Kredi Notunu Kimler Kullanıyor

0
6

Kredi notunun kullanım alanı her geçen genişliyor. Yakın zaman sonra bakkaldan veresiye bir ürün almak istediğimizde kredi notumuzu sorgularsa pek şaşırmamak gerekiyor. Kredi notunun önemi bu kadar artar mı diye sormayın, çünkü emin olun bu noktalara kadar artacağı kesin. Kredi notları artık hepimizin mali açıdan bir kimliği haline gelmiş durumda. İleride kredi notunun kullanımının bu noktalara kadar geleceğini söyledik. Ancak şu anda kredi notunu kimler kullanıyor, hangi işlemlerde kredi notumuz bizden istenir biraz daha yakın plandan inceleyelim.

Kredili İşlem Yapan Çoğu Firma İstiyor

Bazı firmalar bankalarla olan anlaşmaları gereği bazı ürünler için kredi tahsisi yapabiliyor. Bunlar cep telefonu satan firmalar, elektronik eşya satan firmalar, vs. gibi firmalar olabiliyor. Bu firmalardan söz konusu eşyayı satın almak için size tahsis edilecek krediyi vermeden önce, kredi notunuzu bakılıyor ve kredi notunuz istenilen seviyede değilse ve bir sorun varsa; maalesef bu durumda krediniz onaylanmıyor. Sonuç itibariyle de istediğiniz ürünü alamıyorsunuz.

Faturaya İlave Cep Telefonu Tarifeleri

Cep telefonu operatörlerinin, cep telefonuna taksit yasağının başlaması ile birlikte faturaya ilave olarak yansıtılacak şekilde taksitli telefon satışı yapması adeta satışları patlattı diyebiliriz. Operatör şirketler bu şekilde cep telefonlarını 12, 24, 36 ay gibi uzun vadelerle satabiliyor. Ancak bu süre zarfında bu operatörde kalmanız gerekiyor. Ayrılmanız durumunda ise belli bir ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Söz konusu operatör şirketler de size böyle bir telefon satışı yapmadan önce kredi notunuza bakıyor. Notunuz uygun değilse vermiyor ya da notunuzun uygun olduğu daha ucuz telefonlara yönlendiriyor.

Beyaz Eşya İçin Kredi Tahsisinde

Beyaz eşyadaki ÖTV indirimi sonrası oldukça popüler hale gelen bir konu da beyaz eşya satışındaki kredi desteği… Çoğu beyaz eşya satıcısı, beyaz eşya almak isteyen müşterilerine anlaşmalı bankalardan kredi çektirerek satışı taksitlendiriyor. Böyle bir başvuru için de tabii ki kredi notumuz kontrol ediliyor. Kredi notunun düşük olması halinde başvurumuz maalesef reddediliyor.

Bankalardan Alınacak Kredi ve Kredi Kartı İşlemlerinde

Bankadan kredi kartı ya da kredi başvurusunda da en çok dikkat edilen konu tabii ki  kredi notu oluyor. Banka kredi notunuzun durumuna göre; kredi notu düşükse kredi başvurunuzu ya reddediyor ya da kısmen onaylıyor. Kredi notunuzu iyi seviyedeyse başvurunuz hemen kısa sürede problemsiz onaylanıyor.

Diğer Finans Kurumlarında

Bazı tüketiciler bankaların yanı sıra; faktoring şirketleri, finans kurumları ya da katılım bankaları ile çalışmayı tercih ediyor. Bu kurumlardan alınacak finansman, kredi kartı ya da kredi gibi ürünler için de kredi notu önem arz ediyor.

Gördüğümüz üzere; artık kredi notu uygulaması içerisinde para olan her konuda karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek gibi duruyor. Bu nedenle kredi notunu düşürecek hal ve hareketlerden uzak durmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Emlak Konut Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Emlak Konut ve emlak konut nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here