi Sicil Affı Neden Çıkıyor?

Kredi sicil affı çıkarılmasının en büyük nedenlerinden birisi; hükümetin son dönemde KOBİ  ve esnaflar için çıkarmış olduğu kredi imkanlarıdır diyebiliriz. Her ne kadar hükümet KOBİ ve esnaflara kredi finansmanı bir sürü imkan sunsa da; KOBİ ‘ler ve esnaflar arasında çok fazla kredi sicili bozuk kişi olduğu için çoğu bu imkanlardan yararlanamıyor. Bu konudaki rahatsızlığını sürekli dile getiren Başbakan Binali YILDIRIM, bu sorunun aşılması adına bir kredi sicil affı düzenlemesi olduğunu, bunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu ‘ndan geçtiğini, Genel Kurul ‘da görüşüleceğini belirmişti. Bunun sonucu olarak kredi sicil affına ilişkin detaylar hakkında kamu oyu ile paylaşılan bilgilerin arttığını da göz önüne alacak olursak; kredi sicil affı ile ilgili hayırlı olsun dememek için ortada bir neden kalmıyor.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkıyor?

Kredi sicil affının ne zaman çıkacağı yönünde tam olarak net bir tarih şu ana kadar verilmiş değil. Ancak top artık Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘nda. Genel kuruldan da kredi sicil affının çıkması yönünde bir karar alınacağına da yüksek ihtimal gözüyle bakılıyor. Ancak yeni Anayasa görüşmeleri nedeniyle şu an Meclis ‘in yoğun çalıştığını biliyoruz. Anayasa konusunun karara bağlanmasının hemen ardından sıranın kredi sicil affına gelmesi muhtemel seçenekler arasında. Dolayısıyla kredi sicil affı için; en geç Şubat ayında bu iş bitirilecektir diye umut ediyoruz. Daha erken bir tarihte sonuçlanırsa da şaşırmamak gerekiyor.

Kredi Sicil Affından Yararlanacak Kişi Sayısı

Kredi sicil affından yararlanabilecek kişi sayısını duyduğunuzda gerçekten şaşıracaksınız. Mevcut rakamlara göre Türkiye ‘de kredi sicili bozuk olan ve kredi sicil affından yararlanmayı umut eden kişi sayısı 12 milyon 500 bin civarında. Yani ülkemiz nüfusunun neredeyse 7 ‘de birine tekabül ediyor. Yani her 7 kişiden birisi kredi sicil affı bekliyor diyebiliriz.

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Ne Olacak

Affın çıkması ile birlikte; kredi sicili bozuk olan kişilerin sicilleri temizlenecek. Bunun sonrasında da tekrar takibe alınarak, kredi notları yükseltilebilecek. Tabii ki kredi notunun yükselmesi için bu kişilerin de bankalara olan borçlarını zamanında ve düzgün bir şekilde ödemeleri gerekiyor.

Oylama

Bir önceki yazımız olan Rotatif Kredi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın