Kredi Notunu Kimler Nerede Kullanır

0
5

Kredi notu artık TC kimlik numaramız kadar bilinmesi gereken elzem konulardan birisi oldu. Çünkü bankalardan yapacağınız işlemlerde ve yine hayatın çoğu noktasında karşımıza çıkıyor. Karşımıza çıktığı alanlar ise her geçen gün büyümeye de devam ediyor. Üstelik daha da edecek gibi duruyor. Sonuç itibariyle kredi notu konusunda halen bilgi sahibi olmayan tüketiciler var. Kredi notunu kimler nerede kullanır, kredi notu nedir, neden düşer, neden çıkar bilmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Tabii ki  eğer bankalarla işi olmayan bir insansanız ( öyle biri varsa heykelini dikmek gerekiyor), bu durumda bu konuları öğrenmenize gerek yok. Ancak bankalarla çalışan birisiyseniz muhakkak bunlardan en azından biraz olsun bilgi sahibi olmalısınız. Şimdi konunun biraz daha ayrıntılarına giriş yapalım.

Kredi Notu Uygulaması

Her kişinin nasıl bir adli sicil kaydı tutuluyorsa; mali anlamda bir sicili bulunmaktadır. Bu mali sicil devlet nezdinde tutulduğu gibi artık bankalar tarafından oluşturulan platformlar ve iştirakler vasıtasıyla da kayıt edilmektedir. İşte kredi notu uygulaması dediğimiz uygulama da bunlar arasında en çok ön plana çıkanıdır. Kredi notu uygulamasına göre her kişini 0 ile 1900 arasında bir notu bulunur. Kişinin bu notu bankalar tarafından dikkat alınarak, kredi verilip verilmeyeceği ya da kredi kartı tahsis edilip edilmeyeceği hususları değerlendirilir.

Kredi Notu Nerede Karşımıza Çıkar

Kredi notu bundan daha öncesinde belki de çok dikkate alınmıyor ya da alınamıyor iken; sistemin oturması ile birlikte artık bankalara yaptığımız başvurularda kesinlikle önem arz etmektedir. Herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğumuzda; banka bizim kredi notumuza bakmadan bize kredi vermez. Kredi notu değerlendirmesi sonrasında diğer kriterlere bakılmaktadır. Aylık geliri yüksek olan bir kişinin, kredi notunun düşük olması nedeniyle düşük miktarlı kredi başvurusunun reddedilmesi bile mümkündür.

Alışverişte Taksit Yerine Kredi

Kredi kartındaki taksit yasaklarının genişletilmesi sonrasında; artık çoğu alışverişlerde tüketicilere kredi kullanma bir alternatif olarak sunuluyor. Beyaz eşya, teknolojik cihazlar, akıllı cep telefonları,vs. Gibi birçok kalemde tüketicilere artık kredi kartı ile taksit yerine kredi kullanıyor. Tabii ki de bu durumda kredi notları karşısına çıkıyor. Notu iyi olanlar bu noktarada bir problem yaşamazken, notu kötü olanlar maalesef red cevabı alıyor.

Kredi notunu dikkate alan sektörlerden birisi de mobil iletişim şirketleri. Özellikle bu şirketler üzerinde faturaya ilave tarifler kanalıyla cep telefonu alınmak istendiğinde kredi notu da dikkate alınan kriterler arasında. Not düşükse maalesef bu şartlarla cep telefonu satışı yapılmıyor.

Kredi Notunun Kullanımı Daha da Yaygınlaşacak

Kredi notu; içerisinde para olan herşeyde her geçen gün karşımıza çıkmaya devam ederken, bunun daha da artacağına artık herkes kesin gözüyle bakıyor. Bankaların yanı sıra artık devlet dairelerindeki parasal işlemlerimizde bile kredi notu karşımıza çıkacak olursak pek şaşırmamak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here