Kredi Notu Yüksek Olanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

0
5
Kredi Notu Yüksek Olanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir

Kredi Notu Yüksek Olanlara Maksimum Kredi

Kredi notu, bankaların kişilerin kredi taleplerini karşılamada önemli rol oynayan bir puanlama sistemidir. En riskli ve orta riskli gruplarda bulunan kişiler için kredi almak oldukça zordur. Bankalar, kredi notu durumuna göre kişinin kredi talebini onaylayıp onaylamayacağına karar vermektedir. Kredi notunu kişinin kredi kullanma alışkanlığı, kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme durumu, geçmişte çektiği kredilerin ödeme taksitlerini ödeme durumu, mevcut borç durumu etkilemektedir. Riskli duruma giren kişiler için kredi almak neredeyse imkansızdır. Fakat kredi notu yüksek olan kişilerde bankalar tarafından daha olumlu karşılanmaktadır.

Kredi Notunun Yüksek Olması

Kredi notu sorgulama sonucu 1000 üzerinde çıkan kişilere, bankaların kredi vermesi daha kolay olmaktadır. Kredi not durumuna göre kişilerin borçlarını ödeme performansının artması veya düşmesi, bankaların da kredi verirken göz önünde bulundurduğu bir durumdur. Fakat kredi notunun 1000 üzerinde olması da kredi çekmek için yeterli değildir. Kredi not durumu çok iyi olsa da kişinin kredi çekmek için başvurduğu dönemdeki maaş durumu da kredisini etkilemektedir. Kişinin daha önceki çektiği krediler ile kredi limiti aşıldıysa kişinin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır. Kredi notu çok iyi olan kişilere maaşlarının 20 katına kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Eğer kişi kamu işçisi veya memur ise bu limit 30 katına kadar çıkabilmektedir.

Kredi Notu Değerlendirme

Kredi notu öğrenme işlemi kredi çekme aşamasında en önemli işlemdir. Kredi not durumu 0 – 700 puan arasında bulunan kişiler en riskli konuma girmektedir. Bu kredi notu kısmında yer alan kişilerin birçoğu bankaların kara listelerinde de yer almaktadır. Bu nedenle kredi çekmeleri neredeyse imkansızdır. 700 – 1000 puan olan kişilerin kredi çekme durumu ise daha iyidir. Fakat gene de kredi çekmek için gerekli koşulları tam olarak karşılamamaktadır. Bu kişilerden kredi başvurularına kefil istenme durumu söz konusu olmaktadır. Kredi notu 1000 üzerinde olan kişiler yüksek kredi notuna sahip kişiler olarak kabul edilmektedir. 1900 en üst sınırdır. 1900 puanda olan kişiler için bankalar maaşlarının 20 – 30 katı kredi verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here