Kredi Notu Ne Anlama Gelmektedir?

0
5
Kredi notu nedir

Kredi notu, tüm finansal geçmişinizin Kredi Kayıt Bürosu’nda toplanarak incelenmesi ve bu inceleme sonucunda oluşan puanlama sistemine verilen addır. Kredi Kayıt Bürosu elde ettiği bu puanlamaları üyesi olan firmalarla ve bireysel müşterilerle paylaşmaktadır. Finansal geçmişinize göre elde edilen kredi notları bankalar tarafından incelenerek risk durumunuz belirlenmektedir. Belirlenen risk durumuna göre başvuru yaptığınız bankalar, finansal taleplerinizi olumlu ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunurlar.

Türkiye’de bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 arasındadır. 0-799 çok riskli, 800 – 1299 orta riskli, 1300 – 1499 az riskli, 1500 – 1699 iyi, 1700 – 1900 çok iyi olarak değerlendirilmektedir. Finansal geçmişinize göre belirlenen kredi notunuz hangi aralıkta bulunursa yapılan başvurularda ona göre değerlendirmeye alınır. Kredi puanı düşük olan kişilere bankalar ve finans kurumları kredi verme konusunda ipotek, kefil, teminat, rehin, vb. alternatif yöntemlere yönelirler.

Kredi notunu olumlu ve olumsuz etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır.

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
  • Mevcut hesap ve borç durumu
  • Yeni kredi açılışları
  • Kredi kullanım yoğunluğu
  • Diğer faktörler

Bu faktörlere göre kredi puanını olumsuz etkileyenlerinbaşında gecikmiş kredi ve kredi kartı ödemeleri gelir. Kişinin yüksek borç durumu da kredi notu üzerinde olumsuz etki yapan etkenlerdendir.

Kredi notu bankalar ve finans kurumları için tek değerlendirme ölçütü olmasa da en önemli ölçüt olarak değerlendirilmektedir. Bankalar ve finans kurumlarının kredi notu haricinde kredi değerlendirme alanları, çalıştığınız kurum, hane halkının gelir durumu ve ek gelirler olarak gösterilebilir. Fakat bankalar ve finans kurumları için en önemli değerlendirme aracı kesinlikle kredi notudur.

Bir önceki yazımız olan TC No ile Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks, Findex ve kredi notu sorgula hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here