Kredi Notum Neye Göre ve Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notum Neye Göre ve Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Riski ve Kredi Notu

Bankalardaki finansal geçmişinizin tek bir ortak kurumda toplanıp analiz edilmesi sonucu oluşturulan puanlama sistemine kredi notu denir. KBB, Türkiye’de kredi notunu belirleyen en önemli kuruluştur. Kurum tarafından yapılan ödeme analizleri ve değerlendirme sonucu elde edilen puanlamalar, üye firmalara başta olmak üzere tüm bireysel müşterilere belirli ücret karşılığında verilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Finansal kurumlardan birçoğu kendi kredi notu sistemlerini geliştirmişlerdir, fakat değerlendirmelerde müşterileri hakkında teferruatlı bilgilere ulaşamadıkları için KKB’ ye ihtiyaç duymaktadırlar. Bununla birlikte bankalar kredi notu değerlendirirken farklı değerlendirme kriteri oluşturmaktadırlar.

Bankalar kredi başvurusu yapanları değerlendirirken öncelikle kredi notunu değerlendirirler. Bununla birlikte ödeme konusunda oluşabilecek bazı riskleri göz önünde bulundurarak bazen değişiklik gösterecek şekilde değerlendirme yaparlar.

Kredi notunu belirleyen faktörlerden ilki düzenli ödemelerdir. Diğer bankalara yapılan ödemeler ve kredi başvuru sıklığı gibi risk faktörleri değerlendirilmektedir. Ancak bazen bankaların kredi değerlendirmesi bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bir banka ile kurumsal ya da bireysel çalışmanız varsa kredi notu ve kredi alabilme imkânınız değişiklik göstermektedir. Bu açıdan bankalar kredi ihtiyaçlarına göre değerlendirmelerini esnetebilmektedir. Özellikle de yıl sonlarında kredi hedeflerinin tutmaması durumunda esneklik payı daha da artmaktadır.

Kredi Notu Neye Göre ve Ne Zaman Güncellenir?

Bankaya kredi başvurusu talebi durumunda bankalar kişinin ya da kurumun gerekli koşulları gerçekleştirip gerçekleştirmediğini belirler. Kredi notu puanı 1900’e yakın olan müşteriler kredi notu yüksek olanlar arasında yer almaktadır. Kredi almak için yüksek kredi notu olması gerekir.

Zaman içerisinde ödeme düzensizliklerinden dolayı kredi notu düşebilir. Üst üste borç yapmak ve bu borçları tekrar borçlanarak kapatmaya çalışmak sonuç olarak altından kalkılamayacak bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda kredi notu düşük çıkacaktır. Kredi notu düşük olunca tekrar kredi başvurusunda bulunmak kedi adınıza bir süre zor olacaktır. Yeni bir kredi notu içinse mevcut borçlarınızın silinmiş olması gereklidir. Özellikle icralık durumda borcu olanlar daha uzun sürede güncelleme bekleyebilirler. Çünkü kara liste ve avukatların borca dâhil olması işlemlerin sürecini uzatabilmektedir.

Kredi notu güncelleme süresi kişinin borcunu kapatmasıyla paraleldir. Borcunu kapatmış olan birinin kredi notu güncellemesi birkaç ay sonra olacaktır. Ancak hemen kredi alması biraz sıkıntılı olabilir. Kapanan yeni borçtan sonra tekrar kredi almak için bir süre iyi değerlendirme koşulları için kendinizi düzenli ödemeye zorlayabilirsiniz. Böylece kredi notu veren sistemde iyi izlenim bırakmış olursunuz. İyi bir ödeme planıyla devam ettiğiniz birkaç aydan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Böylece daha garanti olacak şekilde kredi alabilirsiniz. Kapatılmayan birikmiş ödemeler doğal olarak kredi güncelleme zamanınızı da geciktirecektir.  Bir borcu ne kadar çabuk kapatırsanız o kadar çabuk iyi kredi notu alırsınız.

Kredi Notum Neye Göre ve Ne Zaman Güncellenir?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.