Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notunun Düşme Nedeni

Kredi notunun düşme nedenlerine bakacak olursan çok çeşitli etkilerden dolayı kredi notumuzun düştüğünü görebiliriz. Öncelikle belirtmemiz gereken tüm finansal işlerimizi takip eden Findeks kuruluşunun, bankaya olan ödemelerimizi ve tüm finansal işlemlerimizi göz önünde bulundurarak verdiği nota kredi notu denir. Bankalar Findeks kurumunun size verdiği kredi notuna göre kredi vermektedir. Eğer kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermek istemez hatta veremeyeceklerini söylerler. Bu müşterisi olmadığınız banka içinde geçerlidir.

Kredi notunun düşmesine sebep olan nedenler

  • Bankanıza olan borcunuzu geciktirmeniz kredi notunuzu olumsuz etkiler.
  • Bankadan almış olduğunuz kredi borcunu ertelemeli ödemenizde kredi notunuzu etkiler.
  • Vergi borcunuzun ödememesi de kredi notunuzu etkiler.
  • Banka ile herhangi bir şey için icralık olmanız da kredi notunuzu etkiler.
  • Bir banka sizin kredi talebinize red cevabı verdiği halde siz diğer bankalara başvurular yapıp onlardan da red cevabı almanız da kredi notunuzu etkiler.
  • Sürekli kredi kartı alımı da geliriniz nedeni ile bir süre sonra bankaların size red cevabını vermesine neden olacaktır. Buda kredi notunuzu etkileyecektir.
  • Bankalarla gerçekleştirdiğiniz senet ödemelerinin gecikmesi de kredi notunuzu etkiler.
  • Çek ödemelerinizi zamanında yapmadığınız da karşı taraftan müsaade alsanız da kredi notunuzu etkiler.

Tüm bunlar kredi notunuzun düşmesine neden olarak bir nevi banka tarafından sizi cezalandırmasını yaşamaktasınız. Artık bankalar geciken ödemeler için ircaa ve mahkemeden önce kredi notunu düşürerek başka yerden kredi alma imkânının önüne geçmektedir. Tüm bu durumlar bankaların kendi kazançlarına karşı aldıkları önlemdir. Bu önlem bankaların kazançlarını güvence altına alırken, ödeme yapamayan müşterilerinde fazla kredi alarak mağdur olmalarını ve bankaları mağdur etmelerinin önüne geçmektedir. Bankalar bu yaptırımlarla kişinin ödeyebileceği kadar kredi almasını sağlarken, bankaları mağdur eden kişilere de ceza vermiş olmaktalar. Findeks kurumunda anlaşmalı olan tüm bankaların müşterilerinin finansal geçmiş havuzu bulunmaktadır. Bankalar bu havuzdan müşterilerinin kredi notlarını öğrenerek ona göre kredi vermektedirler. Findeks kurumunun kredi notu belirlemesi birçok bankaya kolaylık olurken, bankaların da ödeme yapabilecek müşterilerine kredi vermeleri imkânını sağlamış olmaktadır. Kredi notunda düşme fazla ise kredi vermez bankalar.

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli öder vergi dairesine borç da yapmazsanız kredi notunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bankalardan aldığınız borcunuz gecikecek ise ödeme gününüz gelmeden ya da ödeme gününüzde bankanıza başvurarak ödemenizde yapılandırma yapınız. Bu kredi notunuzun düşmemesi için önlemdir. Düşüş olsa da çok olmayacaktır. Bir bankadan alınan kredi ya da kredi kartınızın ödemesi ne kadar düzenli olursa bankanın size bir sonraki vereceği kredi de notunuz yüksek çıkacaktır. Kredi notunuz ne kadar yüksek çıkarsa o kadar kredi almanız kolaylaşır. İleride kredi almayı düşünüyorsanız ve ihtiyacınız varsa banka ile ilişkilerinizi iyi tutmalı ve yasal sürece düşmeden ödemelerinizi yapmanız gerekir.

Oylama

Bir önceki yazımız olan KMH Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde KMH açılımı nedir, KMH nedir ve Kredili Mevduat hesabı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın