Kredi Risk Raporu Nedir?

0
6
Kredi Risk Raporu

Kredi Risk Raporu

KKB yani kredi kayıt bürosu, tüketicilerin kart ödemlerinin tamamını kayıt altına almaktadır. Kurum ya da bireylerin bu kayıtlarını inceleyerek kalan borç tutarlarını ya da borçların zamanında ödenip ödenmediğine dair bilgileri de bankalarla paylaşır. Kredi Risk Raporu da bu şekilde oluşturulmaktadır. Günümüzde artık her yerde dikkate alındığı için risk teşkil etmeyen müşteriler bankalardan hizmet almaya devam ederken, bu raporda riskli görünen kişiler hizmet alamamaktadır.

Tüketiciler tarafından mutlaka dikkate alınması gereken bir durum olan Kredi Risk Raporu, Merkez Bankası tarafından paylaşılan bilgilerle sunulur. Kredi talepleriniz sürekli olumsuz sonuçlanıyorsa sizler de risk altındasınız demektir. Özel firmalardan ve bankalardan öğrenebileceğiniz bu rapor ayrıca KKB’nin resmi internet sayfasında da yayınlanmaktadır. Acil nakit ihtiyaçlarınız için önemli olan Kredi Risk Raporu ile ilgili bu bilgilere dikkat etmeniz gerekir. Kurum ve tüketiciler bu rapordan ciddi anlamda etkilenmektedir.

Daha önce herhangi bir bankayla sorun yaşamış kişiler risk raporunda yer alır. Ödemelerini geciktirmiş ya da düzenli bir ödeme planına sahip olmayan tüketiciler risk sayıldığı için bu raporda yer almaktadır. Kredi notu ile doğrudan ilişkili olan bu durum sizleri tüm bankacılık işlemlerinde olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden kredi kartınız ya da mevcutta bir kredi ödemeniz var ise geri ödemelerinizi zamanında yapmalı ve kredi puanınızın düşmesini engellemelisiniz. Aksi takdirde en az 2 yıl kredi alamaz ve yasal takip sürecine girildiğinde ise en fazla 5 yıl bankalardan hizmet alamazsınız. Yaşanacak bu 5 yıllık duruma da kara liste uygulaması adı verilir ve yine Merkez Bankası tarafından yürürlüğe konulmuştur. Bankalar Kredi Risk Raporu üzerinden işlem gördüğü için tüm taleplerinizde bu rapora bakarak sizlere hizmet verir.

Bir önceki yazımız olan TC No ile Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks, Findex ve kredi notu sorgula hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here