Kredi Notu Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kişiye özel belirlediği referans numarasıdır. Bankalardan kredi talep etmeden önce, bankanın belirlediği koşullar doğrultusunda kişinin kredi notu hesaplanır. Bu nota göre de kişinin bankadan alabileceği kredinin ya limiti belirlenir ya da kredi başvurusu direkt olarak reddedilir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notunu öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Temelde kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınmaktadır. Önceleri KKB bu notu yalnız bankalar ile paylaşıyorken, günümüzde kişiler de KKB’ye bizzat başvuru yaparak kredi notunu öğrenebilmektedir. KKB’den kredi notunuzu öğrenmek için kurumun kendi internet sitesine girerek, üyelik oluşturup sisteme dahil olabilirsiniz. Daha sonra bağlantı adreslerini takip ederek kredi notunuzu çevrimiçi olarak öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem; direkt olarak kredi almak istediğiniz bankaya başvuru yapmaktır. Bu bilgiyi, bankanızdan bir dilekçe aracılığıyla talep edebilir ya da internet bankacılığı üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bankalardan kredi notu talep etmek de ücrete tabiidir. Bu ücret 5 TL olarak belirlenmiştir.

Kredi notunuzu, telefon operatörleri Turkcell ve Turk Telekom(Avea) aracılığıyla da öğrenmeniz mümkün. Cep telefonunuzun SMS özelliğini kullanarak, T.C. Kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi (ay/gün/yıl) 1122’ye SMS olarak yollayıp kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlemin ücreti her iki operatör için de 9 TL’dir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  • Bireysel kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri, ödemeyi gerçekleştirdiğiniz tarihlerine göre, kredi notunuzu %30 oranında etkilemektedir. Bu ödemelerde ne kadar gecikme olursa, kredi notunda o denli düşüş gözlenir.
  • Adınıza açılmış mevcut hesaplarınız, hesaplarınızdaki miktar ve genel borç durumunuz kredi notunu %25 oranında etkiler.
  • Yakın zamanda almış olduğunuz krediler, ödeme performansınız henüz belirsiz bile olsa, kredi notunuzu %20 oranında etkiler.
  • Kredye başvurma sıklığınız ve bu kredilerin geri ödemesinde gösterdiğiniz performans, kredi notunuzu %15 oranında etkileyecektir.
  • Bunların dışında kişinin özel durumu ya da durumları –ki bunlar “diğer” başlığı altında incelenmektedir- kredi notunu %10 oranında etkilemektedir.
Kredi Notu Nedir? Nasıl Sorgulanır?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan TC No ile Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks, Findex ve kredi notu sorgula hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın