Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalardan bir hizmet aldığınız zaman başlayan ve bankayla aranızda geçenleri kayıt etmeye yarayan bir sistemdir. Kredi notu sistemi KKB tarafından yürütülmekte olan bir sistemdir. Kredi notu ile bankayla aramızda olan her şey eksiksiz bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Kredi notu ile sizlere 0 ile 1900 arasında rakamsal bir puan verilir. Bu puan sizin bankalardan bir hizmet alacağınız zaman işinize yarar. Hatta bu rakamlara göre hizmet alırsınız. Eğer geçmişte aldığınız bir hizmetin veya borcu devam etmekte olan bir hizmetiniz var ise bankaya yapmanız gereken ödemeleri düzensiz veya eksik olarak yapmış iseniz notunuz 0′ a yakın bir rakamda olacaktır ve bankalardan hizmet alamayacaksınız. Fakat ödemeleriniz düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapılmış ise veya yapılıyor ise notunuz yüksek olacaktır ve bankadan almak istediğiniz hizmet olumlu olarak sonuçlanacaktır. Kredi notu genel bir anlamı ile sizlerin bankalarla arasında olan olumlu ve olumsuz durumları kayıt altına alarak puanlar veren bir sistemdir.

Kredi notu, bankalardan hizmet alınacağı zaman oldukça etkili olmaktadır. Yani bankalardan alacağımız hizmeti bir nevi belirlemektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulaması yapmak sizin için çok iyi olacaktır. Kredi notunuzun bilincinde olarak başvuru yapmak sizin için daha olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek için yapmanız gereken şey ise oldukça kolay.

Kredi notu sistemi biraz önce de bahsettiğimiz gibi Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından yürütülüyor. KKB insanların notunu öğrenmesi için de ayrı bir hizmet hazırlamıştır. Sorgulama işlemlerinizi Findeks ile yapacaksınız. Findeks ile sorgulama yapmak oldukça kolay. Findeks ile sorgulama yapmak için tek yapmanız gereken Findeks’ in web sitesini ziyaret ederek kendinize bir üyelik almak ve sadece T.C kimlik numaranız ile sorgulama yapmak olacaktır. Kredi notunuz sorgulamak işte bu kadar kolay.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın