Kredi Notu Renkleri ve Anlamları

0
8
Kredi Notu Renklerinin Anlamları

Findeks kredi notumuzu öğrenmek için kullandığımız sistemlerin başında geliyor. Bu sistem kredi notunu öğrenmek isteyen müşterilerine daha rahat anlaşılabilmesi için renk ve kredi not yorumları da sunmaktadır.

Kredi notu, BDDK tarafından önemle incelenen ve uygulanan bir sistemdir. Kredi notunda yer alan bilgiler tüm bankalar için geçerli görülmektedir. Kişinin geçmiş dönemlere ait olan ödeme alışkanlıklarını ve bankalarla olan olumlu ve olumsuz ilişkilerini ortaya çıkarmaktadır.

Kredi Notu renkleri, bankaların ve kişilerin kredi notu bilgelerini daha kolay bir şekilde anlamalarına olanak sağlamaktadır. Kredi notunun oluşmasına etki eden birçok unsur vardır. Bu olumlu ve olumsuz unsurlar bir arada değerlendirilerek kredi notunun ortaya çıkmasına neden olur. Kredi notunun oluşmasını sağlayan veriler, Findeks’e kredi kayıt bürosu üzerinden aktarılmaktadır.

Kredi notu sayesinde ihtiyaç halinde başvuru yaptığınız kredileri daha rahat şekilde alabilirsiniz. Kredi notunuz sayesinde bankalarda yürüttüğünüz işlemleri daha hızlı ve olumlu şekilde sonlandırabilirsiniz.

Kredi notunu olumlu ve olumsuz etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır.

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
  • Mevcut hesap ve borç durumu
  • Yeni kredi açılışları
  • Kredi kullanım yoğunluğu
  • Diğer faktörler

Bu faktörlere göre belirlenen kredi notunuz dahil olduğu gruba göre sınıflandırılır ve vatandaşların daha rahat anlamaları için renk gruplarına ayrılır. Bu renk gruplarının açılımı şu şekildedir;

Findeks Kırmızı Renk

Findeks rengi kırmızı olanlar kredi notu 0 – 799 arasında bulunan vatandaşlardır. Bu grupta bulunan kişiler “Çok Riskli” olarak görülürler ve kredi alma ihtimalleri düşük olarak görülür. Bankalardan alınan kredi ve kartlarında sorunlar yaşamış, ödemelerini geciktirmiş veya hiç ödememiş, ödeme süresini 90 gün aşıp yasal takip veya icra takibi yapılmış kişileri kırmızı renk içerinse dâhil etmiştir.

Findeks Turuncu Renk

Findeks rengi turuncu olanlar kredi notu 800 – 1299 arasında bulunanlardır. Bu renge girenler ‘’Riskli, orta riskli’’ olarak adlandırılır. Bu kredi puanı ile kredi alma ihtimaliniz çok düşüktür. Turuncu renkte, kırmızı renkte olduğu gibi teminat göstererek veya kefil göstererek kredi alma ihtimaline sahipsiniz. Kredi Notları özellikle 800 puandan sonra daha yavaş yükseldiğinden ileri de sıkıntı yaşamaması için ödemelerin daha düzenli yapılması gerekmektedir.

Findeks Sarı Renk

Findeks rengi sarı olanlar kredi notu 1300 – 1499 arasında bulunan vatandaşlardır. Bu renkte kredi notunuzun “Az Riskli” grupta yer aldığı anlamına gelmektedir. Kredi ve kredi kart ödemelerinde uzun süreli olmayan sıkıntılar yaşamış ama yasal takibe uğramamış kişilerdir. Bu kişilere bankalar kredi verebilirler. Kefil, ipotek, rehin gibi şartlarla rahat kredi alabilirler.

Findeks Açık Yeşil Renk

Findeks rengi açık yeşil olanların kredi notları 1500 – 1699 arasındadır. Açık Yeşil renkte olan vatandaşların notu “İyi” olarak değerlendirilir. Açık Yeşil renge sahip olanlar herhangi bir kısıtlama olmaksızın bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden faydalanabilirler.

Findeks Koyu Yeşil Renk

Findeks rengi koyu yeşil olanların kredi notları 1700 – 1900 arasındadır. Koyu Yeşil renkte olan vatandaşların kredi notları “Çok İyi” olarak değerlendirilir. Koyu Yeşil kredi notu rengine sahip kişilerin kredi taleplerini hiçbir şekilde reddetmez. Bu kişilerin kullanacağı kredi miktarı,  müşterinin göstereceği gelir belgesi ve teminata göre farklılık gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here