Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum

0
13
Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi çekmek için atacağınız ilk adımlardan bir tanesi kredi notunuzu öğrenmektir. Kredi notumu öğrenmek istiyorum gibi bir talebiniz varsa ve kredi notunuzun hangi seviyede olduğunu merak ediyorsanız, bu yazıda kredi sorgulaması yapmayı öğreneceksiniz.

Bankaların müşterilerine uyguladığı önemli bir değer aracı olan kredi notu, kredi almanıza ya da almamanıza sebep olacaktır.

Geçmiş kredi ödemeleriniz düzenli olarak yapıldıysa kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Düzensiz bir ödemeniz varsa, bu sefer, kredi notunuz alçak seviyelerde olacaktır.

Kredi notu öğrenmek isteyenler ilk yol olarak bankaya başvurabilirler. Herhangi bir bankaya ya da halihazırda müşterisi olduğunuz bankaya yazılı bir dilekçe vermek yöntemiyle, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalar kredi notunu belirleyen kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu ile irtibat halinde oldukları için sizinle kredi notu sorgulama talebinizin sonucunu paylaşabilirler. Fakat bu işlem çok uzayabilir. Kredi notunuzu hemen öğrenmek istiyorsanız ve kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna bir an önce yanıt vermek istiyorsanız, diğer yolları tercih etmelisiniz.

Bu yollardan ikincisi Findeks internet sitesinin özel sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapmaktır. Fakat Findeks sorgulaması için siteye üye olmanız gerekmektedir. Bu işlem de kimileri için uzun ve zorlu bir iş olarak değerlendirilebilir.

Daha kolay bir sorgulama işlemi yapmak için farklı bir yolu tercih edebilirsiniz.

Sorgu Yapmanın Çeşitli Yolları Var

Kredi notu öğrenme işlemi yapmanın son yolu SMS ile kredi notu sorgulamadır.
Kullandığınız hat üzerinden önceden belirlenmiş numaraya SMS ile başvurursanız, yine kredi notunuz size SMS ile bildirilir.

Kredi notu öğrenmenin en etkili ve hızlı yolu SMS ile kredi notu sorgulamaktır. Ancak SMS ile yapılan sorgulamalar diğer sorgulama türlerine göre daha masraflı olabilmektedir. SMS ile yapılan sorgulardan genel olarak 9 lira alınmaktadır.

Findeks’in internet üzerinden yapılan sorgulama ise bu ücreti yarısından daha ucuza getirilebilmektedir.
Bankalara başvurmak ise en masrafsız yol olmasına karşılık, en zor ve uzun süreçli yoldur. Dilekçenizin ilgili yerlere gitmesi, sonuçlandırılması ve sonucun size bildirilmesi çok uzun sürecektir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here