Kredi Notu Sorgulama

0
6
Findeks Kredi Notu Sorgulama

Günümüzde Kredi notu hayatımızın vazgeçilmez puanlarından biri haline geldi. Nasıl ki boy, kilo ve ayakkabı numarası bireysel özellikleri ifade ediyorsa, artık kredi notu da bireylerin için oldukça önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Kısaca kredi notu, bireylerin finansal geçmişine verilen referans notu olarak tanımlayabiliriz. Kredi almak istediniz banka, mevcut kredi notunuzu inceleyerek isteğinize olumlu ya da olumsuz cevap vermektedir.

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler bu konuda internette bulunan hizmetleri kullanabilir. Findeks adlı internet sitesi üzerinden yapılacak sorgulamalar ile birlikte hızlı ve kolay bir şekilde kredi notunun öğrenilmesi ve kredi notuna bağlı olarak risk durumu görüntülenebilmektedir.

Findeks üzerinden işlem yapabilmek için ücretli üyelik alınması gerekmektedir. Üyelik alındıktan sonra sistemi erişim kolay bir şekilde sağlanarak güncel kredi notu bilgileri görüntülenmektedir, kredi notuna ait bilgiler online olarak detaylı bir şekilde erişim sağlayabilmektedir. Yapılan işlemlerde kişiler istedikleri zaman kredi notu sorgulama alanları ile güncel bilgilerini öğrenme imkanına sahip olacaklardır. Findeks kredi notu sorgulama ücreti olarak sorgulama başına 4.50 TL + KDV olarak ücret almaktadır. Ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti ise sadece ilk kez kredi notu sorgulaması yapmak isteyen kişilere tek seferlik olarak sunulan bir hizmettir.

Kredi notunu öğrenmenin bir diğer yolu ise kişisel cep telefonlarıdır. Turkcell kullanıcısı olan kişiler TC kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini 1122 numarasına SMS olarak göndererek de kredi notlarını öğrenebilirler fakat Findeks internet sitesinden yapılan sorgulamadan daha yüksek bir ücret almaktadır. Turkcell kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyenler bu işlem karşılığında 9 TL alınmaktadır.

Kredi notunu sorgulamanın bir diğer yöntemi ise bankaların kullandıkları bankacılık uygulamalarıdır. Bu uygulamalardan yararlanmak için mutlaka bankaların internet şubesi müşterisi olunması gerekmektedir. Bankaların bankacılık uygulamaları indirildikten sonra müşteri numarası ve internet bankacılığı şifresi ile giriş yapılarak kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Bankadan kredi notu sorgulama ücretleri farklılıklar göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here