Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalı?

0
6
Kredi notunu yükseltmek

Kredi notu kavramı hayatımıza girdikten sonra tüketiciler olarak artık bankalara karşı olan borçlarımız konusunda bizi daha sorumlu davranmaya sevk etti diyebiliriz. Gerçi olması gereken aslında bu ancak yine de bazı tüketiciler kredi notu olmadan önce bu konuda biraz gevşeklik göstermekteydi. Tabii ki böyle yapanların kredi notları da ister istemez düşünce, bankalar ile ilgili yaptıkları müracaatlarda bu durum sürekli karşına çıkacaktır. Bu nedenle bankalara karşı olan borçlarımız konusunda titiz davranmalı ve kredi notumuzu düşürecek hal ve hareketlerden kaçınmalıyız. Şunu da belirtmek gerekir ki; hayatta her şey bizim için olup, insan kimi zaman borcunu da ödeyemeyebilir hale gelebilir. Kredi notu düşebilir. Her kredi notu düşen kişi için her şey bitti demek yanlış olur. Bu yazımızda bu kesimi ilgilendiren bir husus olan kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalı konusunu ele almaya çalışacağız.

Findeks Nedir?

Kredi notu; Kredi Kayıt Bürosu denilen bazı bankaların bir araya gelmesi suretiyle oluşturulan kurumun iştiraki olan FİNDEKS tarafından belirlenmektedir. FİNDEKS kredi notu belirlenirken, tüketicinin geçmiş borç ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap durumları, kredi çekme alışkanlığı, vs. gibi durumlar baz alınmaktadır. Bu kriterler ele alındığında durumu kötü olan tüketicilerin FİNDEKS kredi notu düşük çıkacaktır. Ancak bunu bir şekilde yükseltmenin yolu vardır. Şimdi adım adım kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalı sizlere izah edelim.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

İlk olarak; şu mantığı iyi kavramamız gerekir. Bankalar bizlerin kredi notunu, ödenmemiş borç nedeniyle hemen düşürmediği gibi düşük olan kredi notumuzda yapacağımız 1 – 2 işlemle kısa sürede yükselmeyecektir. Ancak sonuç yine de alınacaktır.

Bu konuda yapılabilecekler arasında öncelikli olan; herhangi bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı çıkarmak olacaktır. Bu kredi kartını çıkarttıktan sonra mümkün mertebe tüm limitini doldurmalı ( tabii ki  doldurmak için fuzuli yere harcama yapmadan, mutfak alışverişleri, fatura ödeme gibi temel ihtiyaçlarda kullanmalı ), bu kredi kartının borcunu da günü gününe tam olarak ( asgari ödeme yapmadan, tüm borcu ödeyerek ) ödememiz gerekmektedir. Böylelikle banka nezdinde; siz kredi kartının tamamını harcayan ve borcunu tam olarak zamanında ödeyen bir tüketici olmaya başlayacaksınız. Bu şekilde en az 6 -7 ay devam etmelisiniz.

Bir diğer yöntem olarak; düşük meblağlı kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu rakam 2000 TL bile olabilir ancak kısa sürede sonuç almak için vadeyi kısa tutabilirsiniz. Örneğin 1 yıl vadeli 2000 TL kredi çekip, bu kredinizin taksitlerini de zamanında günü gününe ödemeniz gerekmektedir. Bu da kredini notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Bu iki yöntemin yanına destekleyici olarak; bankada bir hesap açtırıp içerisinde para bulundurmanız ve yine bu banka hesabınızdan da faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz, banka nezdindeki prestijinizi artıracak ve imajınızın düzelmesine fayda sağlayacaktır.

Tüm bu yöntemleri kararlı bir şekilde uygulayarak, kredi notunuzun 6 – 7 içerisinde hissedilir oranda değiştiğini göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here