Kredi Notu Sorgulama

0
6
TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulaması nasıl yapılır? Kredi notunu ücretsiz öğrenme yolları nelerdir? Kredi notu neden önemlidir? Kredi notu neye göre belirlenir? gibi soruların cevaplarına sitemiz aracılığı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu

Vatandaşlarımızın bankalar aracılığıyla kullanmış olduğu bireysel ve ticari nitelikli kredi, kredi kartı ve diğer finansal işlemlerin işleyişine karşılık kişinin kendisine tanımlanan bir nottur. Bu kayıt sistemi ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakla birlikte hem kurumun içerisinde bulunduğu hem de ülkemizin güzide 9 bankasının öncülüğünde açılan Findeks platformunda değerlendirmeye alınmaktadır. Bankalar üzerinden yapılan her bir işleme karşılık olarak kişinin kendisine puan niteliğinde dönen bir veri düzenlenmektedir. Kişinin kendisi bankadan kredi talep etmesi, kredi kullanması, krediyi ödeme durumu, kredi kartı kullanımı ve kartın borcunun düzenli ödenip ödenmemesine yönelik olarak kredi notu kaydı tutulmaktadır. Ülkemizde bankacılık sektörüyle finans alanında kullanılan bireysel kredi notu aracılığı 0 ile 1900 arasında olup 0-799 arası çok riskli, 800-1299 orta riskli, 1300-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 çok iyi müşteri grubunu nitelendirmektedir. Bu kredi aralıkları vatandaşlarımızın bankalardan herhangi bir ürün talebinde bulundukları vakit, bankaların talepte bulunan müşterinin finansal geçmişinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olabilmesi adına referans olarak kredi notunu bakmaktadırlar. Kredi notunun değeri banka için ideal seviyelerde olan müşterilerin talepleri bankalar tarafından anında olumlu yanıtla karşılanmaktadır.

Kredi Notunu Belirleyen Kriterler

Banka müşterileri herhangi bir ihtiyacına karşılık bankalardan finansal taleplerde bulunulduğunda olumlu yanıt alabilmeleri için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunu yüksek tutmak isteyen banka müşterileri kredi notun etkileyen kriterleri bilmesi gerekmektedir. Kişinin bireysel kredi notunu etkileyen faktörler;

Kredi ve kredi kartı borcunun düzenli olarak ödenmesi ilk sırada gelir. Banka tarafından ödeme plana belirlenen kredinin her ay düzenli olarak gününde ödenmesi kredi notunu etkileyen önemli bir faktördür. Aynı şekilde her ay düzenli olarak yapılan harcama neticesinde ortaya çıkan kredi kartı ekstresinde gönderilen o aya ait tüm borcun tamamının bir kerede ödenmesi kredi notunu olumlu etkileyen faktörler arasındadır.

Kredini notun etkileyen bir diğer faktör kişinin bankalara olan mevcut tüm borç durum ve buna karşılık olarak kendi hesaplarında bulunan varlık durumu kredi notunu etkileyen önemli bir kriterdir.

Mevcut kredi veya kredi kartı varken, yeniden banka üzerinden herhangi bir şekilde kredi veya kredi kartı talep edilmesi kredi notunu olumsuz etkileyen bir diğer faktördür.

Kredi notunu kişinin çalışmış olduğu finans kuruluşu tarafından her ay düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna yapmış olduğu bildirim ile sosyal güvenlik kurumu üzerinden var olan mevcut ödemelerde kredi notunu belirleyen bir diğer husustur.

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bir döneme kadar kişinin kendisinden sır gibi saklanan bir kayıt olup sadece Kredi Kayıt Bürosu tarafından sadece bankaların sorgulamasına açmış olduğu bir uygulamadır. Lakin artan talepler ve kişilerin kredi notunu ne olduğu konusunda bilgi sahibi olma adına banka müşterilerinin gerek kendi bankaları üzerinden gerekse de diğer bankalar üzerinden veya Findeks platformu üzerinden kredi sorgulaması yapabilmektedirler. Garanti bankası müşterisi olan vatandaşlarımızın kendi bankları üzerinden kredi sorgulaması yaptırmak istedikleri zaman en yakın Garanti banka şubesine gitmeleri yeterlidir. Banka içerisinde görevli olan bireysel müşteri hizmetleri yetkilisine nüfus cüzdanıyla birlikte kredi notunu öğrenmek istediklerine dair talebi iletmeleri yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here